KamienieNaturalne olejki zapachowe eteryczne Ancient Wisdom

JAK ZAPOBIEGAĆ I JAK ZWALCZAĆ WSZAWICĘ U DZIECI

Wszawica to coraz rzadziej spotykana lecz jeszcze występująca dolegliwość. Do zarażenia wszawicą dochodzi w miejscach skupiska ludzi np. w żłobkach, przedszkolach, szkołach, jednostkach wojskowych, wszawicą można zarazić się nawet w komunikacji miejskiej. Wszy to owady bez skrzydeł, które żyją w skórze owłosionej człowieka, żywią się krwią człowieka. Wszy nie przechodzą na zwierzęta ponieważ krew zwierząt jest dla nich trójąca.

Jeśli Twój maluch przyniósł tego owada do domu musisz stawić czoła przeciwnikowi. Oprócz wytępienia owadów z głowy dziecka niezbędna jest również zmiana pościeli, wypranie wszystkich nakryć głowy, szalików, ręczników, ubrań (które nie były prane), szczotek i grzebieni do włosów dlatego, że owady te potrafią przeżyć poza ludzkim organizmem do 48 godzin, a jaja tych owadów (gnidy) nawet do 14 dni.

JAK POZBYĆ SIĘ WSZAWICY

 • W aptekach dostępnych jest wiele preparatów w postaci odzywek, płynów i szamponów do włosów. Należy umyć dziecku głowę według instrukcji jaką załączył producent i po 7 dniach czynność koniecznie powtórzyć ponieważ okres wylęgania się tych owadów to 7 dni.
 • Można użyć babcinych sposobów jeśli nie masz nic innego pod ręką

Kuracja cytrynowa przeciw wszawicy

 • 3 łyżki soku z cytryny
 • 1 łyżka masła

Składniki należy dokładnie wymieszać, nałożyć na skórę głowy dziecka i odczekać 15 min. Po czym dokładnie zmyć włosy dwukrotnie szamponem. Po kuracji włosy należy wyczesać bardzo gęstym grzebieniem 0,2 – 0,3 mm dostępny w aptece.

OLEJKI ETERYCZNE W WALCE Z WSZAWICĄ

Bardzo korzystne działanie w walce jak i profilaktyce wszawicy przynoszą olejki eteryczne, dostępne są w aptekach, sklepach zielarskich, na aukcjach internetowych i sklepach internetowych.

Olejki eteryczne to naturalne, ciekłe lub lotne substancje wonne pozyskane ze świeżych bądź suszonych roślin i pozyskiwane przez destylacje parą wodną lub ekstrakcją. Stosuje się je w kosmetykach, perfumach, ziołolecznictwie i aromaterapii. Należą do nich:

 • Olejek lawendowy
 • Olejek z drzewa herbacianego
 • Olejek eukaliptusowy
 • Olejek tymiankowy

Wlej 50 ml oliwy z oliwek lub innego oleju do naczynia i dodaj 15 kropli olejku eterycznego wybranego z powyższych. Dużą skuteczność daje stosowanie w połączeniu lawendy, drzewa herbacianego i eukaliptusa (po 5 kropli z każdego). Wymieszaj dokładnie, nałóż na skórę głowy pozostaw na włosach około 30 min. Możesz dodać kilka olejków jednocześnie jednak pamiętaj by nie przekraczać ilości 15 kropli.

JAK ZAPOBIEGAĆ ZARAŻENIU WSZAWICĄ

 • Dodaj do szamponu wybranego olejku eterycznego lub stwórz kompozycję z w/w np. 20 kropli na buteleczkę szamponu, wstrząśnij przed każdym użyciem. Możesz też przed myciem odlać 50 ml szamponu i dodać np. 10-15 kropli wymieszać i umyć włosy dziecka.
 • Nałóż 2 krople olejku lawendowego na dłonie, rozetrzyj i wetrzyj we włoski dziecka (nie w skórę głowy tylko w same włosy). Zapach lawendy odstrasza owady nie tylko wszy. Jest to najbardziej ekspresowa, nie wymagająca nakładu czasu kuracja i bardzo skuteczna. Taką ochronę stosuję swojemu maluchowi przez 5 razy w tygodniu przed wyjściem do przedszkola.

LAWENDOWA OCHRONA PRZECIWKO UKĄSZENIU KOMARÓW I KLESZCZY

 • Nałóż 2 krople olejku lawendowego na dłoń nabierz płaską łyżeczkę kremu lub oliwki rozetrzyj w dłoniach i posmaruj łydki dziecka i ręce, zapach lawendy odstrasza komary, muszki, kleszcze i dodatkowo pozostawia bardzo przyjemny zapach.

LAWENDA LAWENDZIE NIE RÓWNA

Ile odmian lawendy tyle różnych zapachów, olejek lawendowy z różnych krajów Świata pachnie inaczej. Olejek lawendowy z reguły jest bardzo delikatny i może być stosowany bezpośrednio na skórę, jednak są odmiany, które są bardzo intensywne i mogą podrażniać przy kontakcie na skórę bez rozcieńczenia zwłaszcza delikatną skórę dzieci dlatego najbezpieczniej jest rozcieńczać wszystkie olejki lub wcześniej dokonać próby. Jeśli zaczyna swędzieć nic się nie dzieje, należy skórę zmyć wodą z mydłem. Wypróbuj różne rodzaje olejków lawendowych i wybierz swój zapach.

OLEJEK LAWENDOWY WIELE ZASTOSOWAŃ

Uwielbiam ten zapach, towarzyszy mi przez lata, stosuję go na skaleczenia, ranki, smaruję nim skronie podczas bólu głowy i wącham, gdy jestem zestresowana. Jest idealny na ból głowy do stosowania w kominku do aromaterapii, do kąpieli lub na skronie, ukaja nerwy, uspokaja, relaksuje.

Z delikatniejszych lawendowych olejków można wyróżnić olejek dr beta firmy Pollena Aroma, towarzyszył mi przy pielęgnacji mojego malucha już od pierwszych dni, nie działał drażniąco na skórę, podobne delikatne działanie ma olejek lawendowy z Chorwacji o wybitnie pięknym zapachu. Miałam ich kilkanaście z krajów różnego pochodzenia, jednak zdarzało się, że niektóre działały swędząco na skórę dziecka i musieliśmy natychmiast skorzystać z kąpieli, po kąpieli problem znika nie pozostaje żaden ślad. Warto przed użyciem bezpośrednim na skórę dziecka wykonać najpierw test, zawsze bezpiecznie jest stosować go z oliwką lub tłustym kremem czyli w rozcieńczeniu.

 • Przeciwko ukąszeniom komarów, kleszczy, muszek (wymieszany z oliwką lub tłustym kremem).
 • Na ukąszenia komarów (zrób test przed pierwszym użyciem jeśli chcesz zastosować olejek bezpośrednio na skórę dziecka lub po prostu rozcieńcz go z oliwką lub kremem).
 • Przeciwko wszom (bezpośrednio na włosy – nie na skórę głowy, z olejem lub szamponem na skórę głowy).
 • Dla dzieci i niemowląt do kąpieli na dobry sen (kilka kropel do wanienki w połączeniu z kilkoma kroplami oliwki).
 • Do przemywania wodą z dodatkiem kilku kropel olejku i oliwki na odparzoną pupe dziecka zamiast wycierania chusteczkami nawilżającymi.
 • Na dobry sen dzieci i dorosłych. Skrop kilkoma kroplami olejku lawendowego chusteczkę higieniczną i połóż ją na poduszce, ulatniający się z niej zapach będzie koił zmysły i ułatwi zasypianie.

Źródło: www.wikipedia.pl

Udostępnij!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »