KamienieNaturalne olejki zapachowe eteryczne Ancient Wisdom

SKURCZE MIĘŚNI PRZYCZYNY ZAPOBIEGANIE

Skurcz mięśnia to nagłe jego obkurczenie się z dużą siłą i pozostanie w napięciu przez kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt minut, skurcze bywają bardzo bolesne a te pojawiające się podczas snu spędzają nam sen z powiek. Powodem częstego ich występowania to nie tylko niedobór magnezu ale również witaminy E, której niedobór powoduje między innymi osłabienie mięśni, skurcze czy drganie powiek. Powodem pojawiania się skurczy może być również przetrenowanie lub wykonanie treningu bez rozgrzewki czyli poddanie mięśni wzmożonemu wysiłkowi bez uprzedniego ich przygotowania (rozgrzania) i rozciągnięcia po treningu, jak również brak odpowiedniego nawodnienia organizmu i uzupełnienia elektrolitów może skutkować odwodnieniem, co sprzyja pojawianiu się skurczy mięśni głównie łydek.

NAJCZĘŚCIEJ POJAWIAJĄCE SIĘ SKURCZE TO

 • skurcz łydek
 • skurcz śródstopia
 • skurcz mięśni żuchwy – jeśli nie uda Ci się otworzyć ust na szerokość 3 palców to znak, że mięśnie żuchwy są u Ciebie mocno napięte i powinieneś popracować nad ich rozluźnieniem warto też udać się na odpowiedni rozluźniający masaż twarzy. Napięcie mięśni żuchwy są na tyle niekorzystne ponieważ prowadzą co zgrzytania zębami podczas snu, podczas którego Twoje zęby będą ulegały ścieraniu. Uzupełniaj codziennie magnez, witaminę E oraz kompleks witamin z grupy B. Jeśli żyjesz w stresie popracuj nad technikami relaksacji np. medytacja, joga czy obcowanie z przyrodą.
 • skurcz mięśni międzyżebrowych – są to bardzo bolesne skurcze mięśni. Pomiędzy żebrami zlokalizowane są punkty spustowe, które poddaje je się terapii masażu, masaż ten jest bardzo bolesny ale bardzo skuteczny. W przestrzeniach międzyżebrowych zlokalizowane są punkty stresowe, po ich rozluźnieniu mija stres i napięcie nerwowe. Po zabiegu odzyskujemy lekkość w klatce piersiowej, mija uczucie duszenia i ucisku. Masaż wykonuje się w pozycji leżącej z rękoma wyciągniętymi za głową. Po kolei każdy dół pomiędzy żebrami masuje się miejsce za miejscem, bolesne miejsca posmarowane oliwką rozcieramy przez kilka minut. Punkty spustowe bolą jeszcze przez kilka dni a po masażu pozostaje uczucie bólu jak przy siniaku, uczucie to mija a wraz z nim nieprzyjemne napięcie.
 • skurcz mięśni przedramienia

KIEDY MOŻEMY DOZNAĆ SKURCZU MIĘŚNI

 • podczas intensywnego wysiłku fizycznego także podczas pływania dlatego zwłaszcza jeśli korzystasz z kąpieli słonecznych przyjmuj codziennie magnez i uzupełniaj elektrolity. Pij napoje izotoniczne przeznaczone dla sportowców podczas korzystania z kąpieli słonecznych.
 • podczas przegrzania organizmu – np. na plaży lub w saunie, wraz z potem organizm traci cenne elektrolity, których niedobór może skutkować doznaniem skurczy mięśni łydek, ramion czy brzucha. Warto w upalne dni na plażę zabrać nie tylko napoje izotoniczne ale również słone przekąski. Zabieraj na plaże również nawadniające owoce np. melon czy arbuz.
 • w przypadku długiego siedzenia w nienaturalnej pozycji np. uciskając kończyny siedząc “noga na nodze”
 • podczas nagłej zmiany pozycji ciała po dłuższym bezruchu – taka sytuacja najczęściej dotyka osób mało aktywnych prowadzących siedzący tryb życia, u osób, u których mięsnie nie są zbyt angażowane, ciało nie jest rozciągnięte i nie tylko mogą doznać skurczu mięśni ale również kontuzji, naciągnięcia lub naderwania ścięgien.
 • podczas snu – skurcze łydek podczas snu mogą świadczyć o niewydolności żylnej lub o żylakach kończyn dolnych dlatego kluczowa tu będzie sulementacja witaminy E.

