KamienieNaturalne olejki zapachowe eteryczne Ancient Wisdom

OPARZENIA, DOMOWE SPOSOBY ICH ŁAGODZENIA

Oparzenie to uszkodzenie naskórka lub i skóry właściwej z udziałem czynnika zewnętrznego, można doznać oparzenia słonecznego, chemicznego, prądem elektrycznym, wysoką temperaturą lub tarciem. Wyróżnia się trzy stopnie oparzenia.

I stopień oparzenia dotyczy uszkodzenia wyłącznie naskórka i objawia się bólem, pieczeniem, obrzękiem, rumieniem. Czas gojenia poparzonego miejsca wynosi kilka dni.

II stopień oparzenia dotyczy naskórka i skóry właściwej (objawia się powstawaniem pęcherzy, które pojawiają się w ciągu 24 godzin. Czas gojenia się oparzonego miejsca trwa około 14 dni.

III stopień oparzenia dotyka całej grubości skóry, która zostaje uszkodzona nieodwracalnie, dochodzi do zaniku receptorów w miejscu dotkniętym oparzeniem, skóra przybiera kolor matowy o odcieniach białym lub szarym nie pojawiają się pęcherze. Ból nie pojawia się w miejscu uszkodzonej skory a jedynie odczuwalny jest na pograniczu skóry zdrowej łączącej się z martwą. Takie poparzenie powinno być leczone w szpitalu.

DOMOWE SPOSOBY ŁAGODZENIA OPARZEŃ I ORAZ II STOPNIA

 • Pierwszą czynnością jaką powinniśmy wykonać jest schłodzenie oparzonego miejsca pod zimną wodą przez około 15 minut.
 • Bolące miejsce można smarować żelem aloesowym lub stosować okłady z czystego aloesu.
 • Starta na tarce marchew o małych oczkach przynosi ukojenie ze względu na zawartość beta karotenu, który działa regenerująco na naskórek.
PABA 500 mg 200 tabl.
 • Witamina B10 (PABA) przyjmowana profilaktycznie np. w okresie ekspozycji na słońce wykazuje działanie ochronne przed promieniowaniem UV, przyspiesza gojenie się ran. W przypadku poparzenia przyjmuj 2 x dziennie po 1 tabl. oraz dodatkowo stosuj okłady na poparzone miejsce (zmieszaj proszek z wodą przegotowaną).
Octenisept 250 ml cena około 35 zł
 • Octenisept przyspiesza gojenie się ran, przynosi natychmiastową ulgę w leczeniu oparzeń, nie szczypie, stosuj go tak często jak będzie potrzeba.
 • Witamina C przyspiesza proces gojenia się ran. Przyjmuj 3 x dziennie w dawce 500 mg.
 • Witamina E wykazuje pozytywne działanie w procesie gojenia się ran. Stosowana doustnie 1 x dzienne oraz wyciśnięta bezpośrednio na skórę przyspieszy proces gojenia się ran i poparzeń, zapobiega powstawaniu blizn.

 • Beta karoten w tabletkach oraz witamina A doustnie 1 x dziennie dodatkowo wyciśnięte kapsułki zastosowane na bolące miejsce przyspieszy gojenie się rany, wykazuje pozytywny wpływ na odbudowę nabłonka.
 • Cynk przyjmowany 1-2 x dziennie przyspiesza gojenie się ran, pozwala utrzymać prawidłowy poziom witaminy A w organizmie.
 • Smarowanie oparzonego miejsca olejem kokosowym przy niektórych oparzeniach również przynosi ulgę. Co prawda nie zaleca się stosowania tłuszczy przy oparzeniach z uwagi na zamykanie dopływu powietrza do rany co powoduje nasilone odczuwanie bólu ale olej kokosowy nierafinowany jest wyjątkiem.
 • Okłady z octu jabłkowego przynoszą ukojenie.

 • Olejek lawendowy łagodzi oparzenia posiada właściwości przeciwzapalne, regenerujące, wspomaga gojenie się ran i oparzeń, dodatkowo wykazuje działanie przeciwbólowe, można stosować go bezpośrednio na oparzoną skórę lub rany.
 • Olejek bergamota wykazuje działanie, przeciwzapalne i łagodzące, przyspiesza gojenie się ran, może być stosowany bezpośrednio na poparzoną skórę.

 • Olejek nagietkowy ze względu na swoje działanie przeciwzapalne, antybakteryjne i regenerujące skórę, przyspiesza gojenie się ran, wspomaga leczenie zapalenia skóry, ran, skaleczeń, zadrapań, pęknięć, oparzeń i otarć. Stymuluje przepływ krwi w naskórku, swe dobroczynne właściwości zawdzięcza zawartości flawonoidów i polifenoli, zabezpiecza skórę przed poparzeniami UV.

 • Olejek z czarnuszki dzięki zawartości witamin A,E oraz cynku wykazuje silne działanie regenerujące i łagodzące w leczeniu powstałych oparzeń skóry. Można stosować go bezpośrednio na poparzone miejsca oraz dodatkowo przyjmować go wewnętrznie (1 łyżka słowa dziennie). Olejek stosowany jako dodatek z innymi olejami podczas kąpieli słonecznych wykazuje ochronę przed oparzeniem UV.

Udostępnij!

2 Comments

 1. Magdalena
  16 listopada, 2020

  Przydatne zestawienie, zawsze brałam oej kokosowy ale są lepsze alternatywne rzeczy 🙂

  Odpowiedz
 2. Teresa
  23 grudnia, 2020

  Najlepszy sposób na oparzenia I i II stopnia, to ten stosowany w naszej rodzinie od pokoleń:
  1. Max. schłodzenie oparzonego miejsca, może być zimna woda, a jeszcze lepiej coś wyciągniętego z zamrażarki.
  2. Jeśli skóra nie jest przerwana, to po schłodzeniu i zwilżeniu wodą należy obłożyć oparzone miejsce warstwą sypkiej soli. Sól ma własności higroskopijne i wchłaniając powstające w skórze płyny zapobiega tworzeniu się pęcherzy. Okłady z soli trzeba zmieniać i powtarzać aż do ustąpienia pieczenia i bólu. Powstanie cienka błonka z naskórka, który stał się martwy w zetknięciu ze źródłem oparzenia. Jest to naturalny opatrunek pod którym następuje regeneracja tkanek. Jeśli miejsce oparzenia jest narażone na uszkodzenia mechaniczne, to po kuracji solą należy je zabezpieczyć suchym opatrunkiem. Po tygodniu lub trochę dłużej (zależy od stopnia oparzenia) martwy naskórek sam się oddzieli. Kuracja zakończona. Wszyscy znajomi, którym przekazałam ten sposób bali się początkowo, że okłady z soli będą wzmagać pieczenie i ból. To nieprawda. Każdy kto wypróbował ten sposób nie stosuje już innego.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »