Olejek eukaliptusowy jest to jeden z najpopularniejszych olejków eterycznych, otrzymywany jest z liści eukaliptusa, który należy do najwyższych drzew na świecie. Eukaliptus pochodzi z Australii i w ciągu ostatnich kilkuset lat został rozprzestrzeniony w innych częściach świata, między innymi w Indiach, Europie i Afryce Południowej. Obecnie głównym jego producentem na świecie pozostaje Australia. Olejek ten jest substancją bezbarwną, o bardzo charakterystycznym smaku i zapachu, a jego stosowanie przyniesie nam liczne korzyści zdrowotne. Olejek eukaliptusowy był początkowo niedoceniany, gdyż uważano, że jego właściwości ograniczają się tylko do aromaterapii. Dopiero z czasem zaczęto dociekać jego zastosowań wykraczających poza jego właściwości lotne.
CO ZAWIERA OLEJEK EUKALIPTUSOWY
- eukaliptol – to związek o silnych właściwościach przeciwbakteryjnych, działa wykrztuśnie oraz ułatwia wydzielanie śluzu.
- seskwiterpeny – wykazują właściwości przeciwbakteryjne.
- monoterpeny – mają działanie przeciwbakteryjnym, przeciwzapalnym i wykrztuśnym.
WŁAŚCIWOŚCI
- rozkurczowe
- wykrztuśne
- przeciwgorączkowe
- przeciwbólowe
- przeciwbakteryjne
- przeciwgrzybicze
- rozgrzewające
- łagodzące
WŁAŚCIWOŚCI ZDROWOTNE
- Na problemy z oddychaniem – olejek eukaliptusowy sprawdzi się podczas leczenia dolegliwości układu oddechowego, a głównie kaszlu, kataru, bólu gardła, astmy, a także zapalenia oskrzeli i zapalenia zatok. Olejek pomoże złagodzić przekrwienie błony śluzówki nosa. Badania pokazują wysoką przydatność olejku w leczeniu wirusowego zapalenia zatok. Pacjenci cierpiący na tę przykrą przypadłość po zastosowania leku z eukaliptusem wykazywali znacznie szybszą poprawę i lepiej wychodzili z choroby. Olejek jest także przydatny przy astmie, a w tym celu wystarczy regularnie wmasowywać ok. 1-3 kropel w skórę na klatce piersiowej. Charakterystyczny i kojący aromat olejku pozwali uspokoić błonę śluzową gardła i delikatnie rozszerzyć naczynia krwionośne.
- Na zmęczenie psychiczne – olejek eukaliptusowy daje nam przyjemny efekt orzeźwienia i odświeżenia, pozwala skutecznie pobudzić pracę umysłu i niwelować uczucie zmęczenia, może również stanowić skuteczne wspomaganie podczas leczenia stresu, a nawet niektórych zaburzeń psychicznych.Olejek doskonale sprawdzi się do pobudzenia aktywności umysłowej i zwiększenia przepływu krwi do mózgu. Większa ilość krwi w mózgu równa się lepsze dotlenienie i odżywienie, a więc lepsza efektywność pracy.
- Na uszkodzenia skóry – olejek eukaliptusowy posiada właściwości antyseptyczne, które zwalczają rozwój bakterii, a zastosowany w postaci aerozolu pozwala utworzyć dobre zabezpieczenie rany oraz stworzenie bariery ochronnej. Olejek jest też dość często stosowany podczas leczenia ran, owrzodzeń, oparzeń, rozcięć i otarć. Stanowi cenny składnik maści na ukąszenia i użądlenia owadów.
- Na zęby – olejek stanowi naturalny oraz bardzo skuteczny środek pozwalający usuwać płytkę nazębną, leczy zapalenie dziąseł i innych infekcji jamy ustnej. Olejek jest stosowany jako składnik aktywny w płynów do płukania ust, past do zębów i innych środków do utrzymania higieny jamy ustnej, ze względu na swoje właściwości bakteriobójcze.
- Na bóle mięśni – wmasowywanie olejku w powierzchnię skóry pomaga znosić stres i napięcie towarzyszące jemu. Olejek ma naturalne działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, przez co zalecany jest dla pacjentów cierpiących na reumatyzm, a także z naciągniętymi więzadłami i ścięgnami, sztywnością mięśni, bólami nerwowymi oraz zwłóknieniami.
- Na bakterie jelitowe – olejek jest naturalnym środkiem do odrobaczania i można go zastosować do usunięcia niekorzystnych bakterii z jelit. Badania wykazały, że odpowiednio spożywany olejek może zniwelować działanie wielu bakterii, drobnoustrojów i pasożytów, które mogą pojawiać się w różnych częściach ciała, w szczególności obszarach wrażliwych, takich jak jelita.
- Na wszawice – głównie ze względu na swoje właściwości odstraszające. Jak wiadomo wiele z chemicznych metod leczenia z wszy są bardzo silne i szkodliwe dla włosów,dostarczają również wiele niebezpiecznych składników, które po aplikacji wchłaniają się przez skórę do organizmu. Zastosowanie kilka kropli olejku eukaliptusowego w celu porażenia wszy jest lepszym rozwiązaniem dla naszego zdrowia.
- Na cukrzyce – spożywanie olejku eukaliptusowego pomaga kontrolować poziom cukru we krwi, co wspomaga leczenie diabetologiczne. Naturalne właściwości rozszerzające naczynia krwionośne olejku eukaliptusowego pozwalają zwiększyć krążenie krwi w całym organizmie, a jak wiadomo chorzy na cukrzycę często cierpią z powodu braku odpowiedniej cyrkulacji, która w najgorszym wypadku może prowadzić do amputacji lub śmierci.
- Na gorączkę – w celu lepszego działania często łączy się olejek eukaliptusowy z olejkiem z mięty pieprzowej, a następnie rozpyla na ciele chorego, można dodawać go również do kąpieli.
- Do pielęgnacji skóry – olejek przyśpiesza regenerację skóry i zapewnia szybszą odbudowę jej struktury. Głównym zadaniem olejku jest ochrona przed infekcjami, a także zachowanie zdrowego i świeżego wyglądu skóry.
ZASTOSOWANIE
- Jako odświeżacz powietrza – olejek neutralizuje bakterie oraz zarazki z powietrza, utrzymując środowisko pomieszczeń w pożądanej czystości i sterylności.
- Do produkcji mydła – olejek wykorzystywany jest ze względu na bardzo przyjemny i odświeżający aromat, który zapewnia poczucie czystości, a dodatkowo ma właściwościami antybakteryjne oraz antyseptyczne.
- Do płukania jamy ustnej – udowodniono, że olejek eukaliptusowy pozwala skutecznie wzmocnić ochronę i powstrzymać rozwój bakterii, powodujących liczne dolegliwości i choroby w organizmie.
- Do zabiegów spa – olejek stosuje się jako dodatek do wody podczas kąpieli czy inhalujący środek do sauny. Olejek można wykorzystywać do aplikacji miejscowej oraz wdychania oparów czy też bezpośredniego spożycia.
- Wspieranie leczenia gruźlicy oraz zapalenia płuc – wykorzystywany jest do smarowania skóry ciała w okolicach klatki piersiowej oraz do wziewania, przez co może łagodzić liczne objawy oraz dolegliwości układu oddechowego.
CENNE UWAGI
- Niektórzy ludzie wykazują wysoką wrażliwość alergiczną na olejek, praktycznie go przy tym nie akceptując, przez co może on wywoływać bardzo uciążliwe i niebezpieczne zapalenie skóry. Tak więc przed rozpoczęciem terapii z użyciem olejku warto wykonać stosowny test antyalergiczny.
- Olejek eukaliptusowy przyjmowany w nadmiarze i w niewłaściwy sposób może zadziałać toksycznie i może stanowić niebezpieczeństwo dla zdrowia. Olejek może też negatywnie działać na inne zabiegi medycyny naturalnej, zakłócając ich procesy lecznicze.
PRZYKŁADOWE ZABIEGI Z OLEJKIEM EUKALIPTUSOWYM
- kąpiel – wymieszaj 5-10 kropli olejku eukaliptusowego z łyżką miodu i dodaj do wody w wannie.
- masaż – 10 ml oliwy z oliwek połącz z 5 kroplami olejku eukaliptusowego. Zamiast oliwy możesz dodać olejek migdałowy lub winogronowy.
- inhalacja- 5-10 kropli olejku eukaliptusowego dodaj do gorącej wody, nakryj głowę ręcznikiem i wdychaj opary przez około 10 minut.
- płukanka do gardła – 5 kropli olejku eukaliptusowego dodaj do szklanki ciepłej, przegotowanej wody. Płucz gardło.
- krem przeciwzmarszczkowy – 5 kropli olejku eukaliptusowego dokładnie wymieszaj ze swoim kremem do twarzy.
- kominek aromaterapeutyczny – 5-10 kropli olejku eukaliptusowego dodaj do kominka z wodą.
Źródło: www.olej.edu.pl, spirulina.pl, pieknojestwtobie.com.
Posted by Ola