KamienieNaturalne olejki zapachowe eteryczne Ancient Wisdom

PRAWIDŁOWE ODŻYWIANIE WŁOSÓW METODY I PRODUKTY DO ODŻYWIANIA

Włosy potrzebują troski i pielęgnacji w ciągu całego roku, gdyż z chwilą wyrośnięcia ponad skórę głowy, stają się martwe, tak więc nie mają możliwości zregenerowania się tak, jak inne tkanki w naszym ciele. Dlatego o włosy trzeba szczególnie dbać aby nie stały się szorstkie, matowe aby nie plątały się oraz by były odżywione i nawilżone. Za pomocą odpowiednich produktów można także na jakiś czas wypełnić ubytki w korze włosa, dzięki czemu włosy będą wyglądały na zdrowsze. Regularne odżywianie włosów pomaga nam także chronić je przed czynnikami  atmosferycznymi  (mróz, silny wiatr, promieniowanie UV, słona woda), mechanicznymi (suszarka, lokówka prostownica) oraz chemicznymi (farbowanie, rozjaśnianie, trwała ondulacja, chlorowana woda).

PRODUKTY DO ODŻYWIANIA WŁOSÓW

 • Odżywki do spłukiwania – podstawowym zadaniem takich odżywek jest poprawa wyglądu włosów oraz przede wszystkim ułatwienie rozczesywania, po użyciu szamponu. Oczywiście nawiązując do nazwy, są to odżywki, które należy zmyć po określonym czasie, jest to uwarunkowane od wskazań producenta i waha się od 1-5 minut, choć niektóre z nich warto potrzymać na włosach przez pół godziny. Taką odżywkę nakładamy po umyciu włosów szamponem, na mokre i odciśnięte z wody włosy. Można ją użyć także przed myciem, zgodnie z metodą OMO.
 • Odżywki bez spłukiwania – chronią włosy przed szkodliwymi czynnikami, wygładzają, pomagają w walce z puszeniem i elektryzowaniem się włosów. Różnią się od poprzednich tym, że po nałożeniu nie trzeba ich spłukiwać. Mają one lżejszą konsystencję i uboższy skład, niż te do spłukiwania. Idealnie sprawdzą się dla osób z kręconymi lub falowanymi włosami oraz przy włosach suchych. Odżywkę należy nałożyć na mokre włosy po umyciu lub na wilgotne włosy, w dni kiedy ich nie myjemy.
 • Balsamy – są idealne do włosów cienkich i rzadkich, gdyż ich nie obciążają. Są przeznaczone do spłukiwania, lecz mają lżejszą konsystencję od podstawowej odżywki, a skład substancji jest taki sam lecz w mniejszym stężeniu.
 • Mgiełki – ich głównym zadaniem jest wygładzanie i ułatwianie rozczesywania włosów, można je stosować zarówno na włosy mokre jak i suche. Nie wymagają spłukiwania, zazwyczaj umieszczone są w butelce z atomizerem, w konsystencji płynu. W ich skład wchodzą zazwyczaj silikony, olejki oraz substancje wygładzające. Są bardzo lekkie i nie powinny obciążyć włosów przy odpowiednim użyciu. Nie powinno się ich jednak stosować jako samodzielną pielęgnację, lecz jako dodatek do niej. Idealnie sprawdzą się w pielęgnacji włosów dziecięcych, gdyż za ich pomocą skutecznie i bezboleśnie można rozplątać i rozczesać pasma włosów.
 • Maski – działanie maski jest mocniejsze niż odżywki, gdyż utrzymuje się przez kilka myć. Należy ją nakładać na mokre, ale odciśnięte włosy na około 30 minut, dzięki temu substancje w niej zawarte lepiej się wchłoną. Jeśli jesteś posiadaczką cienkich i rzadkich włosów, odżywkę aplikuj przed myciem na zwilżone wodą włosy, następnie po wyznaczonym czasie umyj włosy szamponem. Maski w konsystencji są gęstsze od odżywek oraz mają więcej drogocennych dla włosów składników, można je podzielić na regenerujące – w ich skład wchodzą duże ilości protein, nawilżające – w ich składzie znajdzie się więcej humektantów niż w innych maskach oraz wygładzające – w których znajdziemy sporą dawkę emolientów.
 • Ampułki – są przeznaczone głównie do włosów bardzo zniszczonych, a ich efekt utrzymuje się przez kilka myć i jest widoczny już po pierwszym zastosowaniu. Powinny być najbardziej skoncentrowanymi produktami wśród wszelkich odżywek, ale też niestety są najdroższe z wszystkich rodzajów odżywek.
 • Płukanki – ich zadaniem jest wygładzenie, wzmocnienie, nadanie włosom blasku oraz domknięcie łusek włosa. Należy je dobierać do typu włosów oraz kierując się tym z jakich składników zostały wykonane. Należy je nałożyć na sam koniec mycia włosów, czyli po spłukaniu odżywki. Płukanki zazwyczaj nie wymagają spłukiwania, a po ich aplikacji włosy można wysuszyć lub zostawić do ich samodzielnego wyschnięcia.
 • Oleje, kremy – oczywiście te produkty jak najbardziej można zaliczyć do kosmetyków odżywczych. Jeśli chodzi o oleje, można kupić te specjalistyczne, ale równie dobre są oleje spożywcze, które można kupić w sklepach ze zdrową żywnością, lecz należy je dobierać odpowiednio do porowatości włosów, gdyż to przez nią dany olej może się sprawdzić na naszych włosach lub nie. Jeśli chodzi o kremy, można użyć także tych przeznaczonych do twarzy czy ciała. Idealnie na nasze włosy sprawdzą się esencje, także te stosowane do twarzy.

METODY ODŻYWIANIA WŁOSÓW

 • Tradycyjne – czyli najbardziej klasyczna metoda stosowana przez większość osób. Odżywkę, balsam czy maskę nakłada się na umyte szamponem i lekko osuszone włosy. Przed nałożeniem produktu włosy warto spłukać ciepłą ale nie gorącą wodą, aby łuski na czas nakładania odżywki pozostały otwarte, dzięki czemu produkt lepiej wchłonie się we włosy. Gdy już nałożymy odżywkę, warto przeczesać włosy grzebieniem o szeroko rozstawionych zębach, tak aby dokładniej rozprowadzić produkt.
 • Przed myciem – jak sama nazwa wskazuje, odżywkę nakładamy przed myciem włosów. Na delikatnie zwilżone włosy nakładamy odżywkę i zostawiamy, nie krócej aniżeli na 10 minut i nie dłużej niż 2 godziny, po czym myjemy włosy szamponem (bez uprzedniego zmywania odżywki). Taka metoda pozwoli uzyskać efekt lekkich, nieobciążonych, a przy tym odżywionych włosów, dzięki czemu jest ona idealna dla posiadaczek włosów rzadkich, cienkich, przetłuszczających się oraz z tendencją do nadmiernego obciążania się. W tej metodzie możesz zastosować każdy produkt odżywiający włosy, czyli odżywki, maski, mieszanki przygotowane własnoręcznie czy oleje.
 • Głęboka metoda – pozwoli na maksymalne wykorzystanie drogocennych składniki znajdujących się w kosmetyku, dzięki czemu wnikną w głąb włosa na dłużej. Aby odżywić włosy metodą głębokiego odżywiania będzie potrzebny przede wszystkim foliowy czepek i ręcznik najlepiej podgrzany w mikrofali lub za pomocą ciepłego nawiewu suszarki. Dzięki ciepłemu ręcznikowi łuski włosów rozchylą się, a składniki znajdujące się w produkcie wnikną w głąb włosa bardziej niż przy łusce zamkniętej. Warto do tej metody stosować produkty, które mają bogate składy, aby jak najbardziej odżywić włosy. Ten sposób można stosować zarówno po myciu jak i przed nim.

 • Tuningowanie masek – w tym sposobie chodzi głównie o to, aby ulepszyć coś, co nam jak do tej pory nie pomagało, a w tym wypadku chodzi o maskę. Możemy to zrobić za pomocą produktów znajdujących się np. w naszej kuchni takimi jak miód, olej, zioła, owoce czy żółtko jaja lub innych produktów kupionych w specjalnych sklepach np. witaminy, hydrolaty, ekstrakty czy substancje nawilżające. Gdy Twoja maska jest za lekka warto dodać do niej 1 łyżeczkę oleju na porcję, a jeśli posiadasz zbyt ciężką maskę na Twój rodzaj włosów, możesz dodać do niej 1 łyżeczkę substancji nawilżających takich jak miód czy sok owocowy, a także aloes lub 10 kropel pół produktu np. gliceryny, żelu hialuronowego czy mocznika. Jeśli maska, którą posiadasz nie odżywia Twoich włosów nie wyrzucaj jej, lecz spróbuj dodać do niej trochę protein takich jak jedwab, kolagen, elastynę czy żelatynę. Jednak uważaj, gdyż z proteinami łatwo można przesadzić. Na porcję maski wystarczy dodać od 3-5 kropel produktu. Do maski możesz również dołożyć witaminy np. dostępną w postaci płynnej w aptece witaminę A, E.

 • Olejowanie – czyli metoda zapożyczona głównie od Hindusek. Najlepiej odpowiednio do rodzaju Twoich włosów nałożyć olejek na włosy, a także na skalp o ile po tym Twoje włosy nie wypadają. W przypadku włosów długich wystarczy 1 łyżka oleju, jeśli posiadasz krótsze wystarczy 1 łyżeczka. Olej należy aplikować na 1-2 godziny przed umyciem włosów, co może wymagać systematyczności i wdrożenia tego do czynności stałych, gdyż z własnego doświadczenia wiem, że o olejowaniu przypominało się gdy miałam iść umyć włosy, a nie miałam czasu aby czekać godzinę z myciem. Jeśli będziesz stosować tą metodą regularnie, przyniesie Ci ona pomoc w walce z wypadaniem włosów, rozdwajaniem i łamliwością, a także łupieżem i siwieniem. Do olejowania możesz stosować oleje spożywcze takie jak olej kokosowy, oliwa z oliwek, olej z pestek winogron czy olej z pestek słonecznika, a także te przeznaczone do pielęgnacji włosów np. ziołowe czy indyjskie. Olej możesz nałożyć na włosy po myciu w celu ich zabezpieczenia, ale w bardzo małej ilości bo około 1-2 krople. Są także różne metody olejowania włosów, które opisałam poniżej.

 • Kremowanie – ta metoda jest praktycznie taka sama jak w przypadku olejowania włosów, gdyż zmieniamy tylko produkt, którego będziemy używać. Oczywiście idealnie sprawdzą się do tego balsamy do ciała, kremy do rąk czy do twarzy, o ile mają dobry skład, czyli dużą ilość witamin naturalnych olei, które dobrze wpływają na włosy. Kremy możemy nakładać przed myciem lub po myciu, zamiast odżywki bez spłukiwania. Ważna jest także ilość nakładanego kremu, tak aby nie przesadzić. Kremy są także łatwiejsze w aplikacji, dzięki konsystencji, która jest gęstsza, dzięki czemu krem nie spływa z włosów, nie są one tłuste, a także łatwiej taki krem spłukać. W kremach często mamy także inne substancję odpowiadające za nawilżanie, w czym przewyższają oleje.
 • Etapowe – ten sposób składa się z 2 lub 3 etapów, przy użyciu różnych produktów, czyli oleju i maski/odżywki. Kolejność w tym wszystkim jest bardzo ważna, a więc mamy dwie szkoły takiego etapowego odżywiania. Pierwsza z nich polega na nałożeniu na włosy 1-2 godziny przed myciem oleju, następnie na dołożeniu odżywki lub maski na kolejne 15-30 minut. Po upływie całego czasu, całość włosów zmywamy wodą i szamponem. W drugim sposobie olej nakładamy na pokryte maską lub odżywką włosy, dzięki czemu włosy będą lepiej nawilżone oraz wygładzone. Po myciu warto nałożyć odżywkę tę do spłukiwania lub bez spłukiwania, aby ułatwić rozczesanie włosów i zapewnić dodatkową ochronę.
 • Pielęgnacja – w tej metodzie główną rolę pełni specjalistyczne urządzenie, która wyglądem przypomina prostownicę do włosów. Urządzenie to wytwarza promienie podczerwone i ultradźwięki, które mają pomóc składnikom odżywczym z masek czy olejów wniknąć w głąb włosa, aby trwale i skutecznie poprawić jego stan. Efekty takiego zabiegu są widoczne przez około 2 miesiące. Niestety, cena tego urządzenia jest dość wysoka(około 400 zł), lecz na taki zabieg można wybrać się do salonu fryzjerskiego, gdzie cena będzie dość przystępna.

METODY OLEJOWANIA WŁOSÓW

 • Na mokro – aby wykonać tą metodę należy najpierw delikatnie namoczyć włosy. Można to zrobić za pomocą spryskiwacza lub dłoni, zamiast moczyć włosy pod prysznicem. Po tak wykonanej metodzie włosy są bardziej nawilżone niż po nakładaniu olejku na włosy suche.
 • Na odżywkę – w tej metodzie na włosy nakładamy olej na wcześniej nałożoną odżywkę, maskę lub odżywkę bez spłukiwania, najlepiej taką bez silikonów w składzie. Dzięki tej metodzie olej lepiej wniknie w głąb włosa za sprawą dodatkowych składników zawartych w odżywce bądź masce.
 • Na mgiełkę – zamiast moczyć włosy wodą, moczymy je drogeryjną lub własnoręcznie przygotowaną mgiełką, dzięki czemu włosy będą bardziej nawilżone i odżywione.
 • Serum olejowe w sprayu – tutaj należy zmieszać olej wodę i dowolną maskę/odżywkę w proporcji 1:1:1 i nałożyć na włosy. Dzięki tej metodzie włosy będą najbardziej odżywione i nawilżone niż w poprzednich metodach, a sam etap zmywania serum o wiele łatwiejszy. Aby było łatwiej nakładać Ci takie serum olejowe, przygotuj je wcześniej w butelce z atomizerem.
 • Olejowanie w misce – czyli jak sama nazwa wskazuje włosy zamaczamy w misce z wodą, do której dolewamy olej. Na miskę wody wystarczy 1 do 2 łyżek oleju. Po namoczeniu całych włosów należy je odsączyć i zawinąć w ręcznik, a po godzinie umyć włosy szamponem. Jest to olejowanie idealne dla osób początkujących z olejowaniem włosów.

JAKIE PRODUKTY WYBRAĆ

Często po wizycie w salonie fryzjerskim nasze włosy są piękniejsze, gładsze i bardziej lśniące, lejące się niż po pielęgnacji w domowym zaciszu. I choć wydawać się może nam, że to właśnie za sprawą profesjonalnych kosmetyków, których używają fryzjerzy, jest jednak inaczej. Produkty te często mają podobne składy do produktów drogeryjnych, więc różnić się mogą głównie tym, że u fryzjera nasze włosy są podcinane oraz suszone pod odpowiednio nakierowanym strumieniem powietrza. Dodając do tego kosmetyki fryzjerskie uzyskujemy świadomy efekt. Nie należy jednak wrzucać wszystkich produktów do jednego wora, gdyż mogą znaleźć się oczywiście jakieś godne uwagi kosmetyki, w które warto zainwestować parę groszy. Ale jednak w większości przypadków, lepiej jest wybrać produkt drogeryjny, a szczególnie ten z jak najbardziej naturalnym składem.

JAK KUPOWAĆ PRODUKTY ODŻYWCZE

Ważne jest przede wszystkim to aby nie ponieść się promocji, zapachowi czy wyglądzie, szczególnie podczas spontanicznych zakupów, gdyż będąc już w domu i testując dany produkt, może się okazać, że jest on całkowitą klapą, gdyż nie sprawdza się na naszych włosach. Aby do tego do dopuścić, warto przed wybraniem się do sklepu zapoznać się z kilkoma prostymi zasadami. Oto one:

 • Sprawdź opinie – choć wiadomo, że u każdego dany produkt może sprawdzać się całkiem inaczej, warto znaleźć osobę, która ma podobne włosy do Twoich oraz problemy z nimi związane, a można to zrobić czytając różne fora lub blogi, gdzie kobiety opisują zazwyczaj swoje włosy i jakie mają z nimi problemy oraz jakie produkty zostały przez nie przetestowane, dzięki czemu będziesz mogła bardziej zaufać ich opiniom.
 • Sprawdź promocje – różnice cenowe między niektórymi drogeriami internetowymi, czy tymi stacjonarnymi bywają kolosalne, dlatego warto na spokojnie rozejrzeć się gdzie najtaniej można kupić dany produkt, dzięki czemu będziesz mogła również przyoszczędzić trochę pieniędzy. Warto czasami także zaczekać na promocje w sieciówkach stacjonarnych, gdyż wtedy można kupić produkt nawet 50% taniej lub nawet dostać gratis przy zakupie dowolnego szamponu czy innego środka do pielęgnacji włosów.
 • Sprawdź podobne – jeśli znajdziesz daną markę lub konkretny skład, który się u Ciebie sprawdza, warto poszukać czegoś podobnego. Dzięki temu poszukiwanie innego, nowego dla włosów produktu będzie o wiele łatwiejsze.

 • Sprawdź skład – oczywiście jest to sprawa dyskusyjna, gdyż sama znajomość składu nie wystarczy aby stwierdzić, czy dany kosmetyk będzie dla naszych włosów dobry, gdyż często bywa tak, że kosmetyk z dobrym składem wcale nie działa dobrze, a za to kosmetyk z dość słabym składem działa o wiele lepiej. Tak naprawdę wszystko zależy od rodzaju włosów i tego, co tak naprawdę potrzebują w danej chwili. Ale warto jednak sprawdzać składy ze względu na to, aby nie kupić produktu, który zawiera składnik, który zaszkodzi naszym włosom lepiej kupić ten ze składnikiem, który jak najbardziej pomaga w ich pielęgnacji. Warto określać też czy dany skład jest wart ceny za którą jest sprzedawany i czy składniki w nim zawarte, o których pisze producent nie występują tylko w śladowej ilości.

Źródło: Anna Kołomycew ”Jak dbać o włosy.”

Posted by Ola

Udostępnij!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »