KamienieNaturalne olejki zapachowe eteryczne Ancient Wisdom

PORAŻENIE NERWU TWARZOWEGO PORAŻENIE BELLA PRZYCZYNY ZAPOBIEGANIE

Nerw twarzowy to siódmy nerw parzysty z dwunastu nerwów czaszkowych, który odpowiedzialny jest za ruch większej części mięśni mimicznych twarzy. Jednostronne porażenie nerwu twarzowego polega na ostrym porażeniu nerwu obwodowego (uszkodzenie w obrębie nerwu) lub ośrodkowego (uszkodzenie struktury mózgowia). Najczęściej występującym porażeniem nerwu jest porażenie Bella tak zwane porażenie samoistne, na które nie złożyły się uszkodzenia mechaniczne, operacje czy ingerencje zabiegów estetycznych. Porażeniu towarzyszy ból, drętwienie, nadwrażliwość na dotyk, które to objawy sięgają okolic policzka i ucha oraz upośledzeniu funkcji mięśni mimiki twarzy, pojawia się także problem z domknięciem wargi i oka.

RODZAJE PORAŻEŃ NERWU TWARZOWEGO

 • Ośrodkowe porażenie nerwu twarzowego
 • Obwodowe porażenie nerwu twarzowego
 • Spowodowane procesem chorobowym np. przy boleriozie, opryszczce, półpaścu, ospie wietrznej, śwince, cukrzycy, nowotworze ślinianek przyusznych, po udarze mózgu, po zapaleniu opon mózgowych czy ucha środkowego.
 • Mechaniczne uszkodzenia okolic ucha, głowy, szyi urazy i uszkodzenia podczas operacji chirurgicznych czy po zabiegach medycyny estetycznej.

PRZYCZYNY POWSTAWANIA SAMOISTNEGO PORAŻENIA NERWU TWARZOWEGO

 • Niedobór witamin z grupy B oraz niezbędnych im do wchłaniania witamin i minerałów (C, magnezu).
 • Niedobór witaminy B12 i kwasu foliowego trwający powyżej 3 miesięcy może przyczyniać się do nieodwracalnych zmian neurologicznych, zmian w obrębie nerwu obwodowego.
 • Niedobór magnezu oraz niezbędnych mu do wchłaniania witamin i minerałów (B1, B6, C, D, wapnia).
 • Silny stres, silne traumatyczne przeżycia, napięcie, którym towarzyszą potężne niedobory witamin z grupy B i magnezu.
 • Osłabienie organizmu, nieprawidłowa dieta wycieńczająca organizm prowadząca do niedoborów witamin rozpuszczalnych w wodzie B i C oraz magnezu.
 • Ciężka praca fizyczna, uprawianie intensywnych treningów fizycznych, którym towarzyszy wypłukiwanie się witamin rozpuszczalnych w wodzie B i C oraz magnezu bez uzupełniania ich.

JAK DŁUGO UTRZYMUJE SIĘ PORAŻENIE NERWU TWARZOWEGO

Porażenie nerwu twarzowego utrzymuje się od kilku tygodni do kilku miesięcy jednak w przypadku niewdrożenia odpowiedniej fizjoterapii, fizjoterapii manualnej i fizykoterapii, które mają na celu zapobieganie postępowaniu choroby i przywrócenie sprawności fizycznej może utrzymywać się przez wiele lat lub nawet przez całe życie. Czas utrzymywania się porażenia Bella jest zróżnicowany i zależy od czasu i rodzaju wdrożonych terapii, które mają na celu przywrócenie funkcji mięśni twarzy. Zdecydowanie kluczowym jest czas rozpoczęcia odpowiednich ćwiczeń, masaży i uzupełnienie niedoborów witamin i minerałów – im szybciej wdrożysz odpowiednie zabiegi, tym szybciej powrócisz do pełnego zdrowia. Długotrwale utrzymujący się stan porażenia nerwu twarzowego prowadzi do konsekwencji zdrowotnych narządu wzroku (poprzez niedomykanie się powieki a w konsekwencji braku nawilżenia oka).

Zarówno w przypadku porażenia nerwu twarzowego samoistnego, jak i na skutek mechanicznego uszkodzenia ciała stosuje się te same zasady wspomagające powrót do zdrowia.

ZAPOBIEGANIE PORAŻENIU NERWU TWARZOWEGO, JAK POWRÓCIĆ DO STANU SRZED PORAŻENIA NERWU TWARZOWEGO

Regeneracja nerwów obwodowych wymaga czasu i jest uwarunkowana od wdrożonej rehabilitacji i suplementacji.

 • Suplementuj kompleks witamin z grupy B w solidnej dawce najlepiej podzielonej na dwie części z czego jedna dawka przyjmowana rano a druga wieczorem, z tak wysokich dawek znane są marki Vitamins because cena około 129 zł / 200 tabl. oraz Puritan`s Pride cena około 90 zł / 100 tabl.). Jako, że witaminy z grupy B są witaminami rozpuszczalnymi w wodzie i nie są magazynowane w organizmie, są uwalniane wraz z moczem i potem dlatego niezbędne jest ich dostarczanie codziennie a w przypadku niedoborów utrzymywanie ich stałego poziomu przez całą dobę. Witaminy z grupy B są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i wspierają się wzajemnie podczas wchłaniana dlatego ważne jest dostarczanie całego kompleksu wraz w kwasem foliowym. Zapobiegawczo w przypadku silnych stresów i przeżyć, ciężkiej pracy fizycznej oraz w trakcie upałów czy odchudzania niezbędna jest ich suplementacja codziennie.
 • Niezbędna jest suplementacja witaminy B12 wraz w postaci metylokobalaminy, która jest najlepszą formą przyswajalną przez organizm, suplementacja jej wymagana jest łącznie z kwasem foliowym. Więcej o witaminie B12 oraz o produktach bogatych w nią znajdziesz tutaj: https://blessyou.pl/witamina-b12-wlasciwosci-zastosowanie-wystepowanie/
 • Przyjmowanie witaminy C w dawce 2 x 500 mg jest niezbędne do prawidłowego wchłaniania witamin z grupy B oraz magnezu.
 • Uzupełniaj magnez codziennie. Magnez jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, reguluje napięcie nerwowe. Podczas suplementacji magnezu niezbędne jest także uzupełnienie niedoborów wapnia, i witamin B1, B6, C, D3).
 • Fizjoterapia przy pomocy fizjoterapeuty, który zaleci odpowiednie ćwiczenia mimiki twarzy, które należy wykonywać patrząc w lustro, i które należy kontynuować w domu. Ćwiczenia polegają min. na wymawianiu samogłosek A, E, I, O, U, marszczeniu czoła, sciąganiu brwi, wypełnianiu policzków powietrzem i przepychanie go z jednego policzka do drugiego, robieniu ust w dziubek i kierowanie ich na prawo i lewo, oraz rozszerzanie ich na boki. Takie ćwiczenia powinno się wykonywać 2 x dziennie.
 • Fizykoterapia (zabiegi ultradźwiękowe, elektrostymulacja, galwanizacja, biostymulacja laserowa, światłolecznictwo, przezskórna stymulacja nerwów).
 • Akupunktura i elektroakupunktura, którą zaleca się podjąć najpóźniej do 3 miesięcy od wystąpienia pierwszych objawów choroby. Znaczną poprawę stanu zdrowia można zauważyć już po kilku zabiegach.
 • Masaż rozluźniający napięcie mięśni całej twarzy, niektórzy masażyści wyspecjalizowani są także w technice akupresury, co daje jeszcze większe efekty powrotu do zdrowia.
 • Żucie gumy do żucia ma pozytywny wpływa na poprawę stanu zdrowia.

Ważne jest jak najszybsze rozpoczęcie zabiegów, masaży i suplementacji im szybciej zaczniesz działać, tym szybciej powrócisz do pełnej sprawności. Wybierz dobrego fizjoterapeutę, który odpowiednio Cię poprowadzi, wskaże jak ćwiczyć mimikę twarzy oraz rozpocznie masaże i akupresurę, nie czekaj w kolejce na wizytę na NFZ kilka tygodni czy miesięcy musisz rozpocząć masaże i ćwiczenia natychmiast. Z zabiegów z fizykoterapii korzysta się 1 x dziennie z masaży również. Niezbędne jest stosowanie dodatkowych masaży i ćwiczeń mięśni twarzy w domu.

Możesz też użyć masażera elektrycznego jego cena kształtuje się w granicach od 30 zł w górę. Dostępne są również urządzenia typowo przeznaczone do masażu twarzy np. wykonujące masaże na gorąco i na zimno (cena około 50 zł) oraz emitujące ultradźwięki (cena około 199 zł).

Możesz także użyć do masażu grubego wałka do akupresury cena około 140 zł, odległość igieł 3,5 mm, który jest przeznaczony do stosowania na całe ciało ale można go stosować również na twarz, dostępny jest również wałek w mniejszej wersji o igłach o tej samej grubości ale węższy i poręczniejszy do łatwiejszego stosowania na warz w cenie około 100 zł ale on też może być stosowany na całe ciało. Wałek igłowy doskonale stymuluje mięśnie całego ciała nie tylko twarzy, ma dość grube igły o odległości 3,5 mm, które nie są aż tak bolesne jak dermarollery. Wałek igłowy przeznaczony jest do stosowania na dowolne partie ciała w celu usunięcia bólu i skurczu, idealny jest do stosowania przy zapaleniu, porażeniu nerwu twarzowego. Najlepsze rezultaty uzyskuje się stosując go 2 x dziennie.

Możesz użyć również dermarollerów ale ostrożnie by nie poranić skóry, wybieraj te z przeznaczeniem do codziennego stosowania, które najmniej ranią skórę (chodzi o to, że po zabiegu dermarollerem skóra wymaga odpoczynku pomiędzy zabiegami) a w przypadku porażenia nerwu twarzowego wymagane są codzienne zabiegi dlatego początkowo warto zaopatrzyć się w wałek omówiony powyżej (mniejszy lub większy). Możesz też wykonywać masaż bańką chińską (bańki chińskie sylikonowe są bardziej elastyczne aniżeli gumowe, które nie pozostawiają siniaków zestaw 4 baniek cena około 40 zł ta najmniejsza przeznaczona jest do masażu twarzy, poprawia krążenie krwi, działa stymulująco). Pamiętaj, że wszystkie zabiegi musisz wykonywać na całej twarzy a nie skupiać się wyłącznie na chorym miejscu. Masaż bańką wykonuje się na naoliwionej skórze twarzy, delikatnie zassanym powietrzem, okrężnymi ruchami od owalu w kierunku węzłów chłonnych za uszami, za pomocą bańki chińskiej można również pozbyć się “drugiej brody”, bruzd nosowo-wargowych, zmarszczek, poprawić owal twarzy. Jeśli masz wątpliwości jak wykonać taki masaż zabierz ją ze sobą do fizjoterapeuty, który wykonuje masaż bańkami a ten pokaże Ci jak taki masaż samodzielnie wykonać w domu. Masaż bańką chińską wykonuje się co drugi dzień.

Jeśli już raz pojawiły się u Ciebie dolegliwości związane z porażeniem nerwu twarzowego istnieje ryzyko nawrotu choroby za kilka czy kilkanaście lat ale jeśli odpowiednio zadbasz o uzupełnianie niedoborów witamin i minerałów nie tylko szybko powrócisz do pełnego stanu zdrowia ale zapobiegniesz nawrotowi choroby.

Źródło: Mikroskładniki Odżywcze Uwe Ggröber Tuning Metaboliczny – Profilaktyka- Leczenie Słowa wstępne Bruce N. Ames, Abram Hoffer oraz Gerhard Uhlenbruck Redakcja wydania I polskiego Agnieszka Piwowar, Wartości odżywcze wybranych produktów spożywczych i typowych potraw Hanna Kunachowicz, Irena Nadolna, Krystyna Iwanow, Beata Przygoda.

Udostępnij!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »