KamienieNaturalne olejki zapachowe eteryczne Ancient Wisdom

ZESPÓŁ GILBERTA CZYM JEST PRZYCZYNY OBJAWY

Zespół Gilberta jest to schorzenie genetyczne charakteryzujące się zwiększonym poziomem bilirubiny we krwi, a osoby go posiadające mogą nie mieć objawów przez całe życie. Choroba ta nie wymaga leczenia, lecz przez całe życie u osób dotkniętych tą chorobą może występować reakcja nadwrażliwości na niektóre leki. Zespół Gilberta po raz pierwszy opisany został w 1901 roku, a autorem tego opisu był francuskiego pochodzenia gastroenterolog Augustin Nicolas Gilbert. Dzięki temu odkryciu wyjaśniło się bowiem to, dlaczego u niektórych ludzi okresowo dochodzi do występowania żółtaczki.

CZYM JEST ZESPÓŁ GILBERTA

Zespół Gilberta jest to metaboliczna choroba genetyczna, która powoduje nadmierne gromadzenie się we krwi bilirubiny, co jest związane z zaburzeniem metabolizmu tej substancji w wątrobie. Choroba ta ma przebieg łagodny i jest niegroźna dla organizmu człowieka. Zwiększenie stężenia bilirubiny może nie dawać żadnych objawów i może zostać przypadkowo wykryte w badaniach krwi lub może wywołać przejściowe, o niewielkim nasileniu żółte zabarwienie skóry i białkówek oczu, czyli żółtaczkę. Zespół Gilberta występuje u około 7% populacji i najczęściej jest stwierdzany u mężczyzn. Choć ludzie rodzą się z zespołem Gilberta, to tak naprawdę pierwsze jego objawy występują zazwyczaj w wieku nastoletnim lub nawet we wczesnej dorosłości. Zespół ten nie wiąże się ze wzrostem rozwoju nowotworów i nie skraca długości życia.

CZYM JEST BILIRUBINA

Bilirubina jest to barwnik żółciowy powstający w procesie rozkładu hemoglobiny, która jest uwalniana z rozpadłych krwinek czerwonych. Z osocza krwi wolna bilirubina przedostaje się do wątroby, gdzie zostaje związana z kwasem glukuronowym, a następnie sprzężona zostaje wydalona do dróg żółciowych i zagęszczona w pęcherzyku żółciowym, nadając żółci jej charakterystyczną barwę. U osób z chorobą Gilberta nadmiar barwnika nie zostaje wydalony do dróg żółciowych, co doprowadza do hiperbilirubinemii, czyli podwyższonego poziomu bilirubiny we krwi.

PRZYCZYNY ZESPOŁU GILBERTA

Przyczyną tej choroby jest mutacja genu kodującego glukuronylotransferazy urydyny, który bierze udział w procesie łączenia się bilirubiny kwasem glukuronowym. Zmiany w tym genie doprowadzają do niecałkowitego sprzężenia się bilirubiny w hepatocytach (komórkach wątroby) i gromadzenia się wolnej bilirubiny we krwi.

OBJAWY ZESPOŁU GILBERTA

Choroba zwykle przebiega bezobjawowo, przez co najczęściej diagnozowana jest podczas rutynowych badań krwi, lecz mogą pojawić się także takie objawy jak:

 • przemijająca żółtaczka, która objawia się zażółceniem białek oczu oraz skóry i nasila m.in. pod wpływem stresu czy spożycia alkoholu
 • pojawiają się jasne oraz odbarwione stolce
 • pojawia się ciemna barwa moczu
 • zmęczenie
 • bóle głowy
 • niestrawność
 • złe samopoczucie
 • zaburzenia koncentracji
 • nadmierna potliwość

ŻYCIE Z ZESPOŁEM GILBERTA

 • należy unikać alkoholu gdyż zwiększa on stężenie bilirubiny w organizmie
 • należy także unikać niskokalorycznych diet i głodówek, spożywać regularnie posiłki i pić odpowiednią ilość płynów, czyli minimum 2 l dziennie
 • należy unikać stresu – jak walczyć ze stresem? tego dowiecie się w tym poście https://blessyou.pl/stres-przyczyny-zapobieganie-negatywny-wplyw-na-zdrowie/
 • należy unikać nasilonego wysiłku fizycznego
 • dieta powinna być bogata w owoce i warzywa
 • należy dbać o odpowiednią ilość snu, wysypiać się

Źródło: mp.pl ”zespół Gilberta”, medonet.pl ”zespół Gilberta”, medme.pl ”zespół Gilberta – objawy, dieta, leczenie”.

Posted by Ola

Udostępnij!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »