Płaskurka to rodzaj pszenicy, który w naszym kraju jest rarytasem. Zboże te jako pierwsi poznali mieszkańcy Mezopotamii, ziarno kryje w sobie białko, minerały i antyoksydanty ale co najważniejsze jest wolne od chemii i zanieczyszczeń, a to dlatego, że uprawia się ją ekologicznie tradycyjnymi metodami ponieważ ziarno nie toleruje żadnych chemicznych dodatków, przez co przy jej uprawie nie stosuje się żadnych środków chemicznych i nawozów a plony zbierane są tradycyjnym sposobem bez kombajnów. Z ziarna płaskurki wypiekać można chleb, który ma piękny orzechowy smak, a chleb wypiekany z tego ziarna jest bardzo ceniony przez miłośników zdrowych wypieków.
SKĄD WYWODZI SIĘ PŁASKURKA
Płaskurka nazywana jest starsza siostrą orkiszu, to gatunek pszenicy, który wywodzi się z rejonu Żyznego Półksiężyca i obejmuje ziemie należące do Egiptu, Palestyny, Syrii i Mezopotamii jest jednym z pierwszych udomowionych zbóż. Kłosy płaskurki są płaskie, wyglądem przypomina jęczmień. Obecnie uprawia się ją ekologicznie na całym świecie. W Niemczech przetwory z płaskurki oferuje cała gama sklepów ekologicznych. Niemcy opracowali recepturę bawarskiego piwa, które jest wytwarzane z tego zboża, uwielbiają ją również Włosi, którzy produkują płaskurkowy makaron i pyszny chleb o nazwie pane di farro. Uprawa płaskurki w Polsce obejmuje niewielkie pola, uprawą zajmuje się zaledwie kilku rolników w okolicach Brodnicy w województwie kujawsko – pomorskim. Zboże płaskurki przetwarza się na mąki, kasze, makaron.
UPRAWA PŁASKURKI WOLNA OD CHEMII I ZANIECZYSZCZEŃ
Uprawa płaskurki nie sprawia większych problemów, albowiem uprawa dobrze rozwija się w glebach ubogich w substancje organiczne i wykazuje dużą odporność na grzyby i szkodniki, a ziarno płaskurki nie toleruje żadnych obcych dodatków w ziemi przez co wymusza na rolnikach zasiew i wzrost bez stosowania środków chemicznych i nawozów.
DOSTĘPNE PRODUKTY Z PŁASKURKI
- Mąka z płaskurki typ 500, graham – zawiera dużo wapnia, fosforu, witaminy: B1, B5, PP oraz E – jest doskonała do wypieku chleba, naleśników czy ciast.
- Kasza z płaskurki – to bogactwo witaminy A, jest idealna także dla dzieci, można ją przygotować na słono, słodko lub z owocami lub mlekiem.
- Makaron pełnoziarnisty z płaskurki, który może zastąpić tradycyjny makaron.
CHLEB Z PŁASKURKI NA ZAKWASIE
Zaczyn:
- 1 łyżka zakwasu z mąki żytniej typ 2000
- 200 g mąki z płaskurki typ 650
- 200 g wody
Przygotowanie zakwasu:
Wszystkie składniki należy wymieszać drewnianą łyżką w misce na jednolitą masę, zawinąć folią stretch i pozostawić do fermentacji na 8-10 godzin.
Ciasto na chleb:
- 450 g mąki z płaskurki typ 650
- 230 g mąki
- 1 płaska łyżka soli
Przygotowanie chleba:
Do miski z zaczynem dodajemy sól, mąkę i wodę. Wszystkie składniki należy dokładnie wymieszać na jednolitą masę. Następnie ciasto należy wyjąć na stolnicę i wyrabiać je przez około 10 minut. Wyrobione ciasto należy uformować w kulę i włożyć do misy, przykryć folią stretch i odstawić na 1,5 godziny. Po upływie tego czasu ciasto należy wyjąć z misy rozciągnąć jego brzegi i złożyć je do środka, włożyć ponownie do misy na 1,5 godziny złożoną częścią do dołu. Po upływie tego czasu ponownie należy rozciągnąć brzegi ciasta i złożyć je do środka, następnie wyłożyć formę papierem do pieczenia i ułożyć chleb złożoną częścią do dołu i odstawić przykryte ściereczką na około 2,5 godziny.
Po upływie tego czasu przechodzimy do pieczenia chleba. Piekarnik należy nastawić na temperaturę 240 stopni Celsjusza. Chlebek w foremce należy przeciąć nożem lub żyletką wzdłuż lub na krzyż i spryskać wodą z butelki z rozpylaczem. Po włożeniu chleba do piekarnika należy spryskać ponownie chleb i wnętrze piekarnika wodą, zamknąć piekarnik i piec przez 5 minut. Po upływie 5 minut delikatnie uchylić drzwiczki piekarnika i spryskać wnętrze piekarnika ponownie wodą i zamknąć drzwiczki. Po kolejnych 5 minutach należy zmniejszyć temperaturę do 200 stopni Celsjusza i piec chleb przez 30 – 35 minut. Po upieczeniu chleb należy wyjąć z foremki i studzić na kratce.
Smacznego!
CHLEB Z PŁASKURKI NA DROŻDŻACH
- mąka z płaskurki 500 g
- 1 płaska łyżka soli drobnoziarnistej (morskiej lub himalajskiej)
- 1 suche opakowanie suchych drożdży
- ciepła woda
- 1 łyżka oliwy
- opcjonalnie bakalie
Przygotowanie:
- Do misy wsypujemy odważone 500 g mąki, dodajemy 1 płaską łyżkę soli i 1 opakowanie suchych drożdży.
- Suche składniki należy dokładnie wymieszać
- Należy dodać wodę i łyżkę oliwy. Wodę dodajemy na oko i mieszamy mikserem lub blenderem do uzyskania masy gęstej śmietany (ciasto powinno być papkowate ale nie lejące).
- Następnie dodajemy bakalie (orzechy, słonecznik, figi, daktyle, rodzynki) i mieszamy łyżką .
- Gotową masę przekładamy do keksówki wyłożonej papierem do pieczenia, wyrównujemy powierzchnię i robimy nakłucia aby chleb nie popękał podczas pieczenia.
- Wkładamy formę na 30 minut do wyrośnięcia, do piekarnika ustawionego na temperaturę 30 stopni z włączoną funkcją termoobiegu.
- Następnie nastawiamy piekarnik na 195 stopni i pieczemy chleb przez godzinę od czasu do czasu za pomocą pędzla należy chlebek przesmarować wodą aby skórka była miękka.
- Po upływie czasu pieczenia uchylamy piekarnik pozostawiając chleb do przestygnięcia, gdy wystygnie można go wyjąć z foremki.
Smacznego!
B.
Źródło: www.ekologia.pl, www.chlebpodgrapa.pl