KamienieNaturalne olejki zapachowe eteryczne Ancient Wisdom

JAK USUNĄĆ PLAMY Z WIŚNI JAGÓD LODÓW I TRAWY

Plamy na ubraniach naszych dzieci to zmora każdej mamy, żal, bezsilność to emocje, których często doznajemy szczególnie latem, gdy nasze pociechy wcinają lody i owoce lub kiedy chodzą na kolanach po trawie. Ja, jak każda mama dążę do perfekcji i chcę by moje pranie wyglądało zawsze czysto, próbowałam różnych metod usuwania plam, pewne sprawdzone sposoby mam opanowane i żadna z plam nie jest mi straszna.

Przypominam sobie sytuację z okolic Świąt Wielkanocnych, gdy mój maluch wcinał zupkę marchwiową, ogarnął mnie ogromy stres zaraz po tym, jak nowa koszulka nagle stała się pomarańczowa, moja mina po tej sytuacji mówiła wszystko. Dobry humor opuścił mnie na dobre, wróciłam do domu przemyślając to, co się wydarzyło i postanowiłam, że nigdy więcej żadna plama nie spowoduje u mnie niezadowolenia i stawię czoła każdej z nich. Dziś po kilku latach mogę przyznać, że nie ma takiej plamy, z którą bym się nie rozprawiła, a miałam do czynienia z plamami z owoców, warzyw, żywicy, trawy czy lodów i nie wyrzuciłam ani jednej rzeczy zniszczonej przez plamę. Już jako świeża mama kilkudniowego noworodka codziennie w zlewie szorowałam w rękach pieluchy, kaftaniki i śpiochy bo syn bardzo ulewał, a mleko mamy jest dość tłuste, ubranka po włożeniu do pralki po prostu się nie spierały, a plamy przybierały kolor szary. Więc jak tylko syn miał drzemkę ja szorowałam w rękach plamy z mleka mydłem, po czym wkładałam ubranka i pieluchy do pralki nastawiając cykl normalnego prania, i w taki właśnie sposób ubranka zostały zachowane czyste jak nowe.

MÓJ NIEZBĘDNIK DO USUWANIA PLAM

 • ocet spirytusowy
 • odplamiacz Fleckensalz
 • zwykły proszek do prania typu Persil lub Vizir
 • mydło (ja stosuje zwykłe mydło w płynie), można również użyć specjalnego mydła przeznaczonego do plam

PLAMY Z WIŚNI

 1. Plamy z wiśni podobnie, jak z innych owoców w pierwszej kolejności polewam octem spirytusowym.

2. Jeśli plama jest powierzchniowa wywabi się natychmiast, wówczas wystarczy pod bieżącą wodą z dodatkiem mydła zrobić ręczną przepierkę i włożyć ubranie do pralki nastawiając odpowiednie pranie do danego materiału.

3. Jeśli plama wniknęła głęboko w tkaninę wówczas należy ubranie włożyć do miski, namoczyć plamę w occie i pozostawić na kilkanaście minut. Na zdjęciu poniżej widać, że plama z wiśni wywabiła się natychmiastowo, a po prawej stronie plama z jagód potrzebuje jeszcze trochę czasu.

4. Jeśli po dłuższej chwili nie widać rezultatów, wyjmij ubranie z miski, przepłucz pod bieżącą wodą i ponownie włóż do miski tak, by plama była w dostępnym miejscu, następnie, posyp plamę odplamiaczem Fleckensalz i zwilż by uzyskać papkę na plamie. Pozostaw w takiej postaci na kilka godzin, kontrolując co jakiś czas, czy już plama zeszła. Oporne plamy, należy moczyć dłużej dolewając wody do miski by całe ubranie pokryte było wodą – zdarzało mi się moczyć ubranie nawet 2 doby, zmieniając proszek każdego dnia sprawdzałam płucząc pod zlewem plamę i szorując czy już się wywabiła, a jeśli nie to ponownie wkładałam ubranie do miski i namaczałam.

5. W przypadku bardzo opornych plam do namaczania z odplamiaczem wsypuję zwykły proszek do prania, wówczas proces wywabiania plamy biega szybciej.

PLAMY Z JAGÓD

Z plamami z jagód postępujemy identycznie, jak w przypadku plam z wiśni. Plamy po jagodach nieco więcej potrzebują czasu aniżeli te po innych owocach. Na zdjęciu powyżej w punkcie 3 można zaobserwować, że plama z wiśni wywabia się od razu, gdzie ta po jagodach potrzebowała znacznie więcej czasu. Najtrudniej usuwa się plamy z materiałów bawełnianych, zdecydowanie lżej schodzą te z materiałów syntetycznych lub z domieszką – wówczas wystarczy przyłożyć zwilżoną szmatkę octem spirytusowym a plama po prostu zniknie.

PLAMY Z TRAWY, LODÓW, WARZYW

Z pozostałymi plamami rozprawiam się podobnie lecz nie używam octu.

 1. Każdą plamę przepieram pod zimną bieżącą wodą za pomocą mydła.
 2. Po czym wkładam do miski lub wanny, posypuję odplamiaczem Fleckensalz, skrapiam wodą by uzyskać papkę i czekam.
 3. Jeśli po kilku godzinach plama nie wywabia się dodaję więcej odplamiacza, dodaję proszek i zalewam wodą minimalnie na tyle, by zakryć wodą całą tkaninę. W takiej postaci zostawiam ubranie na całą dobę. Jeśli plama puści, płuczę ubranie pod bieżącą wodą i wkładam do pralki włączając odpowiedni cykl prania dostosowany do rodzaju tkaniny. Jeśli plama dalej jest wówczas zmieniam wodę i czynność powtarzam do skutku.

DODATKOWE PORADY

 • Im szybciej zapierzesz plamę, tym lepiej – to fakt świeża plama szybciej puszcza lecz nie przejmuj się zbytnio, gdy w danym momencie nie możesz jej zaprać, najwyżej potrwa to trochę dłużej.
 • Jeśli masz obawy, że jakiś cień plamy pozostał a świeci słońce to wystaw ubranie kładąc na płasko pod słońce – promienie słońca dokończą robotę za Ciebie, a jeśli nie to  powtórz czynność z wywabieniem plamy.
 • Odplamiacz Fleckensalz możesz kupić w Rossmanie, w drogerii DM (w Polsce przez internet, w Niemczech w sklepach stacjonarnych), dodatkowo w marketach Carrefour odplamiacz Fleckensalz dostępny pod niemieckim producentem Dr. Beckmann.

Udostępnij!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »