KamienieNaturalne olejki zapachowe eteryczne Ancient Wisdom

NIEDOCZYNNOŚĆ TARCZYCY CHOROBA HASHIMOTO WPŁYW NA NIEPŁODNOŚĆ I PORONIENIA PRZYCZYNY ZAPOBIEGANIE

Choroba Hashimoto to przewlekłe zapalenie gruczołu tarczowego (przewlekły stan zapalny) najczęściej towarzyszy tej chorobie niedoczynność tarczycy. O chorobie Hashimoto świadczy podwyższony poziom przeciwciał we krwi Anty-TPO, nieprawidłowy poziom TSH. Chorobę może stwierdzić jedynie lekarz endokrynolog na podstawie okazania wyników z krwi (TSH, przeciwciał anty-TPO) oraz po wykonaniu badania USG tarczycy (może tak być, że sam obraz USG oraz TSH wystarczy). W USG widnieją wtedy ogniskowe zmiany zapalne lub/i guzki, które są następstwem niedostatecznej ilości hormonów tarczycy co w konsekwencji stwarza zagrożenie występowania znacznie częściej nowotworów tarczycy u osób chorych na Hashimoto aniżeli u osób z innymi chorobami tarczycy (z uwagi na występowanie nowotworu właśnie w zmianach ogniskowych lub guzkach).

Niedoczynność tarczycy to niedostateczna ilość wytwarzanych przez organizm hormonów tarczycy : Kalcytoniny, Trójjodotyrniny (T3), Tyroksyny (T4). Hormony tarczycy regulują tempo przemiany materii (spalanie kalorii) dlatego ich niedobór odpowiedzialny jest za zwiększenie masy ciała.

OBJAWY NIEDOCZYNNOŚCI TARCZYCY

 • Niedoczynność tarczycy zakłóca pracę układu nerwowego wzmaga przygnębienie lęki, depresje (depresja zarówno jak choroba Hashimoto rozwija się z powodu niedoboru witaminy D w organizmie), zaburza rytm serca może prowadzić do niedokrwienia serca, stresu, lęku i zamartwianiem się, które to objawy pogłębiają się.
 • Zakłóca pracę przewodu pokarmowego, spowalnia jego pracę (przemianę materii) często powoduje zaparcia (zaparcia występują także na skutek niedoboru witaminy D), przyrost masy ciała.
 • Uczucie zimna, spowolnienie tętna na skutek niedokrwienia serca.
 • Powiększenie tarczycy, chrypka.
 • Wypadanie włosów, przerzedzone brwi zwłaszcza ich zanik po zewnętrznej stronie.
 • Obniżona temperatura ciała poniżej 36,5 stopni Celsiusza .
 • Sucha skóra zwłaszcza w okolicach kolan, łokci.
 • Kołatanie serca.
 • Drżenie rąk.

PRZYCZYNY NIEDOCZYNNOŚCI I ZACHOROWANIA NA AUTOIMMUNOLOGICZNĄ CHOROBĘ TARCZYCY

 • Niedobór witaminy D. Przyczyną zachorowania na autoimmunologczną chorobę tarczycy jest właśnie niedobór witaminy D.
 • Niedobór jodu jest jednym z czynników wpływających na spadek produkcji hormonów tarczycy, który jest niezbędny do ich wytwarzania.
 • Stres. Stres ma ogromny wpływ na niedoczynność tarczycy z wagi, że zaburza czynność przysadki mózgowej, której zadaniem jest produkcja hormonów sterujących pracą innych gruczołów w tym Tyreotropinę (TSH) dlatego ma ogromny wpływ na niedoczynność tarczycy.
 • Niedobór jodu. Jod jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania tarczycy i wszystkich regulowanych przez nią procesów. Jego niedobór w diecie przyczynia się zarówno do niedoczynności jak i nadczynności tarczycy, powiększenia gruczołu tarczowego lub wola tarczycy.
 • Niedobór selenu. Jego niedobór przyczynia się do wzrostu przeciwciał anty TPO, które są przyczyną autoimmunologicznego zapalenia tarczycy.

JAK ZAPOBIEGAĆ NIEDOCZYNNOŚCI TARCZYCY

 • Oznacz poziom witaminy D we krwi, w przypadku niedoboru rozpocznij suplementacje witaminą D3 i kontroluj jej poziom co 3 miesiące, do prawidłowego wchłaniania witaminy D niezbędne jest utrzymanie odpowiedniego poziomu witaminy A oraz jej prekursora beta karotenu.
 • Oznacz poziom wapnia we krwi, w przypadku niedoboru rozpocznij jego suplementacje (wybieraj wapń dobrej jakości np. Callivita Strong Bones cena około 48 zł 100 szt. lub przyjmuj w postaci oczyszczonych, zmielonych łupek ze skorupek jaj). Regularnie badaj jego poziom zawsze przy oznaczaniu TSH oraz witaminy D. Wapń jest niezbędny do wchłaniania witaminy D zwiększa się jego zapotrzebowanie przy chorobach niedoczynnych tarczycy.
 • Magnez jest niezbędny zwłaszcza jeśli pijesz kawę przyjmuj go codziennie, jest niezbędny do wchłaniania wapnia (możesz stosować kąpiele magnezowe z dodatkiem Siarczanu Magnezu lub soli EPSOM).
 • Kompleks witamin z grupy B -pozwoli walczyć ze stresem, ustabilizuje drżenie dłoni oraz spowoduje uzyskanie wewnętrznego spokoju.
 • Jod z alg lub algi – tego potrzebuje Twoja tarczyca, by mogła wytwarzać odpowiedni poziom hormonów, to od jego wartości w organizmie uzależnione jest wydzielanie trójjodotyroniny (T3) i tyroksyny (T4), które regulują metabolizm komórkowy a dzięki nim możliwe jest utrzymanie prawidłowej masy ciała.
 • Selen – bogatym źródłem selenu są orzechy brazylijskie (2 sztuki /dobę). Selen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania tarczycy, dodatkowo chroni przed zachorowaniem na nowotwory nie tylko tarczycy.
 • Witamina C z flawonoidów ( z cytrusów) jest niezbędna do wchłaniania wapnia, magnezu.
 • Witaminę K2 jest niezbędna do wchłaniania wapnia i witaminy D3. Jej bogatym źródłem są kiszonki.
 • Kwasy Omega 3,6,9 niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, nawilżą Twoją skórę, zniwelują jej szorstkość i suchość.
 • L-Tyrozyna jeśli zmagasz się ze zbędnymi kilogramami oraz gdy masz słabą odporność na stres lub doświadczasz częstego podłamania, lęku lub stanów depresyjnych. Tyrozyna należy do neuroprzekaźników to aminokwas, który przekształca się w dopaminę , zwiększa wytrzymałość fizyczno-psychiczną jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania tarczycy (bierze udział w wytwarzaniu hormonów), pozwala zredukować wagę (utrzymuje właściwe tempo metabolizmu nadając uczucie sytości, powoduje, że zjadamy znacznie mniej), poprawia stan przemęczenia, wyczerpania. Zaleca się jej przyjmowanie głównie osobom uprawiającym wysiłki fizyczne. Poziom tego aminokwasu spada wraz z wiekiem, tyrozyna jest niezbędna do produkcji kolagenu jej niedobór z wiekiem jest odpowiedzialny za utratę jędrności, elastyczności skóry zmarszczki oraz włosy bez połysku.
 • Przeprowadź oczyszczanie tarczycy według Michała Tombaka. Pozwoli oczyścić gruczoł tarczycy z zalegających związków fluoru, chloru które zrobią miejsce na osadzenie się jodu co zwiększy produkcje hormonów.

OCZYSZCZANIE TARCZYCY WEDŁUG MICHAŁA TOMBAKA

 • 40 pestek z jabłek
 • 100 ml spirytusu
 • Szklane naczynie

Pokrój, rozdrobnij pestki z jabłek, zalej spirytusem i wstaw w ciemne miejsce na okres 7 dni. Po 7 dniach pij 20 min przed posiłkiem 7 kropel nalewki rozcieńczonej z 20 ml wody do wykończenia. Zaleca się przeprowadzanie oczyszczania tarczycy 1 x na 3 miesiące. Zadaj pestki z jabłka (z 1 jabłka na dobę) co pozwoli regularnie oczyszczać tarczyce, pestki zawierają amigdalinę (witaminę B17), która ma właściwości antynowotworowe (tak samo jak nasiona pestek moreli gorzkiej 2 sztuki na dobę) odkwasza organizm ze względu na zawartość naturalnego związku potasu.

PRODUKTY ZAKAZANE PRZY NIEDOCZYNNOŚCI TARCZYCY, W CHOROBIE HASHIMOTO, KTÓRYCH ELIMINACJA POZWOLI ZAPOBIEGAĆ PRZYROSTOWI MASY CIAŁA

 • Gluten. Osoby zmagające się z niedoczynnością tarczycy powinny wyeliminować z diety gluten gdyż zawarta w nim gliandyna działa szkodliwie na tarczycę powodując zaburzenie wytwarzania hormonów tarczycy co sprzyja tyciu (zwłaszcza w obrębie twarzy i okolic brzucha). Produkty zawierające gluten to : owies, żyto, jęczmień, orkisz.

 

 • Warzywa kapustne zjadane na surowo (brokuł, kalafior, brukselka, kalarepa, kapusta biała, włoska, pekińska, jarmuż).
 • Wysoko przetworzona żywność. Nie dostarcza żadnych składników odżywczych a jest źródłem zbędnych kalorii.

 • Alkohol. Ze względu na puste kalorie.
 • Węglowodany proste przetworzone: cukier rafinowany, drzemy, miód, powidła, czekolada. To produkty wysoko kaloryczne.
 • Fluor. Zamienia się miejscem z jodem osadzając się w tkankach tarczycy, co sprzyja niedoczynności. Dr. Jerzy Jaśkowski uważa, że fluor nie tylko uszkadza i niszczy żeby ale powoduje nieodwracalne szkody w mózgu np. zwapnienie szyszynki, która bierze udział w regulacji oraz w uwalnianiu hormonów tarczycy. Stosuj pasty do zębów bez fluoru np. Ajona dostępna w aptece cena około 13 zł.
 • Nieodfiltrowana woda zawiera związki chloru, które osadzają się w tkankach tarczycy tak samo jak fluor zakłóca wydzielanie hormonów powoduje niedobory jodu.

WPŁYW NIEDOCZYNNOŚCI TARCZYCY NA NIEPŁODNOŚĆ

Niedoczynność tarczycy ma wpływ na zaburzenie lub zanik owulacji co w konsekwencji ma skutek przy braku ciąży. Jeśli jednak do ciąży dojdzie przy niedoczynności tarczycy najczęściej (ale nie zawsze) dochodzi do zahamowania rozwoju płodu co w konsekwencji kończy się poronieniem. Dlatego przed planowaną ciążą zadbaj o tarczycę, oznacz poziom TSH we krwi i jeśli wynik będzie wynosił około 2-,2-5 wstrzymaj się z planowaniem ciąży. Skontaktuj się z lekarzem endokrynologiem by wykluczyć chorobę Hashimoto, przeprowadź oczyszczanie, uzupełnij niedobory jodu, selenu, oznacz poziom witaminy D oraz wapnia we krwi, zastosuj wskazówki jak powyżej. Przed planowaną ciążą oznacz poziom TSH ponownie (bezpieczny wynik do planowania ciąży nie wyższy aniżeli 2. Optymalny wynik to 1 do 1,1, po zajściu w ciąże poziom TSH do 12 tygodnia wzrasta (wzrost niedoczynność, spadek nadczynność) w związku z czym mamy rezerwę bezpieczną, której wzrost uchroni przed utratą ciąży.

Osoby chorujące na chorobę Hashimoto są bardzo wrażliwe, często płaczliwe, u niektórych wykazuje się wybuchowość, agresję głównie chorzy słabo radzą sobie ze stresem. Jest to wynikiem niedoczynności. Jak sobie z tym radzić? Uzupełniaj magnez oraz B kompleks w konkretniej dawce po kilku dniach do tygodnia powinnaś odczuć pozytywną zmianę w postaci wewnętrznego spokoju. Chorzy na Hashimoto mają tendencje do zamartwiania się dlatego walcz z tym, nie planuj nic na dłużej niż na 7 dni do przodu unikniesz niepotrzebnego spalania się, gdy zamierzone plany nie powiodą się. Żyj dzisiaj i skupiaj się by z dnia dzisiejszego uzyskać jak najwięcej. Nie analizuj słów, zdań, twierdzeń skierowanych w Twoim kierunku nie szukaj podtekstów (bez sensu jest myślenie pół nocy o tym, co ktoś powiedział albo czego nie powiedział -szkoda życia na pierdoły!). Żyj, ciesz się chwilą, na 100% stresu 90% stwarzamy sobie go sami a 10% to jest wypadek losowy, traf na który nie mamy wpływu, często jest też tak, że problemy rozwiązują się same. Żyj tak by nie dawać sobie powodu do stresu jeśli czujesz go z otoczenia wycofaj się. Niestety na wszystkie czynniki stresu nie masz wpływu ale możesz zminimalizować te, których jesteś autorem. Zastosuj powyższe wskazówki, które przywrócą prawidłową pracę Twojej tarczycy i poczuj różnicę (komfort życia przed oraz po). Już nigdy nie będziesz chciała żyć jak przedtem.

Udostępnij!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »