KamienieNaturalne olejki zapachowe eteryczne Ancient Wisdom

SPIERZCHNIETE, BOLESNE, TKLIWE, NABRZMIAŁE USTA PRZYCZYNY, ZAPOBIEGANIE

Spierzchnięcie ust najczęściej objawia się na skutek działania niekorzystnych warunków atmosferycznych, które przyczyniają się do ich wysuszenia, mogą też świadczyć o niedoborze żelaza lub problemie z ich wchłanianiem na skutek niedoboru witamin z grupy B w tym kwasu foliowego oraz witaminy C.

PRZYCZYNY BOLESNYCH, TKLIWYCH I SPIERZCHNIĘTYCH UST

 • Niekorzystne warunki atmosferyczne mróz lub wysokie temperatury
 • Suche, przegrzane powietrze w pomieszczeniu. Nadmierna temperatura w pomieszczeniu przyczynia się do wysychania błon śluzowych (za tym idą także infekcje gardła) na skutek suchego powietrza, przy niedostatku uzupełnionych płynów zwilżamy często językiem usta (oblizujemy je znacznie częściej) a to przyczynia się do ich wysychania.
 • Malinowe bolesne i tkliwe usta  mogą być objawem również niedoboru żelaza w organizmie.
 • Niedobór kwasu foliowego, witaminy C oraz witamin z grupy B przyczynia się do niedoboru żelaza.

JAK ZAPOBIEGAĆ SPIERZCHNIĘCIU UST

 • Nawilżaj usta olejkami, woskami, masłami, wazeliną lub pomadkami ochronnymi przed wyjściem na dwór (szczególnie, gdy są wietrzne, mroźne lub upalne dni).
 • Nie zwilżaj ust językiem na dworze oraz w suchych pomieszczeniach.

CO ZROBIĆ W PRZYPADKU, GDY USTA SĄ SPIERZCHNIĘTE

 • Odchyl wewnętrzną powiekę i sprawdź przy lustrze jej kolor, im bardziej jest krwista tym więcej żelaza jest w Twoim organizmie, jeśli natomiast wewnętrzna powieka jest blada uzupełnij dietę w żelazo (algi morskie, zakwas buraczany) i witaminy niezbędne do jego wchłania (kompleks witamin z grupy B z kwasem foliowym i witamina C, niedobór którejkolwiek z nich przyczynia się do niedoboru żelaza). Więcej o diecie bogatej w żelazo znajdziesz tutaj: https://blessyou.pl/?p=382

 • Uzupełnij dietę w cynk. Jest odpowiedzialny za prawidłowe funkcjonowanie skóry i błon śluzowych. Źródłem cynku są np. pestki dyni, sezam, czekolada gorzka. Więcej o produktach bogatych w cynk znajdziesz tutaj: https://blessyou.pl/?p=1220
 • Wyciśnij kapsułkę witaminy A+E i wetrzyj w usta, zabieg ten powtarzaj 2 x dziennie.
 • Uzupełnij też witaminę A+E oraz beta karoten – prekursor witaminy A doustnie (dbałość o skórę zaczyna się od środka). Witamina A wpływa na prawidłowe funkcjonowanie błon komórkowych (chroni przed uszkodzeniem, wpływa na prawidłową wilgotność). Witamina E ma właściwości ochronne dla warstwy lipidowej skóry. Beta karoten jest prekursorem witaminy A jego niedobór w diecie przyczynia się do zaburzeń wchłaniania witaminy A. W przyrodzie w produktach żywnościowych witamina A zawsze występuje w parze z beta karotenem dlatego, jeśli wykazuje się niedobór którejkolwiek z nich wówczas nie należy zapomnieć o uzupełnieniu tej drugiej.
 • Uzupełnij dietę w oliwę z oliwek jest bogatym źródłem kwasów omega 9 (1 łyżka spożywana codziennie nawilży skórę od środka), wzmacnia błony komórkowe jest bogatym źródłem witamin A,D,E,K.

 • Stosuj na usta krem z witamina A (dostępny w aptece) lub przygotuj taki krem w domu na bazie kapsułek witamin A dodatkowo wzbogacając go w witaminę E. Rozmieszaj witaminy z olejem, kremem, masłem lub wazeliną.
 • Uzupełnij kompleks witamin z grupy B, który zawiera kwas foliowy.
 • Uzupełnij witaminę C z bioflawonoidów w dawce 2-3 x 500 mg. Jej poziom z organizmu jest wypłukiwany wraz z moczem dlatego niezbędne jest jej uzupełnianie codziennie. Jej poziom spada co 1 godzinę o połowę. Po przyjęciu 500 mg witaminy C po około 1 godzinie w organizmie utrzymuje się 250 mg, po kolejnej godzinie 125 mg a po trzeciej godzinie już tylko 62,50 mg.

Udostępnij!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »