KamienieNaturalne olejki zapachowe eteryczne Ancient Wisdom

PRZYCZYNY WYPADANIA WŁOSÓW ZAPOBIEGANIE

Choć na pierwszy rzut oka, każdemu z nas może się wydawać, że ma problemy z wypadaniem włosów ponieważ podczas czesania i mycia wypada ich dość znaczna ilość, to jest to jak najbardziej naturalna rzecz. Każdemu z nas wypada od 100-150 włosów dziennie a jeśli nie myjemy ich codziennie, to podczas mycia może wypaść ich dużo więcej aniżeli na co dzień. Włos na głowie rośnie od 2 do 6 lat, następnie wypada, a w jego miejsce zaczyna rosnąć nowy włos, cały ten proces składa się na 3 faz:

 • Anagen (faza wzrostu) czyli okres rośnięcia włosów i trwa najdłużej bo od dwóch do nawet siedmiu lat, dotyczy większości włosów na głowie, bo około 85%.
 • Katagen (faza przejściowa), w tym okresie włos słabnie i przygotowuje się do ostatniej fazy i trwa od kilku dni do kilku tygodni, obejmuje około 3% włosów.
 • Telogen (faza spoczynku) czyli okres kiedy włos wypada, faza ta trwa od 2 do 4 miesięcy.

Można nie zauważyć tego, że włosy cały czas wypadają w ilości około 100 dziennie, ze względu na brak zainteresowania tym oraz z braku odpowiedniej pielęgnacji. Tak naprawdę, gdy zaczynasz dbać o włosy wówczas wtedy  zaczynasz zauważać co się z nimi dzieje i dopiero wtedy zauważasz, gdy wypadają pomimo tego, że czynniki te trwają cały czas. Są sytuacje, w których wypadnięcie dużej ilości włosów jest normą oraz te, w której jest to niepokojące.

SYTUACJE NORMALNE, W KTÓRYCH MOŻE WYPAŚĆ WIĘCEJ WŁOSÓW NIŻ ZWYKLE

 • Jeśli nie myjesz włosów codziennie, to podczas mycia wypadnie ich więcej niż normalnie – są to włosy skumulowane między przerwami w myciu.
 • Jeśli przez cały dzień nosisz upięte włosy, to jeśli po całym dniu je rozpuścisz i rozczeszesz również wypadnie Ci więcej włosów naraz, ze względu na skumulowanie się ich przez cały dzień.
 • Jeśli jesteś posiadaczką włosów kręconych i jeśli nie myjesz ich codziennie, to podczas mycia może wypaść Ci na raz nawet 100 włosów a nawet więcej. Dzieje się tak dlatego ponieważ włosy kręcone nie są rozczesywane na sucho, co skutkuje kumulowaniem się ich do czasu mycia.

Jeśli chcesz się upewnić czy aby wypadanie Twoich włosów jest w normie, przelicz wszystkie włosy między pierwszym a drugim myciem (jeśli nie myjesz ich codziennie liczbę włosów podziel przez liczbę dni) oraz policz włosy, które wypadły podczas mycia. Jeśli liczba nie przekroczy 150 włosów, możesz uznać, że nie masz problemu z wypadanie włosów.

CZYNNIKI ŚWIADCZĄCE O PROBLEMIE NADMIERNIE WYPADAJĄCYCH WŁOSÓW

 • Po przeczesaniu włosów dłonią zostaje Ci na niej więcej niż 10 włosów
 • Włosy wyraźnie są przerzedzone
 • Podczas każdego czesania na szczotce zostaje więcej niż 20 włosów (włosy proste oraz falowane).
 • Podczas codziennego mycia włosów wypada ich więcej niż kilkadziesiąt
 • Liczba włosów, która wypadła podczas czesania i mycia jest większa niż zwykle

ZEWNĘTRZNE PRZYCZYNY WYPADANIA WŁOSÓW

 • Szkodliwe produkty – czyli produkty takie, jak farby do włosów w szczególnie te koloryzujące na ciemno, czyli farby z parafenylenodiaminą (PPD), która powoduje alergie i podrażnienia skóry głowy, co skutkuje nadmiernym wypadanie włosów. Co więc zrobić jeśli nie chcesz rezygnować z farbowania włosów na ukochany ciemny kolor? Wybieraj farby z niewielką ilością PPD lub najlepiej bez PPD, takie produkty możesz znaleźć w aptekach. Produktami, które mogą nas także podrażniać to m.in. szampony, odżywki, wcierki. Sam szampon albo wcierka może zadziałać na skórę głowy alergicznie, tak więc obserwuj czy wypadanie włosów to nie wina szamponu – najlepiej sprawdzisz to myjąc włosy innym szamponem kilka razy z rzędu.

 • Olejowanie włosów – sam masaż olejkami może powodować wypadanie włosów, ale aby sprawdzić czy to aby wina masażu a nie samego olejku sprawdź to wykonując masaż skóry głowy na sucho i zobacz czy włosy wypadają tak samo, jak po użyciu olejku. Trzymanie długo oleju na skórze głowy, również może być przyczyną wypadania włosów, bowiem na skórze w takim tłustym środowisku namnaża się znacznie więcej bakterii i grzybów, co powoduje właśnie ich wypadanie. W przypadku, gdy bardzo chcesz olejować cebulki włosów trzymaj olejek na głowie  nie dłużej aniżeli 2 godziny a następnie zmyj go. Możesz być również uczulona na skład danego olejku lub może podrażniać skórę głowy. Dlatego jeśli zauważyłaś, że po danym olejku włosy wypadają Ci bardziej zaprzestań używania go.
 • Ciasne fryzury – wszelkie kucyki, koki oraz upięcia, ciągną włosy i je osłabiają, co również jest skutkiem nadmiernego wpadania.
 • Temperatura – wysoka i niska temperatura mogą przyczyniać się do nadmiernego wypadania włosów, dlatego latem unikaj nadmiernego opalania się i ciasnych nakryć głowy, zaś zimą noś ciepłe czapki, ponadto nie myj włosów lodowatą wodą, unikaj także częstego prostowania i kręcenia włosów, pamiętaj, że optymalna temperatura zabiegów na gorąco zabiegów to maksymalnie 180 stopni C.
 • Pora roku – każda pora roku osłabia włosy w pewien sposób – latem wystawianie ich na nadmierną ilość światła słonecznego prowadzi do ich wysuszenia i osłabienia. Zimą światła jest mniej, więc włosom zaczyna brakować witaminy D, co również osłabia je. Wiosną i jesienią w okresach przejściowych, w których włosy odczuwają zmiany temperatur przez co są nieco ”obluzowane”.
 • Zagęszczanie i przedłużanie włosów – procesy te osłabiają cebulki włosów, co w przyszłości może przyczynić się do łysienia.

PRZYCZYNY WEWNĘTRZNE WYPADANIA WŁOSÓW

 • Stres – staraj się wyeliminować czynnik powodujący stres, nie bagatelizuj tego problemu ponieważ w większości przypadków to właśnie on jest głównym czynnikiem wypadania włosów i może doprowadzić do łysienia. Pomocna w stresie może być dieta bogata w magnez oraz wszystkie zabiegi relaksacyjne – spacer, joga, wszelki wysiłek fizyczny, słuchanie ulubionej muzyki.
 • Choroby skórne – są dwie główne choroby które powodują nadmierne wypadanie włosów są to; łojotokowe zapalenie skóry – jest to przewlekła i nawracająca choroba oraz zapalenie mieszków włosowych wywołane przez bakterie lub grzybica skóry głowy. Jeśli oprócz wypadających włosów na skórze głowy odczuwasz świąd oraz podrażnienie są to właśnie objawy tych chorób..

 • Hormony – antykoncepcja hormonalna, hormonalna terapia zastępcza przy  menopauzie oraz okres po porodzie. Samo wypadanie włosów po okresie ciąży jest spowodowane tym, że w czasie ciąży dzięki podwyższonemu poziomowi estrogenów włosy nie wypadają lub wypadają mniej ponieważ hormon ten trzyma wszystkie włosy w fazie wzrostu. Po porodzie zaś, gdy hormony wracają do normy, wszystkie te włosy, które powinny nam wypaść normalnie w czasie ciąży, wypadają właśnie teraz, co jest zupełnie normalne a sam proces powinien ustąpić w ciągu kilku miesięcy. Warto w tym okresie dobrze odżywiać włosy, dobrze się odżywiać oraz stosować dobre i naturalne kosmetyki, które będą stymulowały wzrost nowych włosów.
 • Uwarunkowania genetyczne – główną przyczyną genetyczną wypadania włosów u kobiet jest wrażliwość mieszków włosowych czyli DHT (dihydrotestosteron), który występujący głównie w męskich genach co możemy odziedziczyć i jest to łysienie androgenowe, które nie jest w pełni uleczalne ale można je zahamować lub opóźnić.
 • Inne choroby – choroby tarczycy (niedoczynność), silne zatrucia, infekcje, anemia, zespół policystycznych jajników. W samej chorobie tarczycy warto znaleźć dobrego endokrynologa, który dobierze odpowiednią kurację po której wypadanie włosów ustanie.
 • Leki – najbardziej szkodliwe dla włosów są te stosowane przy chorobach nowotworowych, czyli immunosupresyjne oraz cytostatyczne. Szkodliwe są także leki przeciwzakrzepowe oraz podawane przy chorobie tarczycy.
 • Zła dieta – to co jemy ma wpływ na stan włosów, dlatego jeśli w organizmie brakuje witamin, w pierwszym stopniu odbija się to na naszych włosach dlatego warto suplementować witaminy i składniki mineralne, których włosy potrzebują a należą do nich cynk, potas, witaminy B2, B5, B7 (H).

OD CZEGO ZACZĄĆ ABY ZNACZNIE ZAHAMOWAĆ WYPADANIE WŁOSÓW

 • Witaminy i minerały – bez tych składników nasze włosy na pewno nie będą zdrowe dlatego pamiętaj aby wzbogacić dietę o cynk, jod, fosfor, magnez, krzem, żelazo, miedź, witaminy z grupy B ( głównie, B5, B2 oraz H), witaminę A oraz E. Te witaminy i minerały znajdziesz szczególnie w: szpinaku, orzechach,zielonych warzywach, czosnku, pokrzywie i skrzypie, migdałach, cebuli, pestkach, jajach, kiełkach, a także w mięsie i nabiale.
 • Wartościowe białka – które są źródłem aminokwasów, z których są zbudowane włosy należą do nich: metionina, cysteina, cystyna, arginina i lizyna, które znajdziesz w mięsie, rybach, drobiu, jajkach, produktach mlecznych, ziarnach, orzechach oraz nasionach.

 • Zdrowe tłuszcze – dzięki nim Twoje włosy będą błyszczące i sprężyste. Znajdziesz je w tłustych morskich rybach, awokado, orzechach, nasionach a także w olejach nierafinowanych takich jak oliwa z oliwek.
 • Dobre węglowodany – dzięki odpowiednim węglowodanom Twoje włosy będą rosły szybciej i będą silniejsze. Dobre węglowodany znajdziesz w świeżych owocach, kaszach , płatkach owsianych, brązowym ryżu, pełnoziarnistym pieczywie. Ogranicz złe węglowodany bogate w cukry proste, czyli wszelkiego rodzaju słodycze.

 • Ukrwienie skóry głowy – ważne jest także dbanie o skórę głowy dlatego ważne jest czesanie włosów wykonując tym samym masaż skóry głowy używając do tego szczotki z naturalnego włosia (np. z dzika), która poprawi ukrwienie skóry głowy oraz pobudzi cebulki do wzrostu.
 • Szampony przeciw wypadaniu – choć działanie takiego szamponu jest tak naprawdę niewielkie, to powinno być uzupełnieniem kuracji. Takie szampony najlepiej jest kupić w aptece, pamiętaj także aby taki szampon podczas mycia zostawić na parę minut na głowie by składniki znajdujące się w nim zaczęły działać.
 • Wcierki – są bogate w ziołowe ekstrakty, witaminy oraz minerały hamujące wypadanie, wzmacniają cebulki. Przy nakładaniu należy wcierać produkt przez około 2-3 minuty w skórę głowy, przez co składniki lepiej wchłoną się w skórę głowy i skuteczniej zadziałają.

 • naturalne zabiegi na włosy, które możesz zrobić sama w domu z produktów, które masz w swojej kuchni. Możesz z nich zrobić domowe wcierki bądź maski, które wzmocnią włosy i ich cebulki.

DOMOWA MASECZKA NA WYPADAJĄCE WŁOSY

 • 2 łyżeczki miodu
 • 1 łyżeczka cynamonu
 • 2 łyżki ciepłej oliwy z oliwek
 • 1 łyżeczka z soku z cytryny

Wszystkie składniki wymieszaj i nałóż na skórę głowy. Trzymaj przez około 30 minut, następnie spłucz i umyj włosy.

DOMOWA WCIERKA Z KOZIERADKI NA WYPADAJĄCE WŁOSY

 • 1 łyżeczka zmielonej kozieradki
 • Szklanka wrzątku

Kozieradkę zalej wrzątkiem, następnie parz pod przykryciem przez około 15 minut. Po ostygnięciu nałoż na skórę głowy. Wcierkę stosuj na 2-3 godziny przed myciem, następnie spłucz i umyj włosy. UWAGA : wcierka ta ma zapach magii, kostki rosołowej, dlatego umyj włosy dokładnie, bo nawet po umyciu zapach może się utrzymywać.

Źródło: Anna Kołomycew ” Jak dbać o włosy”.

Posted by Ola

Udostępnij!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »