KamienieNaturalne olejki zapachowe eteryczne Ancient Wisdom

JAK DBAĆ O HIGIENĘ INTYMNĄ

Higiena miejsc intymnych jest dla nas kobiet bardzo ważnym czynnikiem dbania o higienę w ciągu dnia, dzięki której również czujemy się czysto i świeżo. Czystość okolic intymnych daje nam uczucie komfortu, również psychicznego, a co więcej jest ważna do utrzymania zdrowia naszych narządów płciowych. Niewłaściwa higiena miejsc intymnych może powodować dyskomfort w ciągu dnia, może być przyczyną problemów ze współżyciem oraz nawracających infekcji bakteryjnych. Warto więc wiedzieć jak prawidłowo zadbać o higienę, aby cieszyć się komfortem i zdrowiem. Ważna jest także higiena intymna męska, która jest często pomijanym tematem, a równie istotnym co higiena damska.

JAK DBAĆ O HIGIENĘ INTYMNĄ

 • odpowiednia bielizna – jest bardzo ważnym czynnikiem, który ochroni nas przed infekcjami miejsc intymnych. Wśród różnego rodzaju bielizny głównie dominuje ta koronkowa, obcisła, skąpa, ze sztucznych materiałów, a my wybieramy właśnie takie, zachęcone pięknym wyglądem, wybieramy także te z niską ceną. Lecz to właśnie bielizna z naturalnych włókien takich jak bawełna czy jedwab, a także wykonana z nowoczesnych „oddychających” tkanin zapewnia dobrą cyrkulację powietrza i nie zatrzymuje wilgoci jak ta z włókien sztucznych, dzięki czemu występuje mniejsze ryzyko infekcji, a także odparzeń. Aby nie przegrzewać okolic intymnych, unikaj też noszenia zbyt obcisłych spodni ze sztucznego włókna. Kiedy tylko możesz, śpij bez bielizny. Jeśli cierpisz na hemoroidy, zrezygnuj ze stringów, gdyż mogą powodować otarcia guzków i przenoszenie bakterii z odbytu do pochwy.
 • pij wodę – pij jej dużo i chodź często do toalety. Duża ilość płynów wpłynie  korzystnie na nasze zdrowie i samopoczucie i zadba o Twój układ moczowy. Częste przepłukiwanie go zadziała lepiej niż jakiekolwiek leki, i będzie zapobiegało zaleganiu moczu w pęcherzu.
 • odpowiednie mycie – błony śluzowe zewnętrznych narządów płciowych i pochwy chronią śluz wymieszany ze złuszczonymi komórkami nabłonka i pożytecznymi bakteriami. Są to szczepy Lactobacillus wytwarzające kwas mlekowy, a ich rolą jest utrzymywanie kwaśnego odczynu pochwy i zasiedlanie śluzówki tak, by chorobotwórcze drobnoustroje nie miały warunków do zagnieżdżania się i rozwoju. Przy nieodpowiedniej technice podmywania się oraz zbyt częstym podmywaniu możemy zaburzyć równowagę pożytecznych bakterii. Dlatego też okolice intymne należy podmywać tylko i wyłącznie dłonią bez używania jakichkolwiek gąbek, a także w odpowiedni sposób. Prawidłowy ruch ręki powinien być prowadzony od wzgórka łonowego, poprzez krocze, aż do odbytu, dzięki czemu unikniesz przeniesienia bakterii bytujących w końcowym odcinku jelita grubego do pochwy czy cewki moczowej.
 • ochrona przed zimnem – przechłodzenie miejsc intymnych może powodować zapalenia pochwy i pęcherza, dlatego warto prawidłowo dbać o te partie ciała, szczególnie zimą oraz jesienią. Nie siadaj więc na kamieniach, a po kąpieli w morzu zmień mokry kostium na suchy. W chłodniejsze wieczory nie noś spodni biodrówek i topów odsłaniających plecy na wysokości talii. Jeśli masz często infekcje dróg moczowych, regularnie pij sok z żurawiny, ewentualnie przyjmuj preparat z wyciągiem z tych owoców. Żurawina zawiera w swoim składzie proantocyjanidy, które chronią układ moczowy przed chorobotwórczymi bakteriami.

 • depilacja – przesadna depilacja sprzyja infekcjom intymnym i skórnym. Sama golarka może powodować otarcia i podrażniać torebki włosowe, tworząc przy tym mikroskopijne ranki, do których łatwo wnikają patogeny. Preparaty do chemicznej depilacji mogą również podrażniać skórę i niszczyć naturalną mikroflorę, jeśli znajdą się w pobliżu błon śluzowych. Warto przy tym zaznaczyć, że mocne owłosienie utrudnia wręcz higienę intymną, zwłaszcza podczas miesiączki, dlatego też nie należy całkiem rezygnować z depilacji. Aby uniknąć problemów związanych z depilacją, warto zmniejszyć częstotliwość zabiegu ( np.co 2 tygodnie), zostawiając włoski w okolicy warg sromowych i na wzgórku łonowym, ewentualnie skracając je trymerem. Golarka powinna być zawsze ostra, czysta i zdezynfekowana. Po depilacji przepłucz krocze chłodną wodą, osusz czystym ręcznikiem i posmaruj skórę kremem z d-pantenolem, alantoiną lub tlenkiem cynku.
 • wkładki na co dzień – jeśli musisz używać wkładek higienicznych, to wybieraj te nieperfumowane i oddychające. Wkładek higienicznych należy używać np. po miesiączce, lecz nie codziennie. Jeżeli ich używasz, to wymieniaj je często, aby uniknąć otarć i podrażnień.

 • miesiączka – podczas okresu dbałość higiena miejsc intymnych ma nieco inny charakter, gdyż należy pozwolić naszej macicy na swobodne wydalanie złuszczającej się śluzówki, ale trzeba również zapobiegać powstawaniu przykrego zapachu, a obie te czynności wydają się nam sprzeczne. Główną zasadą jest szybki prysznic miejsc intymnych rano i wieczorem. Unikać należy gorących kąpieli, które tylko nasilą krwawienie. W ciągu dnia nie trzeba podmywać się po każdym pobycie w toalecie, w tym przypadku wystarczy odświeżyć się nawilżaną chusteczką do higieny intymnej. Bardzo ważną czynnością jest częsta wymiana podpasek, tamponów i kubka menstruacyjnego. Mimo swoich bardzo dobrych właściwości chłonnych, nie należy ich używać dłużej niż 4 godziny (szczególnie tampony i podpaski), gdyż na naszej wydalonej krwi mnożą się bakterie, wilgotna podpaska może powodować odparzenia, a zbyt długo trzymany tampon tamować usuwanie wydzieliny. Warto też pamiętać, że podczas miesiączki szyjka macicy jest otwarta i łatwiej do niej przeniknąć patogenom.
 • seks – warto używać prezerwatyw, zwłaszcza podczas przypadkowych kontaktów seksualnych, które niosą za sobą ryzyko zakażenia wieloma chorobami tj. HIV, kiłą czy rzęsistkowicą. Warto użyć jej także wtedy, gdy przed stosunkiem nie zdążycie się umyć – unikniesz infekcji dróg rodnych. Zawsze po stosunku oddaj mocz i umyj okolice intymne, dzięki czemu zmniejszysz ryzyko zakażenia dróg rodnych, ale też układu moczowego.

CZEGO NALEŻY UNIKAĆ

 • zwykłego mydła – gdyż ma ono zasadowy odczyn, ok. 8,5 pH, przez co wysusza błony śluzowe i zaburza ich kwaśny odczyn.
 • irygacji – płukanie pochwy zakłóca rozwój naturalnej mikroflory i zaburza jej kwaśny odczyn, przez co pochwa staje się podatna na wszelkie infekcje.
 • wszystkich perfumowanych kosmetyków przeznaczonym do higieny intymnej – używane na co dzień mogą podrażniać i uczulać.
 • długich, gorących kąpieli – ciepła woda powoduje przekrwienie błony śluzowej miejsc intymnych i czyni ją podatną na atak bakterii i grzybów.

CO NISZCZY MIKROFLORĘ BAKTERYJNĄ POCHWY

 • zażywanie antybiotyków
 • regularne zażywanie niektórych leków
 • stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej (zagęszcza śluz)
 • częste współżycie seksualne
 • stres i obniżona odporność
 • korzystanie z basenu, sauny, jacuzzi
 • przewlekłe choroby, jak np. cukrzyca.

KOSMETYKI DO HIGIENY INTYMNEJ

Niestety nie wszystkie płyny do higieny intymnej nadają się do użytku, gdyż większość z nich zawiera syntetyczne barwniki, zapachy i konserwanty. Po umyciu takim płynem może pojawić się swędzenie i podrażnienie, a może to skutkować nawet często nawracającym alergiom.  Płyn czy żel do higieny intymnej powinien spełniać kilka warunków m.in. powinien łagodnie myć i odświeżać, jednocześnie podtrzymując kwaśne pH na poziomie 3,8-4,2 oraz ochraniać naturalną mikroflorę okolic intymnych i pochwy. Zaletą jest jeśli ma właściwości pielęgnujące, tzn. nawilża i łagodzi podrażnienia.

Wybierajmy więc preparaty z dodatkiem kwasu mlekowego i wyciągami z ziół o właściwościach antybakteryjnych, przeciwgrzybiczych, przeciwzapalnych i regenerujących błonę śluzową, takich jak rumianek, nagietek, kora dębu, babka lancetowata, aloes, zielona herbata, przywrotnik, macierzanka. Dodatek alantoiny, lanoliny, olejów roślinnych, gliceryny nawilży śluzówkę i złagodzi podrażnienia.

Unikajmy preparatów zawierających barwniki, substancje zapachowe, SLS (Sodium Lauryl Sulfate), który wysusza i podrażnia skórę, parabeny lub pochodne formaldehydu, które mogą podrażniać lub uczulać.

MĘSKA HIGIENA INTYMNA

Niestety temat męskiej higieny intymnej jest często pomijany i nie wiele o nim wiemy, a jest równie ważny, co higiena intymna płci pięknej. Skóra okolic krocza posiada liczne gruczoły łojowe i potowe, a u mężczyzn jest ona dodatkowo gruba oraz gęsto porośnięta włosami, co wpływa na jej intensywniejsze pocenie się w okolicach pachwin. Pot w  połączeniu z resztkami wydzielin charakterystycznych dla narządu płciowego, tworzy idealne środowisko do rozwoju drobnoustrojów odpowiedzialnych za nieprzyjemny zapach oraz bakterii, z których się rozwijają infekcje.

Zasady męskiej higieny intymnej:

 • podczas mycia należy najpierw odsłonić żołędzie, poprzez naciągniecie napletka, następnie należy opłukać żołędzie pod ciepłą, bieżącą wodą, w kierunku od czubka poza napletek, po czym należy zmyć biały nalot, który gromadzi się pod napletkiem, czyli tzw. mastkę, która składa się z potu, łoju, resztek moczu i spermy.
 • należy unikać stosowania gąbek i myjek
 • warto stosować odpowiednie środki myjące do higieny intymnej dla mężczyzn, unikać należy mycia okolic intymnych kolorowymi, mocno zapachowymi żelami do ciała oraz klasycznym mydłem, gdyż zawarte w nich agresywne środki myjące oraz zapachowe naruszają naturalną florę bakteryjną chroniącą narządy płciowe przed infekcją.
 • zrezygnuj ze zbyt obcisłej bielizny.
 • obserwuj swoje narządy płciowe podczas higieny i badaj je poprzez dotyk (jądra).
 • ważne jest prawidłowe osuszenie skóry okolic intymnych, przy czym bardzo istotnym jest aby używać do tego osobnego ręcznika.
 • noś bieliznę wykonaną z naturalnych włókien tj. bawełna lub jedwab. Zmieniaj ją codziennie na świeżą.
 •  w przypadku częstych wizyt na siłowni, saunie czy basenie należy zwiększyć częstotliwość mycia. Zaleca się także mycie się po stosunku płciowym.

Źródło: wylecz.to ”higiena intymna”, ”właściwa higiena miejsc intymnych” , ”higiena intymna jakich błędów nie popełniać”, ulicaekologoczna.pl ” naturalna higiena intymna”.

Posted by Ola

Udostępnij!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »