KamienieNaturalne olejki zapachowe eteryczne Ancient Wisdom

NADCIŚNIENIE TĘTNICZE PRZYCZYNY ZAPOBIEGANIE

Nadciśnienie tętnicze to choroba układu krążenia, która objawia się odchyleniem od normy ciśnieniem tętniczym skurczowym oraz rozkurczowym. Przebieg choroby objawia się okresowo (wzrasta a potem wraca do normy) lub stale utrzymuje podwyższony parametr. Nadciśnienie tętnicze bagatelizowane jest groźną chorobą, gdyż jego skok niekontrolowany może doprowadzić w konsekwencji do udaru mózgu i śmierci. Ciśnienie tętnicze podnosi się i spada, wzrasta np. pod wpływem wysiłku fizycznego lub stresu, emocji jest to objaw jak najbardziej naturalny. Jednak w przypadku, gdy jego poziom odbiega od normy (normą jest utrzymywanie się ciśnienia na poziomie 120/80 mm HG) a parametr podwyższony, przy którym mówi się już o nadciśnieniu to 140/90 mm HG.

unit-of-pressure-990462_1920

Terminologia medyczna mówi nam, że około 90% pacjentów, u których występuje podwyższone ciśnienie tętnicze ma charakter samoistny i nie została poznana przyczyna jego wzrostu, którą można by było usunąć interwencją medyczną. Jednak medycyna naturalna jest innego zdania. Są poznane przyczyny, które mają wpływ na wzrost ciśnienia tętniczego, przyczyny te można wyeliminować co skutkuje powrotem ciśnienia tętniczego do normy. W przebiegu choroby na nadciśnienie tętnicze należy szukać jego przyczyny, bo jak wiadomo nic nie dzieje się bez przyczyny.

PRZYCZYNY NADCIŚNIENIA TĘTNICZEGO

 • Nadwaga. Zredukuj nadmiar wagi jeśli ją posiadasz. Nieleczona nadwaga może wymknąć się spod kontroli i doprowadzić do otyłości. Oznacz poziom złego cholesterolu LDL,dobrego poziomu cholesterolu HDL we krwi oraz triglicerydów.
 • Otyłość sprzyja chorobom sercowo-naczyniowym. Skutkiem nieleczonej otyłości jest podwyższony poziom złego cholesterolu, który odkłada się w żyłach w postaci blaszki miażdżycowej a ta uszkadza żyły, zwęża jej światło co wiąże się ze wzrostem ciśnienia tętniczego oraz z zachorowaniem na miażdżycę żył głębokich.
 • Niedobór koenzymu Q10. Koenzym Q10 jest niezbędny dla naszego życia. Najwyższy jego poziom znajduje się w organiźmie młodym, jego poziom maleje wraz z wiekiem i spada po 30 roku życia, około 60 roku życia jest już bardzo niski. Jego spadek w organizmie prowadzi do nadciśnienia tętniczego, dusznicy sercowej, zawału serca lub nagłej śmierci. Możesz oznaczyć jego poziom we krwi (koszt badania około 50 zł). W przypadku dużego niedoboru niezbędna będzie jego suplementacja większymi dawkami. Niedobór objawia się: zespołem przewlekłego zmęczenia, brakiem sił fizycznych, spadkiem wydolności fizycznej, wzrostem ciśnienia tętniczego, atakami dusznicy sercowej, zawałem serca, zmniejszeniem wydolności serca, niedokrwieniem serca, niewydolnością krążenia. Organizm pod wpływem stresu, chorób przede wszystkim pod wpływem wzrostu ciśnienia tętniczego uwalnia zapasy koenzymu Q10, co w konsekwencji prowadzi do niedoborów. Nasza wątroba potrafi go wytwarzać ale potrzebuje do tego niemalże wszystkich witamin i minerałów. Źródła koenzymu Q10 w pożywieniu to: szpinak, brokuły, orzechy ziemne, tran, sardynka, makrela, łosoś, mięso czerwone głównie surowe, oraz podroby, oleje roślinne, kiełki pszenicy, rośliny strączkowe. Jednak transport, magazynowanie, przechowywanie i obróbka produktów uwalnia jego zawartość z pożywienia gdyż jest on bardzo delikatny w związku z czym jego suplementacja jest niezbędna dożywotnie. Przy niedoborach stosuje się jego duże wartości a następnie podtrzymuje profilaktycznie w dawce 100 mg /dobę.
 • Niedobór witaminy B6 (pirydoksyna) ułatwia wchłanianie witamin rozpuszczalnych w wodzie, jej niedobór objawia się wzrostem ciśnienia krwi a ma to związek z upośledzonym wchłanianiem magnezu i potasu z diety. Dodatkowo jej niedobór w diecie objawia się cierpnięciem rąk i nóg w nocy oraz pojawianiem się skurczy.
 • Stres ma wpływ na podwyższone ciśnienie krwi a dzieje się tak dlatego, że pod jego wpływem organizm wykazuje podwójne zapotrzebowanie na witaminy z grupy B w tym witaminy B1,B4,B6. Więc jeśli żyjesz w stresie niezbędna jest suplementacja całego kompleksu witaminowego z grupy B.
 • Niedobór magnezu występuje przy niedoborach witamin z grupy B (witamina B1 i B6) oraz C, D, wapnia i fosforu. Zwiększone zapotrzebowanie na magnez wykazują osoby pracujące fizycznie, uprawiające sport, żyjące w ciągłym stresie, oraz te, które mają niedobory witamin jak wyżej. Źródłem magnezu są: kakao, pestki dyni, migdały, orzechy, awokado, kasza gryczana, banany.
 • Spożywanie alkoholu. Amerykańskie badania wykazały, że alkohol spożywany w umiarkowanych ilościach zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia, ataku serca, jednak nie należy go pić zbyt dużo gdyż może mieć wpływ na wzrost ciśnienia krwi. Amerykańscy naukowcy twierdzą, że dzięki powolnej przemianie alkoholu wzrasta poziom dobrego cholesterolu HDL co zmniejsza ryzyko występowania zawału serca. Nie należy jednak traktować spożywania alkoholu jako sposobu leczenia pomijając dietę oraz ćwiczenia fizyczne. Należy też mieć na uwadze, że spożywanie alkoholu wypłukuje witaminy z grupy B oraz te rozpuszczalne w wodzie w tym witaminę C dlatego niezbędna jest ich suplementacja przy spożywaniu alkoholu.
 • Niedobór potasu ma wpływ na: wzrost ciśnienia krwi, obrzęk dłoni i nóg w okolicach kostek (skóra jest jakby świecąca w tych partiach ciała), objawia się też stanami podłamania, wyczerpania psychicznego, stanami depresyjnymi, spadkiem nastroju, ogólnym wycofaniem. Zwykle nie suplementuje się potasu samego w sobie jako pierwiastka, gdyż niedobór z diety jest mało prawdopodobny i rzadko występuje (jego niedobory głównie pojawiają się przy występowaniu biegunki i przy grypie jelitowej, zakażeniu rotawirusami wtedy niezbędna jest jego suplementacja). Niedobór potasu a właściwie problem z wchłanianiem go z diety ma wpływ na nieprawidłowe ciśnienie krwi zazwyczaj występuje i ma związek z brakiem witaminy B6 oraz magnezu, które to składniki są niezbędne do prawidłowego jego wchłaniania z diety. Dlatego by utrzymać prawidłowy poziom potasu uzupełnij magnez i witaminy z grupy B (głównie B6). Źródłem potasu są: pomidory, bataty, ziemniaki, banany, szpinak, brukselka, morele, daktyle, rodzynki, pestki z moreli gorzkiej (2 szt codziennie), sok pomarańczowy, natka pietruszki, kasza gryczana, fasola biała.
 • Przyjmuj witaminę D3 w okresie od września do marca, w miesiącach ciepłych wystawiaj ciało na słońce stosując naturalne filtry przeciwsłoneczne.
 • Oznacz poziom wapnia we krwi. Jego niedobór w diecie skutkuje między innymi niewydolnością nerek co ma wpływ na nadciśnienie tętnicze. Więcej na temat wapnia znajdziesz tutaj: https://blessyou.pl/wapn-wlasciwosci-i-zastosowanie-zrodla-wystepowania/

ZAPOBIEGANIE, NADCIŚNIENIU TĘTNICZEMU

 • Oznacz profil lipidowy HDL. LDL i Triglicerydy jeśli parametry będą odbiegały od normy zacznij pracę nad redukcją cholesterolu, przejdź na dietę niskotłuszczową np. dr Ornisha jest to dieta bardzo bezpieczna, nie wymaga liczenia kalorii ani głodzenia się. Więcej o diecie znajdziesz tutaj : https://blessyou.pl/dieta-w-leczeniu-cukrzycy-miazdzycy-cholesterol-nadcisnienia-dr-ornisha/
 • Pilnuj poziomu BMI i dokonuj kontroli na wadze, która oznaczy poziom tkanki tłuszczowej, poziom wody, masy mięśniowej i kostnej. Często u osób szczupłych obserwuje się podwyższony poziom tkanki tłuszczowej, staraj się nie wychodzić poza granice wytyczone w stosunku do wieku i płci.
 • Wyeliminuj czynnik stresu a pomogą Ci w tym magnez oraz kompleks witamin z grupy B  w dawce min. 100 mg (jeśli się zdecydujesz na kompleks witaminowy, który zawiera witaminy B1,B4,B6 niepotrzebna będzie  dodatkowa  ich suplementacja.
 • Przyjmuj preparaty magnezowe doustnie lub te przeznaczone do kąpieli magnezowej (siarczan magnezu lub sól EPSOM pierwiastek ten wykazuje najlepsze wchłanianie przez skórę np. kąpiel, moczenie stóp). Magnez jest niezbędny do wchłaniania potasu.
 • Witaminę C najlepiej w dawkach podzielonych po posiłku jest niezbędna do wchłaniania potasu.
 • Przyjmuj witaminę B1, B6 osobno lub w kompleksie witaminowym z grupy B. Witaminy te są niezbędne do wchłaniania magnezu.
 • Pij codziennie sok ze świeżo wyciśniętego grejpfruta do czasu unormowania się ciśnienia tętniczego, ma on pozytywny wpływ na redukcję ciśnienia.

JEŚLI DODATKOWO WYSTĘPUJE U CIEBIE PODWYŻSZONY POZIOM CHOLESTEROLU WE KRWI, TRIGLICERYDÓW LUB POZIOM TKANKI TŁUSZCZOWEJ PRZEKRACZA DOZWOLONĄ WARTOŚĆ WARTO ROZWAŻYĆ SUPLEMENTACJE

 • Sylimarolem 70 mg 30 sztuk cena około 10 zł dostępny w aptece bez recepty. To ziołowy lek (ma w swoim składzie min. ostropest), który stosuje się wspomagająco w zaburzeniach czynności i w stanach zapalnych wątroby w rekonwalescencji po uszkodzeniu wątroby alkoholem lub ciężkostrawnymi pokarmami. Działa żółciotwórczo i żółciopędnie, detoksykująco i przeciwzapalnie, rozkurczowo, zapobiega marskości i zwłóknieniu wątroby, obniża poziom cholesterolu we krwi .
 • Kwasami Omega 3,6,9. Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe NNKT podniosą dobry cholesterol HDL co zmniejszy dysproporcje Triglicyredydów w stosunku do złego cholesterolu LDL.
 • Witaminy B4 (choliny) jest niezbędna do usuwania zalegającego cholesterolu.
 • Przejdź na dietę niskotłuszczową.

Źródło: www.wikipedia.pl

Udostępnij!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »