KamienieNaturalne olejki zapachowe eteryczne Ancient Wisdom

REZERWA JAJNIKOWA (AMH) JAK PODNIEŚĆ POZIOM AMH WPŁYW NISKIEGO AMH NA PORONIENIA

AMH to hormon anty-mullerowski, który jest produkowany przez pęcherzyki jajnikowe. Najwyższy jego poziom występuje u kobiet po zakończeniu dojrzewania płciowego a najniższy u kobiet po okresie menopauzy. Hormon AMH odpowiada za hamowanie wzrostu pęcherzyków (dalszą stymulację) oraz za rozwój tylko jednego z nich (pęcherzyka dominującego) w okresie jednego cyklu. AMH jest współzależny z hormonem FSH, który jest odpowiedzialny za proces wzrostu pęcherzyków (dojrzewania).

Poziom rezerwy jajnikowej (AMH) to ilość pęcherzyków, które dają początek komórkom jajowym. Każda dziewczynka rodzi się w określoną pulą pęcherzyków, które dają początek komórkom jajowym a te pod wpływem odpowiednio regulowanej gospodarce hormonalnej (FSH) dojrzewają i uwalniają się w comiesięcznych cyklach. Ich poziom maleje wraz z wiekiem i wygasa po okresie menopauzy, zdarza się tak, że poziom pęcherzyków maleje u kobiet z przedwczesnym wygaśnięciem czynności jajnikowej. Obserwuje się spadek hormonu  AMH o 5% w wieku 20-25 lat a po 30-38 roku życia o 30%, ma to związek z okresem starzenia się wszystkich komórek ciała kobiety w tym także komórek jajowych (pęcherzyków) a związane to jest ze spadkiem w organizmie poziomu koenzymu Q10, który jest odpowiedzialny za prawidłowy odnowę wszystkich komórek ciała, poprawia jakość komórki jajowej w tym stymuluje. Poziom koenzymu Q10 maleje wraz z wiekiem, jego znaczny spadek obserwuje się po 30 roku życia.

Po okresie menopauzy (braku miesiączki) poziom AMH nie jest wykrywalny w badaniu oznaczonym z krwi a świadczy to o tym, że kobieta nie jest już płodna. Poziom AMH niewykrywalny we krwi nie ma związku z brakiem miesiączki gdyż dotyczy tylko wygaśnięcia czynności jajnikowej dlatego kobiety z wyczerpaną rezerwą jajnikową mogą dalej miesiączkować a poziom niewykrywalny AMH we krwi świadczy o niepłodności w związku z czym stosowanie środków antykoncepcyjnych u kobiet nieplanujących potomstwa w takim wypadku nie jest konieczne.

Badanie poziomu AMH wytycza wskaźnik oceny płodności, wykazuje poziom rezerwy jajnikowej, dzięki któremu można określić u kobiety szansę na posiadanie potomstwa z własnych komórek jajowych, można wyczytać z niego prognozę przedwczesnego wygaśnięcia funkcji jajników.

JAK PODNIEŚĆ I UTRZYMAĆ POZIOM REZERWY JAJNIKOWEJ

  • Oznacz poziom TSH z krwi, niedoczynność tarczycy może prowadzić do poronień (z powodu uwalniania pęcherzyków niedostatecznej jakości) lub do całkowitego zaniku jajeczkowania. Jeśli poziom TSH będzie wynosił ponad 2 a planujesz ciążę skontaktuj się z lekarzem endokrynologiem. Najbardziej optymalnym poziomem TSH do zajścia w ciążę i do utrzymania jej w pierwszym trymestrze jest poziom nie przekraczający 1,1-1,5 oczywiście nie oznacza to, że jeśli jego poziom będzie wyższy nie ma szans na zdrową ciążę.
  • Stosuj koenzym Q1O przed okresem starania się o ciążę i do końca pierwszego trymestru ciąży dawkę 100 mg (cena około 80 zł 100 tabl. np. Swanson, Puritan`s Pride około 40 zł 60 tabl). Jeśli wynik AMH znacznie odbiega od normy niezbędna będzie suplementacja większych dawek koenzymu Q10 (dostępne są w dawkach 100, 200, 300, 400, 500, 600 mg). Q10 regeneruje wszystkie komórki ciała w tym także komórki jajowe. Ma wpływ na prawidłowy wzrost komórek w całym ciele. Jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania każdej komórki naszego ciała, berze udział w procesie wytwarzania energii w każdej komórce, ma za zadanie dotlenienie jej i chroni ją przed uszkodzeniem.
  • Przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej może zachować rezerwę jajnikową. Antykoncepcja hormonalna zatrzymuje uwalnianie się pęcherzyków w comiesięcznych cyklach, których uwalnianie nastąpi ponownie po zaprzestaniu przyjmowania antykoncepcji hormonalnej. Pamiętaj jednak, by rozpocząć starania o ciąże po okresie około 6 miesięcy od zaprzestania przyjmowania antykoncepcji hormonalnej, gdyż ma to związek z podwyższonym poziomem estradiolu we krwi. Więcej na temat podwyższonego estradiolu w okresie przyjmowania antykoncepcji hormonalnej zajdziesz na stronie : https://blessyou.pl/?p=465 . Niezbędna jest też suplementacja koenzymem Q10 w dawce 100 mg by poprawić jakość i prawidłowy wzrost komórki jajowej.

ZAPOBIEGANIE PORONIENIOM KOENZYMEM Q10

Suplementacja koenzymem Q10 u kobiety powyżej 30 roku życia ma pozytywny wpływ na zmniejszenie ryzyka zahamowania rozwoju płodu w okresie pierwszego trymestru ciąży. Ciąża kobiety po 35 roku życia jest szczególnie obarczona ryzykiem występowania wad genetycznych u płodu i zwiększa ryzyko poronienia. Ma to związek ze starzeniem się komórek całego organizmu w tym także komórek jajowych. Komórki jajowe, ulegają starzeniu się degeneracji, pojawiają się błędy w podziale komórkowym chromosomów dlatego szczególnie po 35 roku życia wzrasta ryzyko chorób genetycznych u płodu (w tym także zachorowania na zespół Downa). Koenzym Q10 powstrzymuje proces starzenie się komórek, poprawia ich jakość, zwiększa szanse na płodność i zdrowe potomstwo u kobiet powyżej 35 roku życia.

Udostępnij!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »