KamienieNaturalne olejki zapachowe eteryczne Ancient Wisdom

JAK PRAWIDŁOWO CZESAĆ WŁOSY

Czesanie oraz szczotkowanie włosów to niezwykle ważny, codzienny element w pielęgnacji włosów, niezwykle ważne są także przybory, które używamy do ich rozczesywania ponieważ nie każdy typ szczotki czy grzebienia nadaje się do każdego rodzaju włosów. Czesząc prawidłowo włosy, możesz poprawić kondycję włosów a co najważniejsze utrzymasz zdrową skórę głowy. Czynność tą powinno się wykonywać spokojnie i bez pośpiechu czy szarpania. Osoby o krótkich włosach również nie mogą zapomnieć o czesaniu włosów, choć może to wydawać się zbędnym zabiegiem, to nie o samą pielęgnację włosów tutaj chodzi ale również o dbałość skóry głowy. Skóra głowy wymaga również pielęgnacji, poprzez zabieg czesania na skórze owłosionej poprawiamy krążenie krwi, wspomagamy usuwanie zrogowaciałego naskórka przez co skóra staje się zdrowa, dotleniona i odżywiona, a tylko na takiej skórze włosy będą zdrowe i mocne.

TYPY WŁOSÓW I ICH CZESANIE

 • Włosy proste – powinno się je rozczesywać gdy są całkiem suche. Jeśli z jakiś względów musisz rozczesać je gdy są mokre, powinnaś to robić wyłącznie grzebieniem z szeroko rozstawionymi zębami.
 • Włosy falowane – podobnie jak włosy proste, należy je rozczesywać gdy są zupełnie suche grzebieniem o szeroko rozstawionych zębach.
 • Włosy kręcone – takie włosy nie przepadają za czesaniem, z reguły takim włosom wystarczy przeczesanie palcami lub grzebieniem z szeroko rozstawionymi zębami. Włosów kręconych nigdy nie czesz na sucho, gdyż to osłabia skręt włosa, przez co włosy nie wyglądają już tak pięknie.

PRZYBORY DO CZESANIA WŁOSÓW

 

 

 • Grzebień z szeroko rozstawionymi zębami – nadaje się idealnie do rozplątywania włosów po myciu. Taki grzebień nada się do włosów kręconych oraz falowanych – także do delikatnego przeczesywania ich na sucho. Powinien być on wykonany z drewna lub naturalnego materiału, gdy grzebienie metalowe i plastikowe mają pełno nierównych i ostrych krawędzi, które nie są widoczne gołym okiem, a uszkadzają one strukturę włosa, przez co staje się on łamliwy i kruchy.
 • Szczotka zakończona kuleczkami – ta szczotka idealnie nada się do włosów prostych oraz lekko falowanych, przy czym niezbyt długich. Nie kupuj tych z ostro zakończonych, wybieraj te drewniane, dzięki czemu zapobiegniesz elektryzowaniu się włosów.
 • Szczotka z naturalnego włosia – idealna jeśli mamy problem z mocno skołtunionymi włosami, gdyż szczotka ta nie szarpie, a wręcz dobrze je rozczesuje. Dodatkowo oczyszcza z kurzu i pyłu, gdyż dobrze zbiera z włosów zanieczyszczenia. Szczotka spełni dobrze swoją rolę w przypadku włosów prostych oraz długich, a także w przypadku włosów dziecięcych.
 • Duża okrągła szczotka do modelowania – jest idealna do wygładzenia włosów, a nawet ich wyprostowania czy podkręcenia. Najbardziej nada się do włosów krótkich i półdługich, prostych i falowanych. Taka szczotka wykonana jest z metalu, który przy suszenie nagrzewa się co dodatkowo przyśpiesza modelowanie.
 • Szczotka składana do torebki (mała) – czyli idealne rozwiązanie przy wyjściu na miasto w rozpuszczonych włosach. Szczotka jest mała, a więc zmieści się w każdej torebce, a jak wiadomo nasze włosy, aby wyglądały dobrze, potrzebują rozczesania średnio co 2-3 godziny, gdyż po tym czasie zaczynają się zbijać w nieestetyczne strąki.
 • Tangle teezer – bardzo znana i lubiana przez wiele kobiet. Szczotka jest wykonana z plastiku, jest bardzo lekka i idealnie wpasowuje się w kształt dłoni. Szczotka dzięki ząbkom flex – miękkich i elastycznych, prześlizguje się po włosach nie wyrywając ich, nawet gdy natrafi na supełek. Dzięki czesaniu włosów szczotką tangle, są one bardziej gładkie i błyszczące, a mniej się plączą. Szczotkę, dzięki miękkim ząbkom, można wykorzystać do masażu skalpu. Jak producent zapewnia, dzięki użytkowaniu tej szczotki, włosy mają się mniej łamać, rozdwajać i wypadać. Szczotką można rozczesywać włosy mokre, sprawdzi się ona dla posiadaczek włosów długich, a także kręconych. Dodatkowo szczotka jest bardzo łatwa w utrzymaniu czystości i można ją stosować u dzieci.

JAK WIĘC PRAWIDŁOWO CZESAĆ WŁOSY I JE SZCZOTKOWAĆ

Zaczynamy od rozczesania włosów, które należy podzielić na cztery części i każdą z nich rozczesywać oddzielnie, zajmując się najpierw końcówkami, kończąc na nasadzie skóry głowy. Jeśli trafi się supełek – a takowy zdarza się bardzo często, należy go rozdzielić w bardzo delikatny sposób palcami, lecz nie grzebieniem ani szczotką. Szczotkowanie włosów powinno odbywać się w kierunku od szyi do czoła, z głową pochyloną w dół, dzięki czemu pobudzimy krążenie krwi i dotlenimy skórę głowy, przez co włosy będą szybciej rosnąć. Szczotkowanie jest niezwykle ważne w pielęgnacji włosów, gdyż dzięki niemu nie tylko pozbywamy się zanieczyszczeń z naszych włosów, lecz także rozprowadzamy nasze naturalne sebum, które stanowi naturalną ochronę przed wiatrem, słońcem oraz innymi negatywnymi czynnikami. Nigdy nie należy szczotkować włosów mokrych ponieważ wtedy łatwiej ulegają zniszczeniom, a także kręconych, którym po prostu szczotkowanie nie służy oraz osłabia ich skręt.

JAK UKŁADAĆ WŁOSY ABY ICH NIE ZNISZCZYĆ

W wyborze fryzury na co dzień powinniśmy kierować się tym, aby nie była ona zbyt wymagająca, czasochłonna oraz nie wymagała stylizacji w wysokiej temperaturze. Powinniśmy wybrać fryzurę, która nie tylko pasuje do naszego kształtu głowy, ale także do rodzaju naszych włosów. Warto więc, pomóc sobie obcięciem włosów, które to układanie naszych włosów na co dzień, bez użycia prostownicy, lokówki czy suszarki(modelowania).

 • przy włosach długich oraz półdługich postawmy na warkocze i modne w danym sezonie upięcia np. kucyk samuraja lub zwykły koczek, który zabezpieczy włosy przed uszkodzeniami mechanicznymi.
 • jeśli zależy Ci na włosach prostych, zamiast prostownicy wybierz suszarkę i grubą szczotkę. Możesz również stosować dodatkowo odpowiednie kosmetyki z parafiną, skrobią, naftą lub płukankę z szałwii, które to spotęgują efekt prostych włosów.
 • jeśli zależy Ci na włosach kręconych lub falowanych to zamiast lokówki wybierz papiloty, wgnieć we włosy piankę  albo zakręć włosy w koczka w ”ślimaka”.
 • Unikaj ciasnych upięć oraz gumek z metalowymi elementami, gdyż są one przyczyną nadmiernego wypadania włosów i mogą łamać włosy.

JAK CZYŚCIĆ SZCZOTKI ORAZ GRZEBIENIE

Najlepszą metodą czyszczenia przyborów do czesania jest wymycie ich szamponem. W tym celu do umywalki lub miski z wodą należy dodać łyżeczkę szamponu do włosów i w powstałym roztworze przyrządy moczyć przez około 10-15 minut. Po skończonym myciu szczotki i grzebienie należy osuszyć ręcznikiem. Ze szczotek oraz grzebieni należy systematyczne usuwać wyczesane włosy, a po każdym czesaniu odpowiednio myć. W ten sposób unikniemy wprowadzania we włosy brudu oraz łoju, które zebrały się od ostatniego czesania. W efekcie włosy na dłużej zachowają świeżość i nie będą tak szybko się przetłuszczać.

Źródło: Anna Kołomycew ”jak dbać o włosy”.

Posted by Ola

Udostępnij!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »