Mydło z Aleppo, nazywane też Alep lub mydłem oliwkowo-laurowym, jest pierwszym mydłem znanym w historii i wywodzi się z czasów Fenicjan. Oryginalne mydło Aleppo w swoim składzie posiada tylko 4 składniki, dzięki czemu można zawdzięczać jemu wiele właściwości min. do walki z trądzikiem, a nawet z łupieżem. Mydło Alep ma kolor jasnego brązu na zewnątrz, a w środku jest zielone. W porównaniu z podstawowymi mydłami dostępnymi w sklepach z kosmetykami, jest znacznie twardsze i występuje w większych rozmiarach. W przeciwieństwie do zwykłych kostek myjących, mydło Aleppo nie tylko nie podrażnia, ale wręcz pomaga pozbyć się mankamentów charakterystycznych dla skóry problematycznej.
CZYM JEST MYDŁO Z ALEPPO
Tradycyjne mydło Aleppo pochodzi z miasta o tej samej nazwie, gdzie od 2 tysięcy lat jest robione ręcznie. Skład tego mydła od początku pozostawał niezmienny i był połączeniem oleju laurowego, oliwy z oliwek oraz substancji spieniającej. Mydło z Aleppo nazywane jest też mydłem oliwkowo-laurowym lub po prostu Alep. Mydło zostało wymyślone przez Fenicjan i było jednym z pierwszych mydeł w historii, przez co można go uznać za matkę wszystkich środków myjących. W Europie znane jest od już od prawie tysiąca lat, ale w Polsce zdobyło popularność w XX wieku. Mydło Alep cenione jest głównie za swój wyjątkowo prosty skład i antybakteryjne właściwości.
JAK UŻYWAĆ
- do mycia dzieci i niemowląt
- do prania delikatnych tkanin
- do mycia twarzy raz dziennie
- jako piankę do golenia
- jako maseczkę oczyszczającą
- jako szampon do włosów i do walki z łupieżem
WŁAŚCIWOŚCI
- reguluje produkcję sebum
- intensywnie nawilża i odżywia skórę
- działa antyseptycznie
- wspomaga odbudowę płaszcza hydrolipidowego i ujędrnia skórę
- oczyszcza skórę, odblokowuje pory, zmniejsza liczbę zaskórników i pryszczy
- wspiera w leczeniu egzemy, łuszczycy, trądziku, atopowego zapalenia skóry
- zmiękcza skórę i sprawia, że staje się bardziej gładka
- chroni przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych
- pomaga pozbyć się łupieżu
- łagodzi obrzęki i bóle reumatyczne
- przyspiesza gojenie się ranek i pęknięć
- niweluje stany zapalne skóry
JAK WYBRAĆ MYDŁO
Wybór najlepszego mydła Aleppo dla poszczególnych typów cery zależy od procentowej zawartości oleju laurowego:
- 5 – 10% to mydło bardzo delikatne, odpowiednie dla skóry wrażliwej i suchej
- 10 – 20% to mydło najbardziej popularne, odpowiednie dla cery mieszanej i normalnej
- 30 – 40% to mydło o mocniejszym działaniu dla skóry tłustej
- 40% i więcej to mydło o najsilniejszych właściwościach antyseptycznych, odpowiednie dla skóry trądzikowej
JAK POWSTAJE MYDŁO Z ALEPPO
Oryginalny mydło z aleppo powstaje z czterech składników:
- oliwa z oliwek
- olej laurowy (olej z jagód wawrzynu)
- woda
- ług sodowy pozyskiwany z soli morskiej
Tradycyjne gotowanie mydła odbywa się od listopada do marca. Oliwę z oliwek miesza się z ługiem sodowym i tak powstałą mieszankę mydlaną gotuje się przez parę dni w wielkich kotłach. Przed końcem zmydlania dodaje się olej laurowy. Ług zostaje spuszczony z kotła, z kolei powstała mikstura jest tak długo płukana wodą, aż ług całkowicie zniknie. By woda w pełni odparowała, a masa przestygła, zostawia się ją na noc. Mydło rozprowadza się na arkuszach papieru i pozostawia do utwardzenia, a następnie kroi na kawałki. Zielone kostki układa się w cylindryczne kolumny, by zapewnić im cyrkulację powietrza, i zostawia na leżakowanie. Mydła dojrzewają przez okres 6-12 miesięcy – w tym czasie każdy kawałek schnie, twardnieje i zmienia swoją barwę na piaskową, a w środku nadal pozostaje zielone. Mydło pachnie oliwką i gęsto się pieni.
Do zmienionych wersji mydła z Aleppo dodawane są środki pielęgnujące takie jak czerwona glinka, jaśmin, błoto z morza martwego oraz wyciągi kwiatowe i ziołowe.
Źródło: ekologia.pl ”mydło z aleppo – właściwości, skład i zastosowanie mydła z Aleppo”, medonet.pl ”mydło Aleppo – poznaj jego cenne właściwości”.
Posted by Ola