Kamienie

SPIERZCHNIETE, BOLESNE, TKLIWE, NABRZMIAŁE USTA PRZYCZYNY, ZAPOBIEGANIE

Spierzchnięcie ust najczęściej objawia się na skutek działania niekorzystnych warunków atmosferycznych, które przyczyniają się do ich wysuszenia, mogą też świadczyć o niedoborze żelaza lub problemie z ich wchłanianiem na skutek niedoboru witamin z grupy B w tym kwasu foliowego oraz witaminy C.

PRZYCZYNY BOLESNYCH, TKLIWYCH I SPIERZCHNIĘTYCH UST

 • Niekorzystne warunki atmosferyczne mróz lub wysokie temperatury
 • Suche, przegrzane powietrze w pomieszczeniu. Nadmierna temperatura w pomieszczeniu przyczynia się do wysychania błon śluzowych (za tym idą także infekcje gardła) na skutek suchego powietrza, przy niedostatku uzupełnionych płynów zwilżamy często językiem usta (oblizujemy je znacznie częściej) a to przyczynia się do ich wysychania.
 • Malinowe bolesne i tkliwe usta  mogą być objawem również niedoboru żelaza w organizmie.
 • Niedobór kwasu foliowego, witaminy C oraz witamin z grupy B przyczynia się do niedoboru żelaza.

JAK ZAPOBIEGAĆ SPIERZCHNIĘCIU UST

 • Nawilżaj usta olejkami, woskami, masłami, wazeliną lub pomadkami ochronnymi przed wyjściem na dwór (szczególnie, gdy są wietrzne, mroźne lub upalne dni).
 • Nie zwilżaj ust językiem na dworze oraz w suchych pomieszczeniach.

CO ZROBIĆ W PRZYPADKU, GDY USTA SĄ SPIERZCHNIĘTE

 • Odchyl wewnętrzną powiekę i sprawdź przy lustrze jej kolor, im bardziej jest krwista tym więcej żelaza jest w Twoim organizmie, jeśli natomiast wewnętrzna powieka jest blada uzupełnij dietę w żelazo (algi morskie, zakwas buraczany) i witaminy niezbędne do jego wchłania (kompleks witamin z grupy B z kwasem foliowym i witamina C, niedobór którejkolwiek z nich przyczynia się do niedoboru żelaza). Więcej o diecie bogatej w żelazo znajdziesz tutaj: https://blessyou.pl/?p=382

 • Uzupełnij dietę w cynk. Jest odpowiedzialny za prawidłowe funkcjonowanie skóry i błon śluzowych. Źródłem cynku są np. pestki dyni, sezam, czekolada gorzka. Więcej o produktach bogatych w cynk znajdziesz tutaj: https://blessyou.pl/?p=1220
 • Wyciśnij kapsułkę witaminy A+E i wetrzyj w usta, zabieg ten powtarzaj 2 x dziennie.
 • Uzupełnij też witaminę A+E oraz beta karoten – prekursor witaminy A doustnie (dbałość o skórę zaczyna się od środka). Witamina A wpływa na prawidłowe funkcjonowanie błon komórkowych (chroni przed uszkodzeniem, wpływa na prawidłową wilgotność). Witamina E ma właściwości ochronne dla warstwy lipidowej skóry. Beta karoten jest prekursorem witaminy A jego niedobór w diecie przyczynia się do zaburzeń wchłaniania witaminy A. W przyrodzie w produktach żywnościowych witamina A zawsze występuje w parze z beta karotenem dlatego, jeśli wykazuje się niedobór którejkolwiek z nich wówczas nie należy zapomnieć o uzupełnieniu tej drugiej.
 • Uzupełnij dietę w oliwę z oliwek jest bogatym źródłem kwasów omega 9 (1 łyżka spożywana codziennie nawilży skórę od środka), wzmacnia błony komórkowe jest bogatym źródłem witamin A,D,E,K.

 • Stosuj na usta krem z witamina A (dostępny w aptece) lub przygotuj taki krem w domu na bazie kapsułek witamin A dodatkowo wzbogacając go w witaminę E. Rozmieszaj witaminy z olejem, kremem, masłem lub wazeliną.
 • Uzupełnij kompleks witamin z grupy B, który zawiera kwas foliowy.
 • Uzupełnij witaminę C z bioflawonoidów w dawce 2-3 x 500 mg. Jej poziom z organizmu jest wypłukiwany wraz z moczem dlatego niezbędne jest jej uzupełnianie codziennie. Jej poziom spada co 1 godzinę o połowę. Po przyjęciu 500 mg witaminy C po około 1 godzinie w organizmie utrzymuje się 250 mg, po kolejnej godzinie 125 mg a po trzeciej godzinie już tylko 62,50 mg.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Translate »