PRZYCZYNY

 • odwodnienie
 • niedobór elektrolitów : niedobór sodu, potasu, magnezu, wapnia
 • niedobór witaminy E – niedobór witaminy E będzie również objawiał się między innymi drganiem powiek
 • niedobór witamin z grupy B, które zwiększają wchłanianie między innymi witaminy C, E, potasu i magnezu
 • nieprawidłowa dieta, która prowadzi do niedoborów mikroskładników oraz do zaburzeń gospodarki kwasowo-zasadowej (przewaga pokarmów kwasowych nad zasadowymi).
 • długotrwały stres emocjonalny prowadzi do niedoborów magnezu oraz witamin z grupy B.
 • przetrenowanie – duża aktywność fizyczna, sporty wyczynowe prowadzą do deficytów ważnych mikroskładników odżywczych
 • mikrourazy, nadwyrężenia mięśni – aby zapobiegać nadwyrężeniom czy mikrourazom przed rozpoczęciem wysiłku fizycznego zawsze należy wykonać krótką rozgrzewkę mięśni, dobrze jest również po skończonym treningu wykonać stretching.
 • wycieńczenie organizmu
 • przyjmowanie leków obniżających poziom złego cholesterolu
 • przyjmowanie leków moczopędnych powoduje wypłukiwanie cennych mikroskładników wraz z moczem.
 • nadużywanie kofeiny, która wypłukuje magnez i potas z organizmu
 • zaburzenie ukrwienia, niewydolność żylna
 • ciąża – zwłaszcza trzeci trymestr ciąży sprzyja występowaniu skurczy łydek, duże obciążenie organizmu, zaburzone krążenie i zwiększone zapotrzebowanie na elektrolity, których niedobór sprzyja pojawianiu się skurczy.

ZAPOBIEGANIE

 • przyjmuj codziennie magnez, kompleks witamin z grupy B, witaminę C i E

 • uzupełniaj mikroskładniki odżywcze zwłaszcza jeśli uprawiasz sport i pij napoje izotoniczne.
 • pij napoje izotoniczne bogate w witaminy i minerały szczególnie po kąpieli słonecznej, w upalne dni, po korzystaniu z sauny lub po wysiłku fizycznym
 • stosuj dietę taką aby utrzymać równowagę kwasowo-zasadową więcej owoców, warzyw i wody a zdecydowanie mniej pokarmów zakwaszających jak mięso, nabiał, tłuszcze, produkty pszenne, ciasta, ciastka, czekolada.
 • włącz wysiłek fizyczny kilka razy w tygodniu – umiarkowany wysiłek fizyczny dostosowany pod siebie może to być szybki spacer, jazda na rowerze czy pływanie. Umiarkowany wysiłek fizyczny głównie ruch na świeżym powietrzu w połączeniu z rozciąganiem (stretchingiem) będą zapobiegać bólom mięśni i zakwasom. Pozbędziesz się bóli kończyn, do których dochodzi najczęściej na skutek zastojów i zaburzeń krążenia.

 • włącz ćwiczenia rozciągające (stretching) – ćwiczenia rozciągające polegają na rozciągnięciu i uelastycznieniu mięśni i ścięgien, szczególnie zaleca się je tym, którzy godzinami pozostają w jednej pozycji (prowadzą siedzący tryb życia) ale również każdemu niezależnie od wieku. Rozciągnięte ciało nie będzie podatne na kontuzje (naciągnięcia, naderwania i zerwania tkanek mięśni i ścięgien). Ćwiczenia rozciągające trwają zaledwie kilka minut, można je wykonywać rano, wieczorem lub w trakcie dnia. Na pewno pamiętasz ze szkoły rozgrzewkę mięśni przed zajęciami oraz rozciąganie po. Sporo ćwiczeń rozciągających znajdziesz w internecie, dostępne są również broszury i książki na ten temat. Wielu z nas ma nierozciągnięte ciało, wielu aktywnych fizycznie ludzi uprawiających sporty nie potrafi dotknąć podłogi nawet czubkami palców dłoni przy  schyleniu się przy nogach prostych, czy dotknąć palcami czubków palców stóp przy siadzie w rozkroku lub ze złączonymi nogami. Takie ćwiczenia powodują piekący ból i dlatego mało kto chętnie je wykonuje. Wystarczy przez kilka tygodni regularnego treningu zwiększać zakresy robiąc kilka powtórzeń i uda Ci się zrobić nawet szpagat. Warto wykonywać stretching codziennie, jesteśmy bardziej aktywni latem a mając nierozciągnięte ścięgna przy grze w piłkę ręczną lub nożną czy przy nagłym wyskoku możemy naderwać sobie lub zerwać ścięgna, a taka kontuzja unieruchomi nas na dłuższy czas. Wystarczy, że wieczorem przed telewizorem porozciągasz się przez kilka minut lub po treningu włączysz rozciąganie. Stretching to ćwiczenia, o których nie powinny zapominać przede wszystkim kobiety a dobrze rozciągnięte ścięgna nóg nadadzą im smukłego wyglądu, to dzięki stretchingowi pozbędziesz się zbędnego tłuszczyku na wewnętrznych stronach ud.

 • ćwiczenia yogi lub pilates również będzie pozytywnie wpływał na rozciąganie mięśni. Tak wyćwiczone nogi staną się lekkie i zdecydowanie rzadziej będą doskwierały Ci skurcze.
 • udaj się na masaż do fizjoterapeuty by poprawić przepływ krwi w nogach, jeśli cierpisz na skurcze łydek zwłaszcza podczas snu, mogą one być powodem zaburzeń krążenia wówczas należy przeprowadzić masaż limfatyczny w kierunku serca oraz także masaż punktów spustowych zlokalizowanych na łydkach (masaż punktów spustowych jest bardzo bolesny i wymaga wytrwałości zarówno dla osoby poddanej zabiegowi, jak i dla fizjoterapeuty).

 • aby rozluźnić spięte mięśnie warto zaopatrzyć się w bańki chińskie i opanować sposób rozluźniania mięśni samodzielnie lub z pomocą drugiej osoby. Taki masaż można wykonywać nawet co drugi dzień, rozluźnione mięśnie bez napięcia nie będą ulegały bolesności i skurczom a w punktach spustowych nie będzie zalegał kwas mlekowy uwalniany podczas wysiłku fizycznego.

UNIKAJ

 • kofeiny zawierają ją (napoje typu cola, napoje energetyczne, kawa) przynajmniej do czasu ustabilizowania gospodarki kwasowo-zasadowej. Wszystko jest dla ludzi lecz z umiarem, nie przesadzaj więc z kawami a jeśli już musisz ją pić dodawaj do niej odrobinę gałki muszkatołowej lub kardamonu. Kawa z takim połączeniem nie będzie prowadziła do niedoborów magnezu i potasu. Pamiętaj jeśli pijesz kawę codziennie przyjmuj koniecznie magnez. W okresie lata warto zamiast kawy pić herbatę yerba mate ma podobne właściwości pobudzające ale nie wypłukuje cennych minerałów i bogata jest w cenne związki oraz w witaminy z grupy B.

 • zredukuj spożywanie węglowodanów prostych (biała mąka, makaron i biały ryż) zrezygnuj całkowicie z cukru, miodu, dżemów i słodyczy, wybieraj węglowodany złożone (makaron i mąka z pełnego przemiału, wybieraj ryż brązowy oraz kasze). Spożywanie dużej ilości wyrobów z białej mąki prowadzi do niedoborów witamin z grupy B.
 • unikaj tłuszczy trans – otrzymywane są syntetycznie w procesie utwardzania tłuszczy roślinnych (margaryna, masło roślinne) niekorzystnie wpływają na mięśnie – wbudowują się w błonę komórkową mięśni i zaburzają prawidłowe ich funkcjonowanie.

DODATKOWO STOSUJ

 • kąpiele magnezowe z dodatkiem soli Epsom – podczas kąpieli magnezowej dostarczamy organizmowi cennego magnezu
 • uzupełniaj elektrolity
 • przyjmuj codziennie magnez dawka jednorazowa może okazać się kroplą w morzu jeśli pijesz kilka kaw dziennie lub jeśli Twój organizm wykazuje większe utraty potu np. podczas wysokiej temperatury otoczenia. To samo dotyczy osób zestresowanych lub poddawanych silnemu wysiłkowi fizycznemu (np. sportowcy) lub umysłowemu. Wchłanianie magnezu zwiększa witamina B1, B6, C, D i wapń więc jeśli w Twojej diecie zabraknie któregoś z tych składników może dojść do zaburzeń wchłaniania tego pierwiastka.
 • uzupełniaj witaminę E
 • oznacz we krwi poziom wapnia oraz witaminy D – witamina D jest niezbędna do wchłaniania magnezu wapnia oraz witamin A, C, E

 • rozluźniaj mięsień piszczelowy tylny w obu ngach ich osłabienie pozwala kostkom zginać się do wewnątrz, co prowadzi do spłaszczania stopy (płaskostopia). Ból wywołany przez punkty spustowe znajdujące się w mięśniu piszczelowym tylnym skupiony jest głównie na ścięgnie Achillesa, który doskwiera szczególnie podczas chodzenia lub biegania. Masaż pozwoli zmniejszyć działanie zalegającego kwasu mlekowego w tkankach mięśniowych przez co pozbędziesz się bólu.

JAK POSTĘPOWAĆ W PRZYPADKU SKURCZU

 1. Jak najszybciej rozmasuj mięsień
 2. Wykonaj niezwłocznie ćwiczenia rozciągające partii mięśniowej, która uległa skurczowi (stretching)
 3. Uzupełnij mikroskładniki odżywcze i nawodnij organizm, jeśli nie masz napoju izotonicznego pod ręką wypij szklankę wody ze szczyptą soli morskiej lub himalajskiej.
 4. Rozluźnij dokładnie obolały mięsień po skurczu wymasuj dokładnie miejsce za miejscem z pomocą przyjdzie gumowa bańka chińska.

KĄPIEL MAGNEZOWA

Kąpiel magnezowa stosowana jest od wielu lat pomocniczo w bólach kości, stawów i mięśni. Podczas relaksującej kąpieli magnezowej dostarczamy organizmowi cennego magnezu. Stosowanie kąpieli przynajmniej 3 razy w tygodniu przynosi bardzo korzystny wpływ na zdrowie oraz zauważalną poprawę samopoczucia fizycznego i umysłowego. Podczas kąpieli uzupełnić można bardzo łatwo niedobory magnezu, który jest niezbędnym pierwiastkiem dla życia człowieka i niezwykle ważnym np. dla układu krążenia (funkcji serca – powoduje jego skurcze, chroni przed stresem, rozszerza naczynia wieńcowe i tętnice obwodowe, reguluje napięcie mięśni naczyń) dla układu kostnego (jest budulcem szkliwa, kości i zębów, zapobiega uwalnianiu się wapnia z cząstek ruchomych stawów), wchodzi w skład enzymów, sporo znajduje się go w ślinie przez co wpływa na prawidłowe trawienie pokarmów głównie węglowodanów i tłuszczy, jest potrzebny do metabolizmu witaminy D oraz witamin z grupy B.

JAK TO DZIAŁA

Solankową kąpiel z dodatkiem chlorku magnezu (soli magnezu) możemy czerpać np. z morza Martwego, a na co dzień u siebie w domu. Podczas kąpieli organizm wchłania jony magnezu przez skórę w sposób transdermalny i podczas niej magnez zostaje wchłonięty tylko w takiej ilości ile go potrzeba. Magnez to minerał, który powinien być dostarczany regularnie w małych porcjach. Sięgamy po niego zbyt rzadko, bo wydaje nam się, że nasza dieta jest idealna. Gdy pojawiają się symptomy świadczące o jego niedoborze sięgamy bo solidną dawkę w tabletach myśląc, że to załatwi sprawę na kilka tygodni czy nawet miesięcy jednak nic bardziej mylnego. Magnez w tabletkach wchłania się w około 40%, pozostała jego część zostaje wydalona wraz z moczem lub kałem. Tak też się stanie w przypadku, gdy doustnie przyjmiemy dużo za dużą dawkę magnezu jednorazowo, jego nadmiar zostanie uwolniony wraz z luźnym stolcem (w przypadku zaparć stosuje się właśnie tę metodę). Stres, wysiłek fizyczny lub umysłowy (np. okres nauki u dzieci), okres wzrostu u dzieci, zła dieta, nadużywanie alkoholu, kawy to czynniki, które pogłębiają niedobory magnezu. Długotrwały deficyt tego cennego pierwiastka niesie za sobą wiele dolegliwości począwszy od tych małych takich, jak kurcze mięśni, zaburzenia pamięci i koncentracji, nadpobudliwość psychoruchową u dzieci, nieumiejętność radzenia sobie ze stresem, bóle głowy, depresję, bóle mięśni, kości, stawów, podwyższony poziom cholesterolu, cukru po choroby sercowo-naczyniowe takie, jak: nadciśnienie tętnicze, arytmia, zawał serca, udar itp.

JAK STOSOWAĆ KĄPIELE MAGNEZOWE

 • Do kąpieli w wannie od 1/2 szklanki do 2 szklanek magnezu na wannę wody – taka kąpiel powinna trwać minimum 20 minut. Kąpiel magnezową można stosować codziennie i nie rzadziej aniżeli 3 razy w tygodniu. Najpierw należy umyć ciało mydłem, następnie nalać czystej wody do wanny, dodać soli magnezowej i zrelaksować się. Jeśli dodasz większą ilość magnezu podczas pierwszych kąpieli możesz odczuwać delikatne mrowienie skóry, jakby kłucie to objaw jak najbardziej naturalny, skóra przyzwyczai się i w kolejnych kąpielach nie będziesz już tego odczuwać.

 • Do moczenia stóp -wystarczy wsypać 2 płaskie łyżki chlorku magnezu do miski z ciepłą wodą i moczyć w niej stopy przez około 20 – 30 minut. W ten sposób nasycimy organizm magnezem a nasze stopy będą gładkie i wypielęgnowane. Moczenie stóp najlepiej wykonać po całym dniu pracy, taka kąpiel nada im lekkości a nam pozwoli na spokojny sen.
 • Do nacierania ciała pod prysznicem – jeśli nie jesteś miłośnikiem kąpieli w wannie lub po prostu nie posiadasz wanny w domu, wystarczy natrzeć się solą po umyciu się i spłukać ciało.

JAKI MAGNEZ KUPOWAĆ

 • chlorek magnezu sześciowodny
 • siedmiowodny siarczan magnezu – to dodatkowe źródło siarki, która jest niezbędna dla utrzymania zdrowej skóry, włosów i paznokci, siarczan siedmiowodny kryje się pod nazwami : sól EPSOM, sól epsońska, sól gorzka, sól angielska, Epsomit. Siedmiowodny siarczan magnezu szczególnie polecany jest dla osób cierpiących na choroby tarczycy.
 • czystą formę chlorku magnezu do analizy CZDA
 • chlorek magnezu farmaceutyczny

Źródło: “Mikroskładniki Odżywcze” Uwe Ggröber Tuning Metaboliczny – Profilaktyka- Leczenie Słowa wstępne Bruce N. Ames, Abram Hoffer oraz Gerhard Uhlenbruck Redakcja wydania I polskiego Agnieszka Piwowar, www.rehab.pl, “Terapia Punktów Spustowych” Clair Davies, Amber Davies.

Udostępnij!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »