KamienieNaturalne olejki zapachowe eteryczne Ancient Wisdom

TYPY WŁOSÓW PIELĘGNACJA WEDŁUG RODZAJU WŁOSA

Każdy z nas ma unikalne włosy podobnie, jak odciski naszych palców, tak też włosy są jedyne w swoim rodzaju i choć możemy je porównywać i dzielić to i tak będą się  różnić miedzy sobą pomimo, że na pierwszy rzut oka będą takie same. Dlatego każda z nas potrzebuje innej pielęgnacji włosów takiej, która odpowiednio odżywi je i nawilży, a wręcz nie doprowadzi do ich gorszej kondycji. Wpływ na wygląd naszych włosów mają nie tylko geny ale właśnie odżywianie, zabiegi takie jak farbowanie, prostowanie, suszenie, pielęgnacja, warunki atmosferyczne i woda, którą myjemy włosy. Włosy można podzielić na cztery grupy według skrętu, gęstości, grubości oraz porowatości. Dzięki takiemu podziałowi na grupy, odkryjesz czego potrzebują Twoje włosy i będziesz mogła odpowiednio o nie zadbać. Włos ludzki składa się przede wszystkim z keratyny, która jest nierozpuszczalnym w wodzie białkiem fibrylarnym, zbudowana jest między innymi z siarki i azotu, dlatego tak ważnym jest dostarczanie podstawowej ilości białka w diecie a to po to by włosy były zdrowe(o tym więcej napiszę w kolejnym poście). Teraz czas na podział włosów.

WŁOSY POD WZGLĘDEM ICH SKRĘTU

Jest to opracowany podział przez słynnego amerykańskiego stylistę włosów Andrea Walkera, który podzielił włosy na cztery grupy; 1-proste, 2-falowane, 3-kręcone oraz 4-spiralki(afro), a do każdej z tych grup dopisał podgrupy opisane literami a b i c określając nimi siłę skrętu.

WŁOSY PROSTE

Takim włosom bardzo trudno nadać kształt, bo zwykle po krótkim czasie wracają do swojego podstawowego stanu prostych kosmyków, nie kręcą się same. Dzielą się na:

 • 1a – włosy z tym numerem są cienkie, oklapnięte, a przy tym miękkie, w dotyku często przypominają włosy dziecka, są zazwyczaj zdrowe i nie potrzebują doraźnej pielęgnacji ponieważ łatwo je obciążyć, są śliskie i elastyczne, nie puszą się ale za łatwo się elektryzują.
 • 1b –  włosy te są nieco grubsze od włosów 1a, przez co mają nadaną lekką objętość, nie potrzebują bogatej pielęgnacji, również są zdrowe i nisko porowate.
 • 1c – to typowy rodzaj włosów spotykany u Azjatek, włosy te są ciężkie, grube i sztywne, najczęściej pożądane przez kobiety pragnące mieć grube, długie, proste i zdrowe włosy.

STYLIZACJA

Używaj środków nadających włosom objętość tj. pianek lub płynów, preparaty te nie obciążają włosów. Jeśli chcesz utrzymać na długo wymarzoną fryzurę użyj dobrego lakieru, który nie skleja i pozostawia włosy w pełni elastyczne a przed zakręceniem użyj pianki, aby dodać włosom tekstury.

FALE

Najczęstszy typ włosów spotykany w Polsce, swoim kształtem tworzą coś na wzór litery S i choć ten rodzaj włosa może wydawać się dość niechlujny, przez co większość polek woli prostować swoje włosy, to przy odpowiednim układaniu można podkreślić ich piękno. Odróżnia się:

 • 2a – włosy te są cienkie i oklapnięte a w zależności od stylizacji mogą być proste lub pofalowane – stosuj produkty nadające włosom objętości, gdy chcesz podkreślić ich fale użyj lekkiej pianki i dyfuzora, zaś jeśli chcesz aby były proste użyj suszarki i grubej okrągłej szczotki. Włosy te są podatne na zniszczenia.
 • 2b – włosy te są grubsze niż 2a i ciężej jest je wyprostować, często się puszą, są dość szorstkie w dotyku i szybko tracą skręt bez odpowiedniej pielęgnacji. Przy tych włosach również użyj suszarki i okrągłej grubej szczotki do nadania kształtu prostych włosów, zaś gdy chcesz podkreślić ładne fale wybierz lekką piankę lub słabszy żel, które je podkreślą i nie obciążą włosów. Włosy te są dość szorstkie w dotyku i szybko tracą skręt bez odpowiedniej pielęgnacji.
 • 2c – są najgrubsze ze wszystkich podgrup włosów falowanych, na dodatek są sztywniejsze a skręt w porównaniu z 2a i 2b jest najdrobniejszy, często są mylone z kręconymi włosami, bardzo lubią się puszyć. Tego rodzajów włosów falowanych nie czesz na sucho lecz po nałożeniu odżywki. Do stylizacji potrzebujesz mocniejszego żelu w sporej ilości, po zastosowanie odgnieć żel a Twoje włosy odzyskają miękkość.

LOKI

Są to włosy kręcone, które swoim kształtem mogą przypominać korkociąg. Kręcone włosy to rodzaj włosów suchych z natury, które są bardziej wymagające od włosów prostych i falowanych, ze względu na utrudnione przedostawanie się łoju na powierzchnię włosów. Włosy te nie lubią czesania oraz dotykania co zwiększa ich puszenie się dlatego trudno jest rozprowadzać łój poprzez ich czesanie. Warto szczególnie zadbać o ten rodzaj włosów, jeśli nie zadbasz o nie dostatecznie dobrze, stworzą matową i spuszoną szopę. Rodzaje loków:

 • 3a – włosy te mogą być cienkie, a także grube, mają duży oraz luźny skręt, który najbardziej wyraźny jest przy dłuższych włosach. Do stylizacji używaj mocnych żeli oraz lekkich kremów do loków, które zadbają o ich nawilżenie, dobrze sprawdzą się też odżywki bez spłukiwania.
 • 3b – ten typ włosów może być również cienki i gruby, są gęściej upakowane i o średnicy mniej więcej 2 centymetrów. Do stylizacji używaj kremu do loków oraz nawilżaj je bardziej niż włosy typu 3a. Stosuj odżywki bez spłukiwania.
 • 3c – włosy te są najczęściej cienkie, tworzą drobne loczki. Do stylizacji używaj kremów, olejów i maseł, nie susz ich, pozostaw je do naturalnego wyschnięcia, dużo nawilżaj.

SPRĘŻYNKI

Jak sama nazwa wskazuje, włosy te tworzą coś na kształt sprężynek, są typowe dla osób rasy afrykańskiej oraz rdzennej Australii. Włosy te, podobnie jak włosy kręcone, są z natury bardzo suche, więc należy je intensywnie nawilżać by były piękne i zdrowe. Często używaj olejków i masek. Stylizacja w tych włosach nie jest aż tak ważna jak samo nawilżanie ich. Rodzaje sprężynek:

 • 4a – włosy te są najmniej suche ze wszystkich 3 podgrup tego rodzaju włosów, są bardzo ciasno skręcone, matowe, bez połysku a na dodatek delikatne i cienkie.
 • 4b – ten rodzaj ma kształt włosów litery Z są również ciasno zwinięte, mimo tego, że są grubsze i twardsze są bardzo kruche i matowe.
 • 4c – włosy te są skręcone najmocniej i swoim wyglądem przypominają puszystą wełnę.

WŁOSY POD WZGLĘDEM GRUBOŚCI

Ta cecha jest często mylona z gęstością, zdarza się też, że na włosy grube mówimy gęste, a na włosy cienkie mówimy rzadkie, a to błąd bo włosy grube mogą być zarówno gęste jak i rzadkie, a włosy cienkie mogą być rzadkie ale również i gęste. Grubość a gęstość włosów to dwie różne rzeczy, nie powinno się ich mylić. Choć do pomiaru grubości włosa potrzebny jest odpowiedni sprzęt, są czynniki po których same możemy mniej więcej określić jakiej grubości mamy włosy. Włosy pod względem grubości dzieli się na trzy grupy: włosy cienkie, pośrednie i grube. Dzięki temu, że dowiesz się jakiej grubości masz włosy będziesz wiedziała jaką pielęgnację warto zastosować oraz czego im dostarczyć aby były nadal piękne i zdrowe.

WŁOSY CIENKIE

 • Włosy te są miękkie, w dotyku przypominają włosy dziecka, końcówki włosów podstawione pod światło bywają przeźroczyste.
 • Tak jak w prostych włosach, tak na tych bardzo ciężko ułożyć fryzurę, włosy te są przyklapnięte.
 • Na włosy te trzeba bardzo uważać ponieważ łatwo jest je zniszczyć poprzez czynniki mechaniczne takie, jak: ocieranie włosów o poduszkę podczas snu czy zabiegi fryzjerskie m.in. prostowanie.
 • Nie potrzebują nadmiernej pielęgnacji bo w ich przypadku ze wszelkimi produktami nawilżającymi można przesadzić, przez co włosy te będą wyglądały na bardziej cieńsze niż w rzeczywistości są.
 • Pojedynczy cienki włos jest ledwo wyczuwalny, zaś położony na jasnej powierzchni np. białej kartce jest bardzo słabo widoczny.
 • Włosy cienkie bardzo lubią kosmetyki i produkty bogate w proteiny, zioła oraz kosmetyki dodające objętości, zaś nie lubią dużej ilości emolientów i kosmetyków nawilżających, ze względu na obciążanie ich i nadmierne zmiękczenie.

WŁOSY POŚREDNIE

 • Jak sama nazwa wskazuje są to włosy pomiędzy grubymi a cienkimi o średniej grubości.
 • Łatwo jest je ułożyć, są podatne na stylizację a fryzury długo się trzymają.
 • Trudna jest za to ich pielęgnacja ponieważ włosy te potrzebują równowagi pomiędzy proteinami a emolientami, co jest indywidualną sprawą każdej posiadaczki włosów pośrednich pod względem grubości. W tej grupie włosów samemu trzeba odkrywać i testować jakie produkty są dla włosów dobre i które przynoszą efekt pięknych włosów.
 • Pojedynczy włos jest wyczuwalny w dotyku, a położony na jasnej powierzchni jest zauważalny.
 • Należy unikać niszczących zabiegów fryzjerskich.

WŁOSY GRUBE

 • Włosy te są dość sztywne, a nieodżywione i zniszczone będą szorstkie w dotyku.
 • Z natury są suche, przez co są narażone na łamliwość.
 • Włosy grube również jak i cienkie są trudne do ułożenia ze względu na swoją małą plastyczność i sztywność, dość ciężko takie włosy dobrze ściąć.
 • Bardzo ciężko jest je zniszczyć, są odporne na czynniki szkodliwe mechaniczne i fryzjerskie dlatego osoby z grubymi włosami mogą spokojnie farbować włosy nie martwiąc się o duże zniszczenia w porównaniu z osobami o cienkich włosach.
 • Pojedynczy gruby włos jest bardzo wyczuwalny w dotyku, a położony na jasnej powierzchni mocno się odznacza.
 • Włosy grube w pielęgnacji uwielbiają emolienty i nawilżające humektanty, zaś nie znoszą protein przez które stają się bardziej suche.

WŁOSY POD WZGLĘDEM POROWATOŚCI

Porowatość jest to rozmieszczenie łusek włosa oraz ich naturalna zdolność do odchylania się i wracania na swoje miejsce. Włos nie jest tak naprawdę gładki, jak go widzimy gołym okiem. Składa się z nachodzących na siebie łusek, które mogą do siebie ściśle przylegać lub odchylać się w mniejszym lub większym stopniu. Swoim kształtem włos pod mikroskopem przypomina szyszkę a do naprawdę dogłębnego określenia porowatości włosów potrzebny jest odpowiedni sprzęt (mikroskop). Możemy jedynie w pewnym stopniu określić porowatość włosów po pewnych czynnikach, które możemy zauważyć obserwując je. Włosy pod względem porowatości dzielimy na trzy grupy; nisko porowate, średnio porowate oraz wysoko porowate.

WŁOSY NISKO POROWATE

 • Włosy te mają ściśle przylegające łuski, ułożone regularnie, bardzo trudno jest je poruszyć.
 • Są odporne na wszelkie uszkodzenia i zabiegi fryzjerskie ale również i stylizację, przez co ciężko jest ułożyć wymarzoną fryzurę np. posiadaczkom prostych nisko porowatych włosów ciężko jest utrzymać nakręcone loki czy fale dłużej niż przez godzinę.
 • Włosy nisko porowate są to włosy gładkie i błyszczące a przede wszystkim zdrowe.
 • Nie należy tu stosować nadmiernej pielęgnacji włosów gdyż może ona je dodatkowo obciążyć. Ze względu na to, że włosy zdrowe nie chłoną tak, jak włosy zniszczone substancji odżywczych więc każde z nawilżających substancji zostaje ”na włosie” nie wnika w jego głąb, przez co włosy tracą sprężystość i blask.
 • Należy też nie przesadzać z niszczącymi zabiegami fryzjerskimi bo łatwo jest takie włosy zmienić na wysoko porowate. Po zabiegu fryzjerskim warto o nie odpowiednio zadbać a przed użyciem prostownicy, lokówki czy suszarki odpowiednio zabezpieczyć.

 • Do pielęgnacji włosów nisko porowatych używaj olejów o małych cząsteczkach – olej kokosowy, olej babassu, olej palmowy. Do włosów tych można także stosować kosmetyki z aminokwasami i hydrolizowaną keratyną.
 • Włosy nisko porowate lubią aloes i produkty roślinne, dobrze oczyszczające szampony oraz zabiegi nawilżające z czepkiem i ręcznikiem, dzięki czemu temperatura tworząca się pod nimi uniesie łuskę włosa i sprawi, że produkty nawilżające, które zostały nałożone dobrze się wchłoną.
 • Włosy nisko porowate nie lubią protein, przez które łatwo jest je obciążyć a przy częstym stosowaniu łatwo o ich przeproteinowanie.
 • Włosy nisko porowate nie chłoną wody tak, jak włosy wysoko porowate, długo schną (około 3 godzin), nie puszą się i nie mają problemów z plątaniem się.
 • Niestety włosy te podczas koloryzacji potrzebują więcej czasu i mocniejszego oksydantu na prawidłowe wchłonięcie farby a na dodatek farba szybciej i łatwiej się z nich wypłukuje (ale tylko zaraz po zabiegu, w późniejszych myciach kolor jest nie do zmycia).

WŁOSY ŚREDNIO POROWATE

 • Włosy te mają łuski lekko rozchylone a ich powierzchnia jest w miarę gładka.
 • Są one między porowatością niską a wysoką. Można uznać je za włosy normalne a dzięki swojej średniej porowatości często łączą cechy włosów nisko i wysoko porowatych.
 • Są dość podatne na układanie, posiadają naturalny blask.
 • Są bardziej podatne na zniszczenia niż włosy nisko porowate, tak więc należy uważać z zabiegami chemicznymi a także zabezpieczać je przed każdym zabiegiem termicznym (prostowanie, suszenie).
 • Przy tych włosach w pielęgnacji również należy utrzymać równowagę.
 • Włosy te dobrze chłoną olejki o średnich cząsteczkach czyli kwasy jednonienasycone z grupy omega 7 i omega 9 takie, jak olej migdałowy, olej makadamia, olej sezamowy, olej z oliwek, olej z awokado i olej arganowy.
 • Włosy te nie potrzebują masek ale pamiętaj o nakładaniu odżywek po każdym myciu włosów z proteinami i humektatami na bazie jedwabiu, mleka, pszenicy, keratyny, żółtka.

WŁOSY WYSOKO POROWATE

 • Włosy te mogą być wysoko porowate z natury (np. włosy kręcone ale nie tylko) lub przez wszelkie zabiegi fryzjerskie takie, jak rozjaśnianie, farbowanie, częsta stylizacja a także przez nieodpowiednią pielęgnację.
 • Włos wysoko porowaty ma mocną rozchyloną, nieregularnie rozmieszczoną łuskę, która mocno odstaje od włosa i łatwo reaguje na zmiany temperatury czy wilgotność powietrze, przede wszystkim mocno się pusząc. Możemy domknąć łuskę włosa odpowiednią pielęgnacją ale jest to tylko efekt chwilowy.
 • Włosy porowate to włosy suche przez to, że szybko oddają swoją wilgoć, wyglądają na zniszczone, są wrażliwe przez co łatwiej ulegają zniszczenia niż dwie poprzednie grupy, łatwiej się plączą.
 • Pojedyncze włoski włosów porowatych odstają ”we wszystkie strony”, szybko chłoną wodę i szybko schną (około 1 godziny).
 • Włosy te w porównaniu z poprzednimi są najbardziej podatne na zabiegi fryzjerskie, łatwiej nadać im dany kształt.
 • Ważna przy porowatych włosach jest odpowiednia pielęgnacja bo dzięki niej jesteś w stanie nieco obniżyć ich porowatość, tak aby wyglądały dobrze. Lecz do ich pielęgnacji potrzeba cierpliwości i nakładu pracy.
 • Zwiększyć porowatość włosów jest bardzo łatwo lecz trudniej jest ją zmniejszyć – ale jest to możliwe do zrobienia. Osoby, które mają naturalnie wysoko porowate włosy mają trudniejszą drogę do tego, aby uzyskać niższą porowatość aniżeli osoby, które uzyskały ją w sposób różnych niszczących zabiegów.
 • Ten rodzaj włosów lubi proteiny, które odpowiednio wypełniają luki w łusce włosa i nadają większej gładkości a także dużą dawkę emolientów i humektantów. Ważne jest też olejowanie włosów wysoko porowatych a do tego nadają się najbardziej oleje o dużych cząsteczkach, czyli kwasy wielonienasycone z grupy omega 3 i omega 6 np. olej winogronowy, olej jojoba, olej ze słodkich migdałów, olej, olej z sezamu, olej słonecznikowy, olej kukurydziany, olej z nasion czarnuszki oraz olej lniany.

 • Należy unikać ciężkich maseł np. kakaowego i shea.
 • Idealnym myciem włosów wysoko porowatych jest metoda OMO – czyli mycie odżywka-szampon-odżywka. Dodatkowo w pielęgnacji tych włosów należy stosować odżywki po każdym myciu i przynajmniej raz w tygodniu maskę na minimum 30 minut. Pod koniec każdego mycia należy zastosować płukankę aby zamknąć rozchyloną łuskę włosa, poprzez płukanie zimną wodą lub kwasowych płukanek z octem, z sokiem z cytrusów lub na bazie herbaty z hibiskusa.

SZYBKI DOMOWY NA TEST NA POROWATOŚĆ WŁOSÓW

Przygotuj swój jeden włos i szklankę wody. W szklance umieć włos i odczekaj około 5 minut. Im bardziej włos utonie, tym większa jest porowatość Twoich włosów. Jeśli włos pływa po powierzchni lub lekko się zanurzył to znak, że masz nisko porowate włosy, jeśli znajdzie się mniej więcej w połowie szklanki, to znaczy, że masz włosy średnio porowate, a jeśli całkiem spadnie na dno, to znak, że Twoje włosy są wysoko porowate.

WŁOSY POD WZGLĘDEM GĘSTOŚCI

Gęstość to określenie ilości włosów, które rosną na naszej głowie. Aby określić jak gęste są nasze włosy potrzebujemy gumki do włosów i centymetra. Włosy pod względem gęstości dzielą się na trzy grupy: rzadkie, średnie i gęste. Jeśli chcesz sprawdzić jakie masz włosy zwiąż je w mocny kucyk i za pomocą centymetra i najlepiej kogoś obok zmierz jego obwód tuż przy głowie. Jeśli obwód Twoich włosów mieści się w przedziale do 5 centymetrów, należysz do posiadaczek rzadkich włosów, jeśli zaś mieścisz się między 5-10 centymetrów, masz średniej gęstości włosy, natomiast jeśli masz w obwodzie powyżej 10 centymetrów, możesz być bardzo zadowolona, bo masz gęste włosy. Lecz uwaga, przedziały opisane powyżej dotyczą włosów o średniej grubości, więc jeśli masz włosy cienkie lub grube przedziały te będą wyższe lub niższe. Określenie gęstości włosów może być przydatne w doborze odpowiedniej fryzury oraz do pielęgnacji skalpu głowy.

WŁOSY RZADKIE

U osób o włosach rzadkich skóra głowy prześwituje między włosami a przedziałek jest dość szeroki. Do pielęgnacji rzadkich włosów stosuj wcierki oraz kuracje wzmacniające i często masuj skórę głowy. Odpowiednim cięciem dla włosów rzadkich jest cięcie na prosto, dzięki czemu będą wydawały się gęstsze, nie należy ich cieniować, bo w ten sposób tylko podkreślimy bardziej ich rzadkość włosów. Jeśli chcesz mieć długie włosy, postaw na fale i loki, bo proste włosy podkreślają ich małą ilość. Idealnym kolorem dla włosów rzadkich jest kolor niejednolity, który doda objętości włosom- mogą być to pasemka, sombre albo flamboyage. Unikaj czerni oraz bardzo ciemnych brązów, które będą potęgować efekt rzadkich włosów.

WŁOSY ŚREDNIE

Są to włosy pomiędzy rzadkimi a gęstymi. Do takiego typu włosów będą odpowiednie każde długości i fryzury, jedyne należy unikać to zbyt ciemnych, jednolitych kolorów i nadmiernego cieniowania. W ich pielęgnacji także możesz używać wcierek i masażów głowy, które są jak najbardziej wskazane.

WŁOSY GĘSTE

Najodpowiedniejszą fryzurą dla włosów gęstych będzie długa fryzura, zaś jeśli bardzo chcesz mieć krótkie włosy, to poszukaj bardzo dobrego i obeznanego fryzjera, który nie zrobi na Twojej głowie efektu hełmu. Jak najbardziej możesz cieniować swoje włosy, przez co doda to Twoim włosom lekkości. Żaden kolor nie pogorszy wizualnie Twoich włosów, należy jednak zrezygnować z pasemek, które dodadzą niepotrzebnej objętości.

Źródła: Anna Kołomycew ”Jak dbać o włosy. Poradnik dla początkującej włosomaniaczki.”, olejowaniewłosówinfo – ”o porowatości włosów”.

Posted by Ola

Udostępnij!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »