KamienieNaturalne olejki zapachowe eteryczne Ancient Wisdom

WĘGIEL AKTYWNY WŁAŚCIWOŚCI I ZASTOSOWANIE W KOSMETYCE

Węgiel aktywny znany jest nam głównie jako środek na biegunkę czy bóle brzucha, lecz ma on także wiele innych ciekawych zastosowań nie tylko leczniczych, ale również kosmetycznych. Coraz częściej możemy zauważyć na drogeryjnych półkach pasty do zębów z dodatkiem węgla aktywnego czy maseczki do twarzy również z jego dodatkiem. A to wszystko dlatego, że węgiel działa przede wszystkim przeciwbakteryjnie oraz przeciwgrzybiczo, dzięki czemu pomaga on nam zwalczać wszelkie niedoskonałości kosmetyczne.

Już za czasów  Hipokratesa doceniano właściwości węgla, gdyż on i jego uczniowie zalecali stosowanie sproszkowanego węgla drzewnego na zakażone rany, co nie tylko zapobiegało przykremu zapachowi, ale również powodowało, że rana szybciej się goiła. Afrykanie i Aborygeni znaleźli dla węgla wiele innych zastosowań, np. okładami z węgla leczniczego wyciągają truciznę z ran zadanych przez jadowite węże, pająki, skorpiony czy wściekłe zwierzęta. Indianie natomiast leczą węglem reakcje alergiczne na trujący bluszcz.

CZYM JEST WĘGIEL AKTYWNY

Węgiel leczniczy (aktywny) wytwarzany jest z miazgi drzewnej w temperaturze ok. 900°C, a następnie aktywowany działaniem pary wodnej lub silnych kwasów, w celu uzyskania maksymalnej powierzchni adsorpcyjnej. Ma on najczęściej postać czarnych tabletek, które obecnie znajdują zastosowanie przede wszystkim jako środek na biegunkę i zatrucia. Przeprowadzone badania stwierdzają, że jest on bezpieczny i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Można go kupić w każdej aptece.

WŁAŚCIWOŚCI

 • działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo
 • łagodzi ugryzienia oraz podrażnienia – węgiel przyspiesza gojenie ukąszeń oraz ran. Jest on skuteczny zwłaszcza w przypadku pszczół, komarów, ugryzień przez inne zwierzęta oraz kłujących roślin. Węgiel działa detoksykująco, dzięki czemu prowadzi do usunięcia wszystkich toksyn oraz zapewnia zmniejszenie bólu, a także przeciwdziała występowaniu obrzęków po ugryzieniu i ukąszeniu.
 • na biegunkę – węgiel leczniczy ma silne właściwości wiążące inne substancje tj. bakterie i toksyny powodujące biegunkę. Wychwytuje i wiąże je, a następnie wraz z nimi jest wydalany z organizmu. Dodatkowo węgiel leczniczy pokrywa błonę śluzową przewodu pokarmowego warstwą chroniącą ją przed działaniem szkodliwych substancji.
 • przy zatruciach lekami – węgiel wiąże nie tylko bakterie i toksyny, lecz również niektóre leki, dlatego znalazł zastosowanie jako odtrutka po ich przedawkowaniu. Największą skuteczność ma podanie węgla szybko po spożyciu trucizny do 1 godziny. Węgiel podaje się  po usunięciu trucizny przez sprowokowanie wymiotów lub wykonaniu płukania żołądka, ale można także zastosować węgiel aktywowany bez opróżniania żołądka. Podaje się 1 g/kg masy ciała w zawiesinie wodnej 50-100 ml. Podana ilość węgla powinna być przynajmniej 10 razy większa od ilości spożytej trucizny
 • usuwa toksyny z organizmu – węgiel wychwytuje i wiąże cząstki materii, gazów i substancji chemicznych, dzięki czemu te szkodliwe wydalane są razem z nim z organizmu. Naukowcy wykazali również, że węgiel uniemożliwia wchłanianie w przewodzie pokarmowym pestycydów, toksyn takich jak ołów, rtęć.
 • na nieprzyjemny zapach z ust – węgiel pomaga zwalczyć nieprzyjemny zapach z ust, aby usunąć nieprzyjemny zapach z ust, przez 20 minut należy ssać tabletkę węgla.

ZASTOSOWANIE W KOSMETYCE

 • odblokowuje pory – węgiel aktywny równie dobrze działa na rozszerzone pory, gdyż nie tylko je zwęża, ale również odblokowuje. Dzięki temu, skóra jest oczyszczona i nie ma obaw o powstawanie nowych zmian skórnych i rozszerzonych porów. Po zastosowaniu maseczki z węglem skóra będzie gładka, zmatowiona z mniejszą ilością zaskórników.
 • matowi tłustą skórę – osoby z tłustą skórą powinny wykorzystywać węgiel aktywny aby znormalizować wydzielanie sebum. Węgiel można stosować w postaci maseczki, która pięknie zmatowi i wygładzi skórę, maksymalnie dwa razy w tygodniu, ponieważ częstsze stosowanie spowoduje wysuszenie skóry.
 • złuszcza naskórek – węgiel zawiera malutkie pęcherzyki dzięki którym ma właściwości chłonne, dzięki temu można go wykorzystać jako naturalny peeling do skóry.
 • oczyszcza włosy – węgiel pomaga głęboko oczyścić włosy, usuwa z nich toksyny i sebum, co szczególnie wskazane jest dla osób z włosami przetłuszczającymi się. Dodaj do szamponu jedną tabletkę węgla aktywnego, a Twoje włosy będą bardziej oczyszczone, gładkie i nie będą się puszyć. Włosy dokładnie spłucz, aby nie pozostał nigdzie czarny nalot
 • zmniejsza łupież – jak wiadomo węgiel działa przeciwbakteryjnie, więc sprawdzi się idealnie jako naturalny środek przeciwłupieżowy, wystarczy dodać go do swojego szamponu bądź zrobić na jego bazie płukankę.

 • wybielacz do zębów – węgiel wykorzystywany jest także jako domowy wybielacz zębów, ponieważ nie narusza ich szkliwa. Pochłania zanieczyszczenia znajdujące się na szkliwie,a szczególnie te powstałe w wyniku spożycia kawy, herbaty oraz czerwonego wina. Efekty wybielania węglem mogą być widoczne już po jednym zastosowaniu.

DAWKOWANIE WĘGLA

 • w lekkich zatruciach pokarmowych z objawami wzdęć lub nadmiernej fermentacji jelitowej – dorośli oraz dzieci po 12 roku życia – 800-1200 mg kilka razy na dobę do ustąpienia objawów
 • przeciwbiegunkowo – 3-6 g co godzinę (3-4 razy) najlepiej w postaci zawiesiny wodnej do ustąpienia objawów
 • w zatruciach – dorośli oraz dzieci powyżej 1 roku życia – jednorazowa dawka wynosi zwykle 4-12,5 g w postaci zawiesiny wodnej, która powinna mieć konsystencję gęstej śmietany

UWAGI I PRZECIWWSKAZANIA

 • węgla aktywnego nie powinny stosować osoby  po operacjach dotyczących górnego odcinka przewodu pokarmowego czy ze schorzeniami układu pokarmowego, takimi jak ostry ból brzucha, rozstrój żołądka, wrzodziejące zapalenie okrężnicy czy niedrożność jelit. Jest to spowodowane tym, że wówczas może dochodzić do znacznego utrudnienia lub wręcz uniemożliwienia prawidłowej oceny endoskopowej w zakresie przewodu pokarmowego.
 • węgiel nie jest zalecany również osobom chorym z zaburzeniami świadomości, niepoprawnymi odruchami obronnymi z dróg oddechowych, a także niewspółpracujących.
 • węgla nie powinna się również podawać niemowlętom, a także w zatruciach węglowodorami, gdyż zostaje zwiększone ryzyko zachłyśnięcia.
 • węgiel może zabarwić stolec na czarny kolor
 • spożycie węgla ogranicza wchłanianie pewnych substancji i leków m.in. barbituranów, salicylanów, leków przeciwzakrzepowych, środków antykoncepcyjnych, antybiotyków, przez co zaleca się stosowanie leków 3 godziny przed lub 3 godziny po przyjęciu węgla.
 • po spożyciu węgla, szczególnie u dzieci, mogą wystąpić zaburzenia żołądkowo-jelitowe, takie jak zaparcia czy wymioty.

DOMOWA PASTA Z WĘGLA AKTYWNEGO

 • 2 tabletki węgla aktywnego
 • 1 łyżka oleju kokosowego
 • kilka kropel soku z cytryny

Węgiel rozgnieć na drobny proszek, tak aby ostre grudki nie porysowały Twojego szkliwa podczas szczotkowania. Do rozdrobnionego węgla dodaj dwie łyżki oleju kokosowego. Aby składniki dobrze się wymieszały, użyj oleju trzymanego w temperaturze pokojowej albo ogrzej go w rękach, żeby lekko się rozpuścił i był miękki. Gotową pastę skrop paroma kroplami soku z cytryny (lecz nie za dużo!). Nałóż pastę na szczoteczkę do zębów i szczotkuj zęby przez około 5 minut. Następnie jamę ustną wypłucz wodą. Pastę stosuj codziennie.

DOMOWA MASECZKA Z WĘGLA AKTYWNEGO

 • 2 tabletki węgla
 • 1 łyżeczka gęstego jogurt lub wody

Węgiel wrzuć do małej szklaneczki i dodaj łyżeczkę wody lub jogurtu. Po chwili rozgnieć dokładnie rozpuszczone pastylki i wymieszaj. Powstałą papkę nałóż na twarz. Za pierwszym razem trzymaj maseczkę na twarzy przez 15-20 minut. Powtarzając zabieg możesz trzymać maskę na skórze do oporu. Kolejne zabiegi z użyciem maseczki możesz już kierować na wybrane partie skóry np. problematyczną strefę T.

Źródło: sekretypiekna.com,  myslowianki.pl

Posted by Ola

Udostępnij!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »