Krwawienie z nosa (krwotok z nosa) to dolegliwość, która często dotyka dzieci i młodzież, które przebywają w fazie szybkiego wzrostu i są narażone na niedobory mikroskładników, co jest główną przyczyną występowania krwawień z nosa, a są to głównie niedobory wapnia, magnezu, witamin B, C, K, częstą przyczyną tej przykrej dolegliwości jest również anemia. U dorosłych krwotoki z nosa mogą być przyczyną nadciśnienia tętniczego lub po prostu przemęczenia, warto przyjrzeć się niżej wymienionym punktom i wyeliminować główne czynniki wpływające na występowanie krwotoków z nosa, bywa również i tak, że krwotoki z nosa mogą być przyczyną poważnych chorób.
PRZYCZYNY WYSTĘPOWANIA KRWOTOKÓW Z NOSA
- Nadciśnienie tętnicze
- Nadmierny wysiłek fizyczny, któremu towarzyszą niedobory niżej wymienionych mikroskładników
- Przegrzanie organizmu
- Zaburzenia krzepnięcia krwi np. hemofilia, małopłytkowość
- Niedobór witaminy C – witamina C odpowiada za prawidłową krzepliwości krwi, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych chroniąc przed wylewami podskórnymi. Wchłanianie witaminy C zwieszają witaminy z grupy B, witamina A (bogatym jej źródłem są tłuszcze zwierzęce niezbędny jest jej do wchłaniania również beta karoten, którego bogatym źródłem są owoce i warzywa o pomarańczowej i czerwonej barwie) wapń, magnez i cynk.
- Niedobór witaminy K – witamina K bierze udział w dostarczaniu wapnia z krwi do kości, bierze również udział w syntezie protrombiny oraz w procesach krzepnięcia krwi. Jest produkowana w jelitach przez florę bakteryjną, niedobór zatem probiotyków przyczynia się do jej niedoborów. Zburzenia funkcji flory bakteryjnej dotyka osoby, które spożywają duże ilości cukru. Zaburzenia flory bakteryjnej w jelitach nie tylko przyczynia się do niedoboru witaminy K ale również do niedoboru witaminy B12 oraz do spadku odporności i chorób o podłożu grzybiczym poprzez namnażanie się drożdżaków (kandydozy), które bytują w układzie pokarmowym i w pochwie przez co wypierają dobre bakterie.
- Niedobory witamin z grupy B – witaminy z grupy B są niezbędne do wchłaniania magnezu, witaminy C oraz do utrzymania prawidłowej krzepliwości krwi.
- Niedobór witaminy D – witamina D przyczynia się do prawidłowego krzepnięcia krwi, jej niedobór przyczynia się do zaburzeń wchłaniania wapnia i magnezu, wchłanianie witaminy D poprawia witamina A, C, wapń i tłuszcze
- Niedobór flawonoidów niezbędnych do wchłaniania witaminy C, flawonoidy to związki występujące w roślinach i owocach są niezbędne do wchłaniania witaminy C, są naturalnymi antyoksydantami zwalczającymi wolne rodniki, są niezbędne w profilaktyce nowotworowej, chorób układu krążenia, flawonoidy wzmacniają ściany naczyń włosowatych.
- Niedobór rutyny – związku z grupy flawonoidów, który uszczelnia oraz wzmacnia naczynia włosowate
- Niedobór wapnia – wapń wraz z minerałami i witaminami niezbędnymi mu do wchłaniania przyczynia się do prawidłowej krzepliwości krwi (wchłanianie wapnia zwiększają witaminy A, C, K i minerały cynk, magnez.
- Niedobór magnezu – magnez wraz z minerałami i witaminami niezbędnymi mu do wchłaniania przyczynia się do prawidłowej krzepliwości krwi (wchłanianie magnezu zwiększają witaminy B1, B6, C, D, wapń).
- Anemia
- Ciąża (na skutek poszerzenia naczyń i zwiększonego przekrwienia).
- Nadużywanie leków np. aspiryny, ibuprofenu, acardu
KTO CIERPI NA KRWAWIENIA Z NOSA
- Małe dzieci i młodzież – szybka faza wzrostu u dzieci prowadzi do niedoborów wapnia i magnezu w organizmie, często również do anemii oraz także do niedoborów witaminy C i witamin z grupy B.
- Sportowcy – na skutek wyczerpania organizmu oraz niedoborów mikroskładników głównie witamin rozpuszczalnych w wodzie uwalnianych wraz z potem (witaminy z grupy B i C).
- Kobiety ciężarne – zwiększone przekrwienie błon śluzowych
ZAPOBIEGANIE KRWAWIENIOM Z NOSA
- Wapń – oznacz jego poziom we krwi, a jeśli występują u Ciebie jego niedobory uzupełnij je. Więcej o produktach bogatych w wapń, o jego suplementacji i roli tego pierwiastka w organizmie znajdziesz tutaj: https://blessyou.pl/wapn-wlasciwosci-i-zastosowanie-zrodla-wystepowania/
- Witaminy z grupy B – uzupełniaj witaminy z grupy B są niezbędne do utrzymania prawidłowej krzepliwości krwi.
- Witamina C – uzupełnij witaminę C z flawonoidów 2-3 x dziennie do czasu ustąpienia objawów a następnie 1 x dziennie, witamina C wzmacnia ścianki naczyń włosowatych, jest niezbędna do wchłaniania wapnia.
- Witamina K – uzupełnij probiotyki (dobroczynne bakterie), które są niezbędne do produkcji witaminy K w jelitach, niedobór witaminy K przyczynia się do powstawania krwotoków z nosa oraz do tendencji pojawiania się siniaków. Bogatym źródłem witaminy K jest również herbata z pokrzywy, kiszona soja natto, żółtko jaj.
- Żelazo – niedobór żelaza może wywoływać krwawienie z nosa oraz skłonność do siniaków. Jego niedobór jest przyczyną anemii dlatego, żelazo do wchłaniania potrzebuje witaminy C oraz witamin z grupy B.
- Magnez – magnez wraz z wapniem jest niezbędny do prawidłowej budowy kości i zębów, odpowiada również za prawidłową krzepliwość krwi, niezbędna jest jego codzienna suplementacja zwłaszcza u dzieci i młodzieży w fazie szybkiego wzrostu oraz u osób poddawanym silnym stresom i u sportowców. Minerały te są również niezbędne u kobiet w okresie ciąży, podczas, gdy dziecko w łonie matki zużywa ich zasoby na wzrost masy kostnej.
- Rutyna (rutozyd)- to związek z grupy flawonoidów uszczelnia oraz wzmacnia naczynia włosowate, bogatym źródłem rutyny jest dziurawiec, czarny bez, gryka (kasza gryczana, mąka gryczana), mięta pieprzowa.
- Eskulina – to związek z grupy kumaryn, działa uszczelniająco na naczynia krwionośne można ją znaleźć w korze kasztanowca i w korzeniach dzikiego jaśminu.
JAK POSTĘPOWAĆ W PRZYPADKU WYSTĄPIENIA KRWOTOKU Z NOSA
- Pochylenie głowy do przodu – pochyl głowę do przodu, zapobiegniesz przedostaniu się krwi do gardła i układu pokarmowego, częstym popełnianym błędem przy krwawieniu z nosa jest odchylanie głowy do tyłu, spływająca krew do gardła może być przyczyną zachłyśnięcia
- Uciskanie nosa – uciśnij nos dwoma palcami w miejscu, gdzie chrząstka nosa łączy się z kością, wykonanie ucisku przez około 5 minut powinno zredukować krwawienie.
- Tamponowanie – jeśli krwawienie nie ustaje przy ucisku możesz włożyć do nosa tampony lub chusteczkę higieniczną, chusteczka powinna być włożona dość ciasno – taki opatrunek uciśnie naczynia krwionośne, co zatrzyma krwawienie, należy go usunąć po upływie około 20 minut.
- Nie kładź się, gdy doznasz krwawienia z nosa, najlepszą pozycją będzie przybranie siedzącej pozycji ciała i pochylenie głowy lekko do przodu (spoglądanie w dół).
- Jeśli miewasz częste krwawienia z nosa udaj się na konsultacje do laryngologa. Częste krwawienia i utrata krwi będą skutkowały utratą żelaza i anemią nie wykluczone, że trzeba będzie uzupełnić żelazo a jak to zrobić więcej na ten temat przeczytasz tutaj: https://blessyou.pl/anemia-niedokrwistosc-przyczyny-leczenie-nieplodnosc/
Źródło: „Encyklopedia żywienia” Gillian McKeith, www.wikipedia.pl