OPARZENIA, DOMOWE SPOSOBY ICH ŁAGODZENIA

Oparzenie to uszkodzenie naskórka lub i skóry właściwej z udziałem czynnika zewnętrznego, można doznać oparzenia słonecznego, chemicznego, prądem elektrycznym, wysoką temperaturą lub tarciem. Wyróżnia się trzy stopnie oparzenia.

I stopień oparzenia dotyczy uszkodzenia wyłącznie naskórka i objawia się bólem, pieczeniem, obrzękiem, rumieniem. Czas gojenia poparzonego miejsca wynosi kilka dni.

II stopień oparzenia dotyczy naskórka i skóry właściwej (objawia się powstawaniem pęcherzy, które pojawiają się w ciągu 24 godzin. Czas gojenia się oparzonego miejsca trwa około 14 dni.

III stopień oparzenia dotyka całej grubości skóry, która zostaje uszkodzona nieodwracalnie, dochodzi do zaniku receptorów w miejscu dotkniętym oparzeniem, skóra przybiera kolor matowy o odcieniach białym lub szarym nie pojawiają się pęcherze. Ból nie pojawia się w miejscu uszkodzonej skory a jedynie odczuwalny jest na pograniczu skóry zdrowej łączącej się z martwą. Takie poparzenie powinno być leczone w szpitalu.

DOMOWE SPOSOBY ŁAGODZENIA OPARZEŃ I ORAZ II STOPNIA

 • Pierwszą czynnością jaką powinniśmy wykonać jest schłodzenie oparzonego miejsca pod zimną wodą przez około 15 minut.
 • Bolące miejsce można smarować żelem aloesowym lub stosować okłady z czystego aloesu.
 • Starta na tarce marchew o małych oczkach przynosi ukojenie ze względu na zawartość beta karotenu, który działa regenerująco na naskórek.
PABA 500 mg 200 tabl.
 • Witamina B10 (PABA) przyjmowana profilaktycznie np. w okresie ekspozycji na słońce wykazuje działanie ochronne przed promieniowaniem UV, przyspiesza gojenie się ran. W przypadku poparzenia przyjmuj 2 x dziennie po 1 tabl. oraz dodatkowo stosuj okłady na poparzone miejsce (zmieszaj proszek z wodą przegotowaną).
Octenisept 250 ml cena około 35 zł
 • Octenisept przyspiesza gojenie się ran, przynosi natychmiastową ulgę w leczeniu oparzeń, nie szczypie, stosuj go tak często jak będzie potrzeba.
 • Witamina C przyspiesza proces gojenia się ran. Przyjmuj 3 x dziennie w dawce 500 mg.
 • Witamina E wykazuje pozytywne działanie w procesie gojenia się ran. Stosowana doustnie 1 x dzienne oraz wyciśnięta bezpośrednio na skórę przyspieszy proces gojenia się ran i poparzeń, zapobiega powstawaniu blizn.

 • Beta karoten w tabletkach oraz witamina A doustnie 1 x dziennie dodatkowo wyciśnięte kapsułki zastosowane na bolące miejsce przyspieszy gojenie się rany, wykazuje pozytywny wpływ na odbudowę nabłonka.
 • Cynk przyjmowany 1-2 x dziennie przyspiesza gojenie się ran, pozwala utrzymać prawidłowy poziom witaminy A w organizmie.
 • Smarowanie oparzonego miejsca olejem kokosowym przy niektórych oparzeniach również przynosi ulgę. Co prawda nie zaleca się stosowania tłuszczy przy oparzeniach z uwagi na zamykanie dopływu powietrza do rany co powoduje nasilone odczuwanie bólu ale olej kokosowy nierafinowany jest wyjątkiem.
 • Okłady z octu jabłkowego przynoszą ukojenie.

 • Olejek lawendowy łagodzi oparzenia posiada właściwości przeciwzapalne, regenerujące, wspomaga gojenie się ran i oparzeń, dodatkowo wykazuje działanie przeciwbólowe, można stosować go bezpośrednio na oparzoną skórę lub rany.
 • Olejek bergamota wykazuje działanie, przeciwzapalne i łagodzące, przyspiesza gojenie się ran, może być stosowany bezpośrednio na poparzoną skórę.

 • Olejek nagietkowy ze względu na swoje działanie przeciwzapalne, antybakteryjne i regenerujące skórę, przyspiesza gojenie się ran, wspomaga leczenie zapalenia skóry, ran, skaleczeń, zadrapań, pęknięć, oparzeń i otarć. Stymuluje przepływ krwi w naskórku, swe dobroczynne właściwości zawdzięcza zawartości flawonoidów i polifenoli, zabezpiecza skórę przed poparzeniami UV.

 • Olejek z czarnuszki dzięki zawartości witamin A,E oraz cynku wykazuje silne działanie regenerujące i łagodzące w leczeniu powstałych oparzeń skóry. Można stosować go bezpośrednio na poparzone miejsca oraz dodatkowo przyjmować go wewnętrznie (1 łyżka słowa dziennie). Olejek stosowany jako dodatek z innymi olejami podczas kąpieli słonecznych wykazuje ochronę przed oparzeniem UV.

Udostępnij!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry
Translate »