KamienieNaturalne olejki zapachowe eteryczne Ancient Wisdom

JAK DBAĆ O SKÓRĘ GŁOWY

Skóra głowy, wraz z włosami na niej, stanowią naszą ochronę przed urazami mechanicznymi oraz  barierę izolacyjną zapobiegającą wydostawaniu się ciepła z organizmu. Skóra na głowie swoją strukturą przypomina skórę znajdującą się na całym ciele. Co ciekawe zawiera dużo cebulek włosowych na jednym centymetrze kwadratowym, i w nich znajduje się około od 150-500 włosów ciemnych lub od 180-750 włosów jasnych. Włosów jaśniejszych jest więcej, ze względu na to, że są cieńsze od włosów ciemnych. Jeśli zależy nam na zdrowych, lśniących i odżywionych włosach, musimy zacząć odżywianie właśnie od skóry głowy, gdyż to na niej wszystko się zaczyna, a dokładniej w niej. Gdy nasza skóra głowy będzie dobrze ukrwiona oraz nawilżona to zapewnimy sobie tym samym zdrowe i nie wypadające włosy.

NAJWAŻNIEJSZE ZASADY PIELĘGNACJI SKÓRY GŁOWY

 • Nie podrażniaj skóry głowy – jest wiele czynników, które mogą podrażnić naszą skórę, lecz przede wszystkim nie możemy ich zlekceważyć. Już samo swędzenie skalpu powinno nam dać do myślenia, a ten objaw jest zwykle lekceważony. Głównie mogą nas podrażnić zbyt agresywne szampony, farby, a głównie rozjaśniacze, mocne alkoholowe kosmetyki do włosów, a w szczególności wcierki, gorące powietrze z suszarki, gorące powietrze panujące w pomieszczeniach – głównie zimą, promienie słoneczne, suche szampony, dieta uboga w tłuszcze, a także choroby. Warto więc wykluczyć te czynnik, które to właśnie podrażniają naszą skórę, gdyż zbyt długo panujące, może spowodować nadmierne wypadanie włosów oraz ogólne ich osłabienie.
 • Masuj skórę głowy codziennie – masowanie pomoże skórze pobudzić krążenie w naczyniach krwionośnych oraz dotleni cebulki włosowe, co pomoże nam głównie z problemem wypadających włosów. Dodatkowo masaż skóry głowy przyśpieszy porost włosów, odżywi skórę głowy, pomoże pozbyć się z niej martwego naskórka. Poza tym taki masaż działa relaksująco oraz pomoże w walce ze stresem, który jest także jednym z głównych czynników wypadania włosów. Masaż jest najprostszym, najtańszym, a przede wszystkim najskuteczniejszym sposobem na zadbanie naszej skóry głowy. Do jego wykonania nie potrzebujemy specjalnych narzędzi ani preparatów, wystarczą nasze lub czyjeś ręce. Włosy można także masować za pomocą szczotki z włosia dzika, szczotką tangle teezer lub specjalnym masażerem. Włosy najlepiej jest masować podczas mycia włosów, dzięki czemu unikniemy problemu z nadmiernym przetłuszczaniem się włosów po masażu. Masaż można wykonać także przed myciem, po myciu lub w dni kiedy włosów nie myjemy – oczywiście jeśli mamy suchą skórę głowy. Najważniejsza w masażu jest systematyczność jeśli chcemy doczekać się jakichkolwiek efektów. Masaż należy wykonywać codziennie przez 5-10 minut i należy go wykonywać czystymi dłońmi, z krótko obciętymi paznokciami. Skórę głowy należy masować delikatnie, z wyczuciem, masując tylko opuszkami palców, aby nie uszkodzić skóry głowy paznokciami. Masaż wykonywać należy w kierunku od czoła do karku, masując na czole okrężnymi ruchami, stopniowo przesuwając w stronę karku.
 • Nawilżaj – głównie za pomocą wcierek oraz olejów. Wcierkę należy oczywiście dostosować pod swoją skórę głowy, podobnie jak krem do twarzy pod posiadaną cerę. Idealnie sprawdzą się też żele łagodzące np. żel aloesowy. Jeśli masz zaś mocno przesuszoną lub podrażnioną skórę głowy, możesz zastosować krem, który stosuję się do nawilżania twarzy. Oczywiście tylko regularna pielęgnacja za pomocą wcierek pomoże zapewnić nam pożądane efekty na skórze głowy. Wcierki należy stosować przez około miesiąc, po czym należy zrobić przerwę. Najlepiej jest je stosować codziennie. Idealne jest jeśli nasza wcierka będzie znajdować się w butelce z atomizerem. Wcierkę należy nakładać na przedziałek robiony co 1-2 cm włosów, dzięki czemu wcierka dotrze w każdy zakamarek naszych włosów. Na koniec należy wykonać delikatny masaż opuszkami palców.

JAK DBAĆ O WRAŻLIWĄ I SUCHĄ SKÓRĘ GŁOWY

 • silne środki myjące należy stosować bardzo rzadko
 • zrezygnuj z farbowania włosów, jeśli musisz farbuj włosy jedynie henną
 • stosuj kosmetyki do włosów bez alkoholu, substancji zapachowych oraz drażniących konserwantów
 • stosuj kosmetyki z aloesem lub pantenolem
 • stosuj olejowanie na skórę głowy
 • stosuj wcierkę dostosowaną do swojej skóry głowy

JAK DBAĆ O PRZETŁUSZCZAJĄCĄ SIĘ SKÓRĘ GŁOWY

 • stosuj na przemian szampon łagodny z oczyszczającym
 • unikaj wysokiej temperatury podczas mycia włosów oraz suszenia
 • masaż skóry głowy wykonuj rzadziej, najlepiej tylko przed myciem lub podczas mycia włosów
 • wszelkie maski oraz odżywki stosuj jedynie na długość włosów od połowy w dół
 • stosuj kosmetyki, które zawierają zioła, algi oraz glinki

PEELING SKÓRY GŁOWY

Jest zabiegiem bardzo zapomnianym, a jak bardzo pomocnym przy dokrwieniu i odżywieniu naszego skalpu. Dodatkowo oczyści on nam skórę głowy, usunie obumarły naskórek i pobudzi krążenie. Do sporządzenia peelingu przyda nam się cukier – zwykły, trzcinowy lub brązowy) oraz kawa. Wystarczy wymieszać cukier lub kawę z szamponem w proporcji 2:1 i tą mieszanką masować głowę.

Doskonałym peelingiem do oczyszczania skóry głowy jest peeling krystaliczny (np. Skin79), co prawda przeznaczony jest do skóry twarzy ale możemy go stosować również do oczyszczania skóry owłosionej np. skóry głowy. Peeling krystaliczny jest bardzo delikatny, wystarczy nanieść go na oddzieloną warstwę skóry głowy i delikatnie wmasować, czynność należy powtórzyć na pozostałych warstwach skóry głowy. Peeling pozwoli usunąć zrogowaciałą warstwę skóry i łupież, skóra po nim staje się oczyszczona i dotleniona, po zabiegu odczuwalna jest poprawa krążenia skóry głowy.

Źródło: Anna Kołomycew ”Jak dbać o włosy”, dbaj-o-wlosy.com.

Posted by Ola

Udostępnij!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »