KamienieNaturalne olejki zapachowe eteryczne Ancient Wisdom

PIRAMIDA PIELĘGNACJI CZYLI TYGODNIOWY PLAN PIELĘGNACJI WŁOSÓW

Choć może się nam wydawać, że o pielęgnacji włosów wiemy już wszystko, warto jednak na chwilę przystanąć i zastanowić się jaki jest nasz codzienny pielęgnacyjny rytuał dbania o włosy. Myślę, że powinniśmy sobie uświadomić jak często wskazane jest sięganie po dane produkty pielęgnacyjne bazując głównie na typie naszych włosów oraz jakie zabiegi są zalecane wskazane naszym włosom i skórze głowy  Pomocne w tym wypadku może okazać się stworzenie piramidy pielęgnacyjnej, która została przedstawiona poniżej.

PIRAMIDA PIELĘGNACJI WŁOSÓW

Każda z nas powinna stworzyć własną piramidę pielęgnacyjną, czyli coś na wzór piramidy żywienia. Od dołu mamy wypisane zabiegi, które wykonujemy najczęściej, a na samej górze te które powinnyśmy wykonywać raz na jakiś czas. Przykładowa piramida może wyglądać tak:

 • Okazjonalnie – podcinanie
 • Raz w miesiącu – farbowanie, maska silikonowa, oczyszczanie SLES, płukanki
 • Raz w tygodniu – maska nawilżająca, peeling skóry głowy, masaż skóry głowy
 • Co 3 dni – wcierka, olejowanie, serum silikonowe, mycie, odżywka
 • Codziennie – czesanie, suplementy, odżywka

Warto więc abyś stworzyła własną piramidę pielęgnacyjną, która pomoże Ci uporządkować wszystkie zabiegi, które wykonujesz, dzięki czemu nie zapomnisz o wielu ważnych czynnościach.

JAK ZACZĄĆ UKŁADAĆ TYGODNIOWY PLAN

Na początku warto wypisać wszystkie produkty i czynności jakie robisz i jakie chcesz zacząć robić na swoich włosach, dzięki temu powoli dojdziesz do własnej piramidy pielęgnacyjnej, którą powinnaś stosować. Oczywiście ta powyżej jest tylko przykładowa, opierająca się na moim planie pielęgnacji włosów, a Ty powinnaś ułożyć własną, gdyż włosy każdej z nas mają inne potrzeby. Na przykład w kategorii codziennie może pojawić się także mycie włosów, dla tych osób, które mają włosy przetłuszczające się i potrzebują częstego mycia, zaś w kategorii raz w miesiącu może pojawić się podcinanie itp. Oczywiście częstotliwość stosowania mocno nawilżających masek lub tych silikonowych, zależy od naszego typu włosów, a szczególnie ich porowatości. Dlatego piramidę powinnaś dostosować do potrzeb swoich włosów, bazując na własnym doświadczeniu lub doświadczeniu osób mających podobny typ włosów do naszych.

PIELĘGNACYJNE CZYNNOŚCI

 • Szampon – należy go stosować tak często, jak potrzebują tego nasze włosy. Jeśli masz włosy przetłuszczające się powinnaś to robić codziennie, inaczej będziesz szkodzić swoim włosom, gdyż przetrzymywanie na włosach zbyt dużej ilości naturalnego sebum, jest bardzo szkodliwe i może to prowadzić do nadmiernego wypadania włosów. Pamiętaj aby do codziennego mycia włosów wybrać łagodny szampon. Jeśli jesteś posiadaczką włosów normalnych i suchych, nie myj włosów codziennie, gdyż takie włosy nie potrzebują tego, gdyż takie mycie będzie je tylko bardziej osłabiać.
 • Odżywka – powinnyśmy stosować ją po każdym myciu włosów, gdyż myjąc włosy szamponem, pozbawiany nasze kosmyki ochronnej warstwy lipidowej, która nawilża nasze włosy, więc takie właściwości zapewnia nam odżywka. Odżywkę musimy dostosować do rodzaju naszych włosów, gdyż ta nieodpowiednia nie będzie spełniać swojego zadania. Jeśli mamy włosy zniszczone warto stosować odżywki silikonowe, które zabezpieczą nasze włosy i znacznie je wygładzą. Mają włosy cienkie oraz łatwo przetłuszczające się, odżywkę należy nakładać przed myciem włosów, na zmoczone wcześniej włosy, dzięki czemu włosy nie będą obciążone, ale nie będą też przesuszone i łatwo je rozczeszemy.
 • Maska – maski optymalnie powinno się stosować raz w tygodniu, zaznaczając przy tym, że włosy powinny być normalne lub lekko zniszczone. Przy włosach bardzo zniszczonych lub suchych warto stosować maskę przy każdym myciu, zamiast odżywki, która może okazać się zbyt słaba na takie włosy. Natomiast jeśli nasze włosy są zdrowe, niskoporowate i bardzo szybko można je obciążyć, maskę wystarczy nakładać raz w miesiącu. Należy zwrócić szczególną uwagę na maski proteinowe, które stosowane zbyt często mogą powodować, że nasze włosy staną się szorstkie i suche, czyli doprowadzimy do ich przeproteinowania. Przy takich maskach należy uważać z częstotliwością ich stosowania i należy dopasować je do struktury naszych włosów.

 • Wcierka – ten rodzaj produktu powinnyśmy stosować tak na prawdę codziennie, bo tylko dzięki temu osiągniemy pożądane przez nas efekty. Oczywiście jeśli nasza wcierka bazuje na oleju, powinnyśmy ją stosować w dni, które myjemy włosy, gdyż po niej będą one wyglądać dość nieestetycznie. Oczywiście wcierkę można stosować nawet kilka razy dziennie, lecz warto obserwować przy tym skórę głowy, sprawdzając czy nie jest ona podrażniona. Często na drogeryjnych wcierkach jest zalecenie aby wcierkę stosować 2-3 razy w tygodniu do czego również można się zastosować.
 • Olej – warto nakładać go przed każdym myciem, oczywiście jeśli nasze włosy nie mają tendencji do obciążania – taka częstotliwość będzie idealna dla osób mających włosy suche lub bardzo zniszczone, zaś przy włosach normalnych i mniej zniszczonych olejować włosy powinniśmy co 3 mycie. Przy włosach zdrowych i niskoporowatych olejowanie raz na tydzień może okazać się niezbyt dobrym pomysłem, dlatego w tym przypadki olejowanie włosów powinno się odbywać mniej więcej 1-2 razy w miesiącu. Ważne jest także to jaki olej stosujemy i metoda jego nakładania.
 • Serum silikonowe – jeśli jesteś posiadaczką włosów, których długość dochodzi przynajmniej do ramion, powinnaś zabezpieczać swoje końcówki włosów po każdym myciu, taki właśnie serum. Jeśli nie myjesz włosów codziennie, a wiesz, że Twoje włosy mogą się rozdwajać, stosuj serum codziennie, ponieważ już po jednym dniu ochronna warstwa silikonu zostaje wytarta.
 • Płukanki – płukanki powinny być stosowane po każdym myciu, lecz nie wszystkie. Płukanki domykają łuski włosa, dzięki czemu nasze włosy będą błyszczące i będą się mniej puszyły. Do codziennego stosowania nie będą nadawać się płukanki, które będą przesuszać nasze włosy czyli płukanki ziołowe, zakwaszające oraz te tonujące ciepły odcień blond włosów. Po każdym myciu warto opłukać włosy chłodną wodą, płucząc tylko włosy na długości, omijając samą skórę głowy.

 • Peeling – jest bardzo pomocnym przy dokrwieniu i odżywianiu skóry głowy, dodatkowo oczyszcza i usuwa obumarły naskórek oraz pobudzi krążenie, dzięki czemu bardzo dobrze stymuluje porost naszych włosów.  Peeling taki powinnaś stosować raz w tygodniu, a jeśli masz suche i zniszczone włosy wykonuj go co 10 dni.
 • Masaż – masaż wykonujemy aby pobudzić krążenie naszej skóry głowy, dzięki czemu jest ona lepiej ukrwiona, a cebulki włosów stają się mocniejsze, co skutkuje zmniejszoną ilością wypadających włosów oraz wzrostem nowych. Masaż najlepiej jest wykonywać codziennie, lecz jeśli mamy tendencje do przetłuszczania się skóry głowy i nadmiernego wydzielania się sebum, taki masaż powinniśmy wykonywać przed każdym myciem.

Źródło: Anna Kołomycew ”Jak dbać o włosy”.

Posted by Ola

Udostępnij!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »