KamienieNaturalne olejki zapachowe eteryczne Ancient Wisdom

KERATYNA I JEJ WPŁYW NA WŁOSY

Keratyna jest białkiem znajdującym się naturalnie w naszej skórze, włosach oraz paznokciach i to dzięki niej nasze włosy są gładkie, a paznokcie nie łamią się, a to dlatego, że ma działanie regenerujące, odbudowujące strukturę włosa, wygładza jego strukturę, wypełnia ubytki w powłoce ochronnej, nadaje blasku i przywraca naturalny połysk włosom. Coraz częściej na sklepowych półkach można spotkać kosmetyki z keratyną, a zakłady fryzjerskie oferują nam zabiegi odżywiające włosy prostowaniem keratynowym, na czym polega taki zabieg i czy warto jemu się poddać, dlaczego keratyna jest aż tak ważna?

CZYM JEST KERATYNA

Keratyna jest białkiem o strukturze włókienkowej, a powstaje w wyniku procesu  rogowacenia naskórka czyli tzw. keratynizacji. Podczas keratynizacji komórki skóry obumierają, w wyniku czego dochodzi do powstania zrogowaciałej warstwy naskórka, która po kilku tygodniach obumiera i ulega złuszczeniu. Jeśli dochodzi do zaburzeń w procesie rogowacenia, wtedy dochodzi do licznych schorzeń skóry, m.in. łuszczycy oraz rybiej łuski. Keratyna jest także budulcem łodygi włosa, gdzie włókna keratynowe łączą się ze sobą poprzez poprzeczne wiązania siarczkowe, a to skutkuje elastycznymi oraz sprężystymi kosmykami. Dodatkowo keratyna jest składową zewnętrznej osłony włosa i jest odpowiedzialna za ich połysk i lśnienie. Gdy włosom brakuje keratyny, dochodzi do rozdwajania się ich końcówek i otwierania się łusek włosa, co prowadzi do trwałych ubytków w ochronie włosa. Co więcej, keratyna układa się w chemiczny łańcuch, co decyduje o wyglądzie włosa – czy jest on prosty, czy kręcony. Keratyna znajduje się również w składzie naszych paznokci. Dzięki niej płytka paznokcia jest twarda i odporna na zewnętrzne uszkodzenia.

DLACZEGO WŁOSY TRACĄ KERATYNĘ

Zniszczenie mostków dwusiarczkowych jest dość proste, a wystarczy zastosować kilka agresywnych zabiegów fryzjerskich, aby dostatecznie pozbawić włosy keratyny. Również nieodpowiednia pielęgnacja i wysoka temperatura np. codzienne suszenie włosów czy uszkodzenie mechaniczne niszczą keratynę znajdującą się w naszych włosach. Długotrwałe działanie wysokich temperatur i substancji chemicznych, a nawet brak odpowiedniej pielęgnacji, sprawia, że stan włosów systematycznie pogarsza się, w wyniku utraty keratyny. Co ciekawe keratyna odznacza się jednak dużą odpornością na kurze, spaliny czy dymy znajdujące się w powietrzu, czy słoneczne promieniowanie UV.

JAK KERATYNA DZIAŁA NA WŁOSY

 • zwiększa ich objętość
 • nawilża
 • nabłyszcza
 • włosy po niej są bardziej miękkie
 • wzmacnia
 • regeneruje rozdwojone końcówki
 • zamyka łuski włosa
 • uodparnia na uszkodzenia mechaniczne naszych włosów
 • poprawia stan skóry głowy
 • działa przeciwgrzybiczo i łagodząco
 • zapobiega złemu działaniu promieni UV oraz wiatru

CZY WARTO STOSOWAĆ KERATYNĘ ZAWARTĄ W KOSMETYKACH

Keratyna w produktach kosmetycznych występuje w postaci keratyny hydrolizowanej, a pozyskuje się ją z owczej wełny. Hydrolizat zawiera aminokwasy, najwięcej cystyny i metioniny, a więc podstawowe elementy budulcowe białek, które są podobne do tych zawartych w naszych kosmykach. Za sprawą aminokwasów hydrolizowana keratyna szybko wiąże się z naturalnymi białkami włosów, głęboko wnikając w ich strukturę, dzięki czemu szybko odbudowuje uszkodzone miejsca. Kosmetyki z keratyną są więc przeznaczone do włosów łamliwych, matowych, suchych oraz zniszczonych ale równie dobrze można je stosować nawet gdy nie mamy problemów z włosami, do podtrzymania dobrej kondycji włosów. Włosy po zastosowanie kosmetyków z keratyną są zregenerowane i uodpornione na mechaniczne uszkodzenia.

KERATYNOWE PROSTOWANIE WŁOSÓW

Keratynowe prostowanie włosów zostało opracowane w Brazylii, gdzie większość kobieta ma gęste, kręcone i na dodatek puszące się włosy. W keratynowym prostowaniu włosów chodzi głównie o ich  regenerację, a dokładnie odżywienie co skutkuje wygładzeniem włosów. Uzyskiwane jest to poprzez odbudowę ich struktury, a konkretnie uzupełnienie niedoborów keratyny w ubytkach włosów. Zabieg ten polega na wprowadzeniu do naszych kosmyków wspomnianego składnika poprzez ”wprasowanie’ przy użyciu wysokiej temperatury 230 stopni C, za pomocą prostownicy. W takich warunkach dochodzi do otwarcia łusek włosa, co ułatwia uzupełnienie luk w jego keratynowej strukturze. Po zamknięciu łusek ubytki  zostaje wypełniony keratyną, a nasze włosy stają się piękne i wygładzone. Efekt prostowania keratynowego utrzymuje się mniej więcej do pół roku.

Źródło: halier.pl, ekosmetyczki.pl, przychodnia.pl ” rogowe tworzywo włosa- keratyna”.

Posted by Ola

Udostępnij!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »