KamienieNaturalne olejki zapachowe eteryczne Ancient Wisdom

NIEWYDOLNOŚĆ NEREK PRZYCZYNY, ZAPOBIEGANIE

NIEWYDOLNOŚĆ NEREK (KIDNEY FAILURE) to zaburzona czynność nerek, która ma za zadanie oczyszczanie krwi poprzez odprowadzanie wody do pęcherza moczowego. Na skutek zakłóconej jej pracy woda nieodprowadzana zalega w organizmie gromadząc uboczne produkty przemiany materii, toksyny. Produkty uboczne wykazują swoją obecność  w całym organizmie, gdyż docierają do każdego organu i tkanki stwarzając zagrożenie narażając na dysfunkcje kolejne organy. Niewydolność nerek objawia się opuchniętymi nogami w okolicach kostek, dłoni, okolic twarzy oraz wzrostem ciśnienia tętniczego krwi.

BIALKOMOCZ (PROTEINURIA) – to występowanie białka w moczu. Białkomocz to uwalnianie się białka wraz z moczem o wartości powyżej 300 mg /dobę, które ma miejsce na skutek niewydolności nerek.

PRZYCZYNY NIEWYDOLNOŚCI NEREK

eat-567451_1920

 • Nieprawidłowa dieta bogata w węglowodany proste (cukier, miód, białą mąkę i ryż). Wybieraj węglowodany proste, do których należą owoce oraz węglowodany złożone (produkty zbożowe). Więcej  o tym jakie produkty wybierać znajdziesz tutaj: https://blessyou.pl/?p=774
 • Nieprawidłowa dieta wysoko białkowa (białko pochodzenia zwierzęcego mięso, nabiał).
 • Niedobór wapnia oraz niezbędnych mu do wchłaniania witamin A i beta karoten, C, D, K2, magnez, cynk, żelazo i NNKT.
 • Niedobór magnezu, który jest niezbędny do wchłaniania wapnia.
 • Niedobór witaminy D spowodowane korzystaniem z kąpieli słonecznych z filtrem przeciwsłonecznym (używaj naturalnych filtrów takich jak: olej kokosowy, olej z pestek malin, oliwę z oliwek pozwolą uniknąć oparzeń zarazem nie będą blokowały wchłaniania witaminy D ze słońca). Kremy z filtrem nie tylko zapobiegają wchłanianiu witaminy D3 przez skórę ale zawarte w nich związki metali są szkodliwe dla zdrowia, przenikają do wątroby i tam są magazynowane. Niedobór witaminy D3 utrudnia wchłanianie wapnia.
 • Niedobór witamin z grupy B niezbędnych do wchłaniania żelaza i magnezu.
 • Niedobór witaminy K2, która jest niezbędna do wchłaniania wapnia.
 • Nieprawidłowa dieta uboga w owoce, warzywa (niedobór witaminy C)
 • Niedobór potasu, który głównie, dotyka osoby stosujące nieprawidłową zakwaszającą dietę, sportowców, osoby ciężko pracujące fizycznie,, upalne dni również wpływają na niedobory tego pierwiastka.
 • Niedobór cynku. Nieprawidłowa dieta wysokobiałkowa oraz wysokowęglowodanowa przyczynia się do niedoboru tego pierwiastka. Cynk bierze udział w aktywacji enzymów uczestniczących w metabolizmie białek i węglowodanów, im więcej w diecie węglowodanów prostych (cukier i produkty w niego bogate dżem, miód, biała mąka i ryż i białka pochodzenia zwierzęcego mięso, nabiał tym większe zapotrzebowanie na ten pierwiastek co ma związek ze zwiększoną aktywacją enzymów uczestniczących w metabolizmie tych produktów żywnościowych. Wchłanianie cynku zwiększają witaminy A, C, E, B6 i minerały wapń, magnez i selen.
 • Ogólne zakwaszenie organizmu na skutek nieprawidłowej diety bogatej w cukier, białko, mięso przy niedoborze witamin, makro i mikroelementów odkwaszających takich jak (wapń, magnez, potas, cynk, witamina C, D3, witamin z grupy B). Więcej o utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej znajdziesz tutaj : https://blessyou.pl/jak-zachowac-rownowage-kwasowo-zasadowa/

OBJAWY NIEWYDOLNOŚCI NEREK

 • Pierwszym objawem niewydolności jest obrzęk dłoni i stóp (w okolicach kostek), nerki nie nadążają z odfiltrowaniem płynów przez co  zwiększa się ilość płynów w ustroju. Wówczas w organizmie zatrzymują się uboczne produkty przemiany materii, które mogą zagrażać życiu i zdrowiu prowadząc do niewydolność poszczególnych organów.
 • Kolejnym objawem lub równoznacznie z powyższym jest białkomocz (obecność białka w moczu). Spożywane białko, z którym metabolizmem organizm sobie nie radzi przenika do moczu i krwi i krąży w ustroju.
 • Na skutek wzrostu ilości płynu w ustroju, który jest następstwem niedoborów pierwiastków (magnez, potas, cynk, wapń oraz witamin z grupy B, C, D) dochodzi do wzrostu ciśnienia tętniczego.Więcej na temat nadciśnienia znajdziesz tutaj: https://blessyou.pl/nadcisnienie-tetnicze-przyczyny-leczenie-zapobieganie/

ZAPOBIEGANIE NIEWYDOLNOŚCI NEREK

 • Uzupełniaj magnez. Niedobór magnezu dotyka osoby żyjące w stresie, aktywne fizycznie i umysłowo, kobiety miesiączkujące, spożywanie kawy i mocnej herbaty również wypłukuje magnez z organizmu, jego niedobór występuje także przy niedoborach witamin z grupy B (B1, B6), C, D. Suplementacja magnezem skutkuje wchłanianiem się do organizmu w 60% w związku z czym najlepszy jest ten wchłaniany przez skórę (np. sól magnezowa Epsom stosowana w kąpieli ½ szklanki na wannę wody). Wzbogać dietę w zielone warzywa zawierają dużo magnezu.

Źródłami magnezu są: gorzkie kakao, migdały, orzechy, rodzynki, pestki dyni, awokado, kasza gryczana, banany.

Przykładowe bomby magnezowe:

Budyń waniliowy bez dodatku cukru zagotowany z 1 łyżką gorzkiego kakao. Do naczynia wsyp płatki migdałowe, rodzynki i zalej budyniem.

Domowa nutella z awokado: zmiksuj dojrzałe awokado na papkę z bananem możesz dodać odrobinę miodu i migdały lub orzechy.

pumpkin-seeds-1489510_1920

 • Zjadaj pestki dyni podprażone na suchej patelni (1 zamkniętą garść codziennie) cynk jest niezbędny dla prawidłowej pracy trzustki, wzrasta jego zapotrzebowanie jeśli podjadasz słodycze.

carrot-juice-1623157_1920

 • Pij soki marchwiowe beta karoten jest prekursorem witaminy A, utrzymuje prawidłowy poziom cynku w organizmie. Pij soki świeżo wyciskane lub jeśli nie masz możliwości wybieraj te 1 dniowe marchewkowe (z krótkim terminem przydatności do spożycia) wypijanie soków warzywnych na 20 min przed posiłkiem zwiększy ilość enzymów trawiennych co uchroni Ciebie przed zgagą (pozwoli zachować równowagę kwasów zasadową) uchroni Ciebie również przed zakwaszeniem organizmu na skutek nieprawidłowej diety bogatej w węglowodany proste i białka pochodzenia zwierzęcego.
 • Niedobór potasu w diecie występuje głównie przy nieprawidłowej diecie (bogatej w produkty zakwaszające cukier, mięso, nabiał) obawia się obrzękiem nóg, i dłoni oraz wzrostem ciśnienia tętniczego. Dlatego uzupełniaj potas z pożywienia: ziemniaki, bataty, pomidory, banany, kiwi, rodzynki, brukselka, szpinak, sok pomarańczowy, kasza gryczana, fasola biała, natka pietruszki, daktyle, figi, kasza gryczana to zapobiegawczo jednak w okresie nasilenia objawów zjadaj 2 pestki moreli gorzkiej / dobę lub owoce z pestkami (jabłka, gruszki, morele, brzoskwinie, arbuza pozwoli to zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek). Więcej o produktach bogatych w potas znajdziesz tutaj: https://blessyou.pl/potas-wlasciwosci-zastosowanie-wystepowanie/
 • Przyjmuj witaminę D3 w dawce 2000 IU dostarczanie jej do organizmu jest niezbędne do wchłaniania wapnia, oznacz jego wartość we krwi. Więcej o witaminie D znajdziesz tutaj: https://blessyou.pl/witamina-d-wlasciwosci-zdrowotne-zrodlo-wystepowania/
 • Przyjmuj witaminę B kompleks dobrej jakości np. Puritan`s Pride B-100 mg 1 x dziennie lub B-50 mg 2 x dziennie lub  B kompleks FinClub. Witaminy z grupy B nie tylko są niezbędne do wchłaniania magnezu, żelaza (chronią przed anemią)
 • Unikaj mięsa i nabiałów do czasu ustabilizowania się pracy nerek, ustąpienia obrzęków, powrotu ciśnienia tętniczego do normy.
 • Przyjmuj wapń np. Callivita Strong Bones 3 x dziennie po 2 tabletki do czasu ustabilizowania się objawów niewydolności nerek, do ustąpienia obrzęków oraz nadciśnienia tętniczego, przy najbliższym badaniu krwi oznacz jego poziom. Następnie zbieraj łupki z jaj i przygotuj wapń w domu więcej na ten temat znajdziesz tutaj: https://blessyou.pl/proszek-wapniowy-ze-skorupek-jaj-bogate-zrodlo-mineralow/

 • Przyjmuj witaminę K2 jeśli Twoja dieta jest uboga w kiszonki, niedobór tej witaminy utrudnia wchłanianie wapnia.

health-621353_1920

 • Przyjmuj probiotyki np. Puritan`s Pride 3 miliony żywych kultur bakterii 1 kapsułkę dziennie pozwolą na wyregulowanie flory bakteryjnej, której równowaga została zakłócona na skutek zakwaszenia organizmu nieprawidłową dietą.
 • Przyjmuj witaminę C z bioflawonoidów zawiera naturalny jej wyciąg z owoców, 3 x dziennie po każdym posiłku. Witamina C jest niezbędna do prawidłowej pracy nie tylko nerek ale układu moczowego. Spożywaj żurawinę wyciąg z żurawiny, surowa, mrożona lub suszona) ale uwaga suszona żurawina często w swym składzie zawiera cukier czytaj skład (cukier nie jest wskazany przy niewydolności nerek).

drugs-206150_1280

 • Przyjmuj niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3, są niezbędne do wchłaniania wapnia ponadto pozwolą utrzymać prawidłową równowagę pomiędzy NNKT (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe  a NKT (nasycone kwasy tłuszczowe).

Powodem wystąpienia nadciśnienia tętniczego jest niewydolność nerek aby temu zapobiec pilnuj poziomu wapnia w organizmie, wraz z morfologia oznaczaj poziom wapnia (koszt badania to koszt około 8 zł). Przy zakwaszonej diecie i niedoborach witamin i minerałów niezbędnych mu do wchłaniania dochodzi do zaburzeń wchłaniania tego pierwiastka a w przypadku, gdy jest jego brak w diecie organizm pobiera go z zapasów zmagazynowanych w zębach, kościach, wówczas pojawić się może podatność na złamania kości lub kruchość i wrażliwość zębów. Zaburzenie przy wchłanianiu wapnia z diety występuje przy niedoborze magnezu, witamin z gr B, D oraz K2. Im więcej węglowodanów prostych w diecie (cukrów) tym większe zapotrzebowanie na wapń w organizmie. Czasami poziom wapnia we krwi nie odbiega od normy ale z powodu niedoborów magnezu, K2, D i wit. z gr B organizm ma problem z jego wchłanianiem.

Udostępnij!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »