KamienieNaturalne olejki zapachowe eteryczne Ancient Wisdom

MIAŻDŻYCA PRZYCZYNY ZAPOBIEGANIE

Miażdżyca żył głębokich – to choroba o przewlekłym procesie zapalnym, której następstwem jest dążenie do zmian zwyrodnieniowych w obrębie wewnętrznej części żył głównie dotyczy tętnic wieńcowych i mózgowych. Prowadzi do tworzenia się blaszki miażdżycowej ze złogów cholesterolu co zmniejsza przepływ krwi, czego następstwem są postępujące zmiany w obrębie żył (stwardnienie, zmniejszenie elastyczności żył ) co w konsekwencji prowadzi do podwyższonego ciśnienia tętniczego krwi a całkowite zablokowanie tętnicy w konsekwencji prowadzi do zawałów. Choroba ta postępuje i niesie za sobą szereg kolejnych dysfunkcji i chorób, takich jak: problemy z krzepliwością krwi, choroby serca, nowotwory, cukrzycę, udar mózgu, wylew krwi do mózgu, zawał serca.

PIERWSZE OBJAWY WYSTĘPOWANIA MIAŻDŻYCY

 • Otyłość sprzyja chorobom sercowo naczyniowym. Skutkiem nieleczonej otyłości jest podwyższony poziom złego cholesterolu, który odkłada się w żyłach w postaci blaszki miażdżycowej a ta uszkadza żyły, zwęża ich światło co wiąże się ze wzrostem ciśnienia krwi. Otyłość ma związek z zachorowaniem na miażdżycę żył głębokich.
 • Nadwaga. Nie zawsze wizualnie można stwierdzić, że ktoś cierpi na miażdzycę. Często bywa tak, że osoby bardzo szczupłe są dotknięte tą chorobą co stwierdzić można w badaniu USG poprzez uwidocznienie obtłuszczenia organów wewnętrznych na skutek nieprawidłowej diety. Dlatego ważne jest oznaczenie i monitorowanie poziomu tkanki łuszczowej w organizmie.
 • Wysoki poziom złego cholesterolu we krwi ( LDL) oraz głównie podwyższony poziom triglicerydów we krwi to główna przyczyna tej choroby. Jednak sam wysoki poziom złego cholesterolu bez dodatkowych objawów (np. nadciśnienia tętniczego, drętwienia, bóli kończyn, bóli głowy) nie świadczy o miażdżycy aby to potwierdzić należy przeprowadzić  USG przepływu krwi w żyłach głębokich.
 • Nadciśnienie tętnicze jest między innymi objawem przy zwężeniu światła żył na skutek powstałej, zalegającej blaszki miażdżycowej w obrębie tętnic żylnych.
 • Duszności mają związek z chorobą niedokrwienną serca i są spowodowane miażdżycą tętnic. Na skutek osadzonej blaszki miażdżycowej w tętnicach dochodzi do spadku przepływu krwi, która z trudnością dociera do mięśnia sercowego co prowadzi do niewydolności serca i w konsekwencji odczuwalny jest brak tchu. Zwłaszcza na skutek wysiłku fizycznego, duszność czasem objawia się również w stanie spoczynku.
 • Bóle w klatce piersiowej jak wyżej.
 • Słaba wydolność podczas wysiłku ma związek ze spadkiem przepływu krwi, która dociera do serca.
 • Bóle w nogach zwłaszcza podczas siedzenia głównie w okolicach ud mają związek z miażdżycą żył dotkniętych w kończynach dolnych.
 • Drętwienie kończyn głównie nóg podczas siedzenia, ucisku na żyły głębokie w okolicach ud ma związek jak wyżej.
 • Problemy z pamięcią. Mają związek ze zmianami miażdżycowymi w obrębie mózgu. Stan zaawansowany może objawiać się niedowładami kończyn, utratą przytomności. Zaleganie blaszki miażdżycowej w obrębie mózgu prowadzi do nieodwracalnych zmian w obrębie mózgu co w konsekwencji grozi zachorowaniem na chorobę Alzheimera.
 • Bóle głowy. Między innymi mają związek z odkładaniem się blaszki miażdżycowej w obrębie mózgu co w konsekwencji prowadzi do niedotlenienia oraz jak wyżej.
 • Zwiększona lepkość krwi (gęstość) dodatkowo utrudnia przepływy w tętnicach, zagraża zatorowością płucną co w konsekwencji zagraża utratą zdrowia i życia. Zbyt szybki czas krzepnięcia krwi ma związek głównie z nieprawidłową dietą bogatą w tłuszcze trans oraz pokarmy wysoko tłuszczowe pochodzenia zwierzęcego.

PRZYCZYNY POWSTAWANIA MIAŻDŻYCY

 • Otyłość jest jedną z głównych przyczyn występowania miażdżycy żył. Zła dieta bogata w węglowodany proste przetworzone (cukry rafinowane, słodycze, drzemy) oraz tłuszcze trans (tłuszcze twarde pochodzenia zwierzęcego takie jak: masło 82%, margaryny mleczne, smalec, tłuste mięsa, sery oraz produkty czekoladowe mleczne).
 • Palenie papierosów ma związek z niedoborem witaminy C. U palaczy wykazuje się ogromny jej niedobór (objawem niedoboru jest np. krwawienie dziąseł podczas myciu zębów, pojawianie się pajączków, pękniętych naczyń krwionośnych na nogach, skóra naczynkową oraz, przebarwienia na skórze). Witamina C jest niezbędna do uszczelniania naczyń krwionośnych. Co w konsekwencji prowadzi do utraty elastyczności żył.
 • Zła dieta bogata w węglowodany proste przetworzone i tłuszcze trans j/w a za razem niedobory witaminy A, D (niedobór przyczynia się do zachorowania na cukrzycę w związku z upośledzonym wchłanianiem wapnia), B, wapnia oraz cynku. Im więcej cukru w diecie tym większe zapotrzebowanie na wapń oraz minerały i witaminy niezbędne do jego wchłaniania.
 • Cukrzyca. Na skutek złej diety jak wyżej.
 • Wysoki poziom złego cholesterol LDL. Długotrwały utrzymujący się wysoki poziom złego cholesterolu LDL we krwi w tym triglicerydów prowadzi do osadzania się blaszki miażdżycowej, która w konsekwencji uszkadza żyły prowadząc do zmniejszenia światła w żyłach, utraty ich elastyczności co prowadzi to poważnych chorób a w konsekwencji do śmierci. Podwyższony cholesterol nie dotyczy wyłącznie osób otyłych, często osoby szczupłe nawet te uprawiające sport mają podwyższony poziom złego cholesterolu we krwi. Podwyższony poziom złego cholesterolu LDL Sam w sobie podwyższony cholesterol nie jest zagrożeniem dla zdrowia co jedynie brak zachowania równowagi pomiędzy złym LDL cholesterolem a dobrym cholesterolem HDL co wykazane jest w obrazie wyniku z krwi poziomu triglicerydów.
 • Niedobór NNKT (niezbędnych, nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega 3,6,9) pozwalają zachować równowagę pomiędzy złym LDL i dobrym cholesterolem HDL.
 • Stres. Wysoki poziom homocysteiny (długotrwały utrzymujący się lęk, stres) zwiększa zapotrzebowanie na witaminy z grupy B w tym witaminy B4 (choliny, która jest niezbędna do usuwania złego cholesterolu z wątroby.
 • Brak aktywności fizycznej. Bez zmiany trybu życia nie ma możliwości wyleczenia tej choroby, która postępuje i niesie za sobą szereg innych dysfunkcji. Codzienne czynności oraz praca to nie jest wysiłek fizyczny. Spalanie tkanki tłuszczowej ma miejsce wyłącznie podczas wysiłku fizycznego o intensywności umiarkowanej to znaczy podczas wysiłku aerobowego (cardio) podczas którego utlenia się tkanka tłuszczowa a ma to miejsce po około 20 minutach od rozpoczęcia wysiłku umiarkowanego przy utrzymaniu tętna obliczonego dla osób niewytrenowanych (170 uderzeń na minutę minus wiek) oraz dla osób wytrenowanych 190-200 uderzeń na minutę minus wiek). Zaleca się uprawianie sportu z częstotliwością co 2-3 dni.

Przykład obliczenia prawidłowego tętna dla osoby w wieku 40 lat :

osoba niewytrenowana 170 -40 = 130 (takie tętno należy utrzymać podczas treningu nastawionego na spalanie tkanki tłuszczowej).

osoba wytrenowana 190-200 – 40 = 150 -160 ((takie tętno należy utrzymać podczas treningu nastawionego na spalanie tkanki tłuszczowej).

ZAPOBIEGANIE MIAŻDŻYCY, JAKIE ZMIANY ZAPEWNIĄ LEPSZE ZDROWIE

Choroba ta postępuje i bez zmiany trybu życia nie ma możliwości zahamowania postępów tej choroby ani możliwości jej wyleczenia. To wieloetapowa zmiana, która Ciebie czeka, nie wynaleziono dotąd cudownego leku na tę chorobę na receptę czy bez, recepta jest w Twoich rękach a wyzdrowienie zależy wyłącznie od Ciebie. Dlatego zacznij od dziś małymi kroczkami zmieniaj nawyki żywieniowe sukcesywnie pomału eliminuj z diety produkty które szkodzą. Przy powrocie do zdrowia pomogą Tobie:

 • Zmiana nawyków żywieniowych dlatego przejdź na dietę niskotłuszczową np. dr Ornisha, jest to jedna z najbezpieczniejszych diet, pozwala jeść do woli ale tylko produkty dozwolone, nie wymaga liczenia kalorii ani głodzenia się. Została opracowana i stworzona dla chorych między innymi na miażdżycę żył, to właśnie zła dieta bogata w tłuszcze i węglowodany odpowiada za rozwój tej choroby. Więcej na temat diety dr Ornisha znajdziesz tutaj: https://blessyou.pl/dieta-w-leczeniu-cukrzycy-miazdzycy-cholesterol-nadcisnienia-dr-ornisha/

 • Omega 3,6,9. Podnieś poziom dobrego cholesterolu we krwi, uzupełniając niedobory kwasami Omega 3,6,9 .Pozwolisz utrzymać równowagę pomiędzy złym cholesterolem a dobrym, obniżysz tym samym poziom triglicerydów we krwi.
 • Suplementacja witamin z grupy B, dobrej jakości B kompleks np. (Puritan`s Pride 100 mg lub Vitamins Because 100 mg). Zawarta w nich witamina B4 pomoże w redukcji złego cholesterolu. Suplementacja kompleksem witaminowym witamin z grupy B pozwoli obniżyć poziom homocysteiny co dodatkowo ochroni Ciebie przez zawałem serca zwłaszcza gdy występuje zwiększone ryzyko zachorowania u osób o zmniejszonym świetle żył głębokich na skutek występującej blaszki miażdżycowej. Witamina B7 bierze udział w metabolizmie węglowodanów , białek i tłuszczy co ma pozytywny wpływ na obniżenie złego cholesterolu we krwi. Witaminy z grupy B są niezbędne do prawidłowego wchłaniania wapnia, magnezu oraz żelaza. Zwiększa się ich zapotrzebowanie u sportowców, osób żyjących w ciągłym stresie, wegetarianów oraz u nadużywających alkohol.
 • Przyjmuj koenzym Q10. Dodatkowo zredukuje nadciśnienie tętnicze (wywołane przyczyną niedoboru Q10), wspomoże pracę serca oraz zmniejszy ryzyko wystąpienia zawału serca na skutek jego niedoboru. Zaleca się uzupełnienie jego niedoborów początkowo w większych dawkach minimum 200 mg /dobę lub większych a następnie utrzymanie dawki dziennej dożywotnie minimum 100 mg/ dobę.

 • Rozpocznij suplementację L-karnityny najlepiej w dawkach podzielonych by utrzymać jej stały poziom przez cały dzień nie tylko pomoże zredukować poziom tkanki tłuszczowej ale wzmocni pracę serca. Jeśli dodatkowo wdrożysz wysiłek fizyczny tłuszcz bardzo szybko będzie się redukował.
 • Zadbaj o wątrobę jeśli stwierdzono u Ciebie miażdżycę najprawdopodobniej cierpisz na stłuszczenie wątroby na skutek nieprawidłowej diety. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj: https://blessyou.pl/oczyszczanie-watroby-detoks-dlaczego-warto-go-robic/

 • Kontroluj poziom tkanki tłuszczowej w organizmie, możesz kontrolować to sama. Kup wagę z dodatkową funkcją oznaczania poziomu tkanki tłuszczowej, poziomu wody w organizmie, wartości mięśni i tkanki kostnej, waga wskaże Ci również poziom kalorii jaki powinnaś przyjmować codziennie. Waga będzie pamiętała ostatni wynik i pokaże różnice przy następnym ważeniu się. Cena wagi np. AEG (od 55 zł – 120 zł). Taniej wyjdzie aniżeli kontrolowanie wagi za opłatą w punktach świadczących takie usługi, skorzysta na tym przy okazji cała rodzina i znajomi 🙂

 • Rozpocznij wysiłek fizyczny. Nie musisz ćwiczyć w sposób, który Ci nie odpowiada znajdź dla siebie odpowiedni rodzaj ruchu. Jeśli nie masz możliwości wychodzenia na siłownię, czy zajęcia fitness nie musisz tego robić na YouTube znajdziesz wiele treningów z trenerami fitness i nie kosztuje to nic. Znajdź na to czas nawet podczas oglądania TV możesz wykonywać ćwiczenia w domu lub np. możesz jeździć na rowerku stacjonarnym. Latem wykorzystuj aktywność na świeżym powietrzu, pozwoli to dotlenić Twój organizm.
 • Przyjmuj witaminę z bioflawonoidów w dawce 1000 mg 2-3 x dziennie do czasu ustabilizowania wagi. Jeśli w Twojej diecie będą przewyższać owoce i warzywa nie będzie konieczna suplementacja tak wysokiej dawki wówczas 1000 mg/dobę będzie wystarczająca. Witamina C ma wpływ na poprawę naczyń krwionośnych i żył, dodatkowo wspomoże pracę wątroby obtłuszczonej w wyniku nieprawidłowej diety. Flawonoidy zapobiegają utlenianiu się cholesterolu bez nich zły cholesterol staje się gęsty, osadza się w tętnicach w postaci blaszki miażdżycowej zmniejszając ich światło.
 • Pij napar z Ginko Biloby. Ginko Biloba (Miłorząb Japoński) ma pozytywny wpływ na uelastycznienie naczyń krwionośnych w mózgu co niweluje bóle głowy spowodowane niedokrwieniem naczyń krwionośnych w mózgu. (Ginko Biloba herbata 100 gram około 10 zł). Zaleca się stosowanie 1 łyżki suszu na szklankę wody, herbata wypijana regularnie np. 5 razy w tygodniu i 2 dni przerwy pozwoli usunąć przyczynę nawracających bólów migrenowych głowy. Jeśli zareagujesz bardzo szybko potrafi nie tylko zapobiegać ale także ukoić ból głowy. Miłorząb Japoński dodatkowo ma wpływ na poprawę krążenia krwi, rozszerzenie naczyń krwionośnych, zmniejszenie lepkości krwi, poprawia dopływ tlenu, glukozy do komórek mózgowych i tkanek, poprawia pamięć i koncentracje, zmniejsza szumy w uszach i zawroty głowy, drętwienie i mrowienie kończyn oraz marznięcie stóp i dłoni. Uwaga w związku z działaniem poprawiającym krążenie krwi dlatego sprawdza się w poprawie stanu zdrowia przy miażdżycy. Ginko Biloba u mężczyzn ma działanie pobudzające funkcje seksualne (działa jak afrodyzjak).

Udostępnij!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »