KamienieNaturalne olejki zapachowe eteryczne Ancient Wisdom

MUSZKI OWOCÓWKI JAK SIĘ ICH POZBYĆ

Muszka owocowa to owad o rozmiarze 2-3 mm z rzędu muchówek, występuje w środowisku naturalnym, można ją spotkać w pobliżu drzew owocowych, fermentujących owoców w ogrodzie czy w domu, w miejscu wytwarzania wina, octu jabłkowego, owocówki uwielbiają również przetwory owocowe, kompoty, cytrusy i soki a to dlatego, że żywią się drożdżami pochodzącymi z psujących się (gnijących) owoców czy warzyw. Muszki bardzo szybko się rozmnażają (w okresie 10-11 dni) dlatego, jeśli tylko zauważysz je u siebie w domu nie czekaj i zacznij działać, by jak najszybciej się ich pozbyć a to dlatego, że bardzo szybko się mnożą i ciężko nad nimi będzie Ci zapanować, ich obecność przyspiesza proces psucia się owoców, warzyw, przetworów owocowych np. kompotów lub soków. 

GDZIE MOŻNA ZNALEŹĆ MUSZKĘ OWOCOWĄ

 • w ogrodzie w pobliżu drzew owocowych, a właściwie  fermentujących owoców
 • w kompostach, w miejscu gnijących owoców
 • w koszach na śmieci, do których trafiły ogryzki, pestki i obierki
 • w domach szczególnie w kuchni w okresie letnim podczas przygotowywania przetworów na zimę, w miejscach przechowywania owoców, dżemów, soków
 • w miejscu fermentacji wina, octu jabłkowego

JAK ZAPOBIEGAĆ POJAWIANIU SIĘ MUSZEK

 • myj dokładnie wszystkie owoce, które przyniesiesz z sadu, targu lub ze sklepu do domu, to na nich znajdują się jaja muszki owocowej, które nagle pojawiają się w domu.
 • przechowuj owoce, warzywa, soki i kompoty w lodówce szczególnie w okresie letnim – to właśnie wtedy, gdy jest ciepło, bardzo łatwo o psucie się owoców, co sprzyja namnażaniu się muszek owocówek.
 • opróżniaj kosz na śmieci nawet do kilku razy dziennie szczególnie w okresie letnim np. po każdym przygotowaniu posiłku, gdy trafiają do niego obierki, resztki jedzenia, pestki czy ogryzki. Nie trzymaj odpadów organicznych zbyt długo w koszu, zawijaj dokładnie worek i wyrzucaj, w przeciwnym razie muszki zawitają koszu na dłużej.
 • chowaj drzemy, kompoty, soki do lodówki.
 • przemywaj naczynia zanim włożysz je do zmywarki by pozbyć się resztek jedzenia i włączaj zmywarkę przynajmniej raz dziennie a w ten sposób unikniesz namnażania się niechcianych muszek w zmywarce.
 • nie składuj nieumytych naczyń w zlewie, zmywaj je na bieżąco.

JAK POZBYĆ SIĘ MUSZKI OWOCOWEJ Z DOMU

 • octem jabłkowym – wystarczy wylać ocet jabłkowy na płytki lub głęboki talerz, dodać 1 kroplę płynu do naczyń i dokładnie wymieszać. Płyn do naczyń spowoduje, że muszki zatopią się w occie. Aby muszki dały się złapać na ocet jabłkowy musisz uniemożliwić im dostęp do innych sprzyjających źródeł owoców, ponieważ wówczas na pewno wybiorą owoce zamiast octu.

 • odkurzaczem – to mój ulubiony sposób, wystarczy włączyć odkurzacz i bardzo powoli zbliżyć rurę odkurzacza do muszek. Muszki latają stosunkowo pomału i bardzo sprawnie można je połapać, nawet jeśli część z nich spłoszy się, wyłącz odkurzacz, odczekaj chwilę i czynność powtórz. tyle razy, ile będzie to potrzebne. Bardzo ważne aby bardzo pomału wykonać tę czynność, zbyt energiczny ruch spowoduje ich spłodzenie.
 • w klepach dostępne są również preparaty wspomagające walkę z muszkami.
 • można samodzielnie przygotować pułapki np. włożyć do naczynia kawałek owocu, naciągnąć na naczynie folię stretch i wykałaczką przekłuć kilka dziurek, muszki w ten sposób wejdą do pułapki ale z niej nie wyjdą. Jednak taką pułapkę trzeba często wymieniać ponieważ może to spowodować nadmierne zainteresowanie, co spowoduje przyrost niechcianych owadów.

CENNA UWAGA!

Aby zwabić muszki do odkurzacza wystarczy wyciśniętą połówkę cytryny wyłożyć na talerzyk i odczekać chwilę, z wszystkich wystawionych dobroci muszki wybiorą zdecydowanie cytrynę – to ich ulubiony przysmak.

Udostępnij!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »