KamienieNaturalne olejki zapachowe eteryczne Ancient Wisdom

JAK CHRONIĆ WŁOSY ZIMĄ

Zima to okres kiedy to nasze włosy potrzebują największej ochrony. To właśnie zimno negatywnie wpływa zarówno na włosy jak i cebulki włosów, a w ekstremalnych przypadkach może je nawet uszkodzić, przez co będą wolniej rosły i zaczną wypadać, gdyż na zimnie naczynka krwionośne włosów zwężają się przez co do mieszków włosowych dociera mniej składników odżywczych. Główna ochrona włosów zimą polega na noszeniu czapki – bez żadnych wyjątków. Należy też zwiększyć ilość stosowanych silikonów, które ochronią włosy przed zimną temperaturą oraz uszkodzeniami mechanicznymi ocierania włosów o czapkę.

CO NIE SŁUŻY NASZYM WŁOSOM ZIMĄ

 • zimna temperatura
 • nakrycia głowy – choć są niezbędne, to niestety przetłuszczają nasze włosy i powodują ich elektryzowanie się
 • kurtki, płaszcze, szaliki
 • zmiana temperatur, szczególnie gdy wchodzimy z zewnątrz do ogrzewanego pomieszczenia

JAK DBAĆ O WŁOSY ZIMĄ

 • Czapka- jest całkowicie niezbędna zimą! Gdy wybierasz czapkę na zimę, kieruj się głównie materiałem z jakiego wykonana jest czapka – dobra czapka dla włosów jest zrobiona z wełny lub delikatnych materiałów niesyntetycznych. Po każdym praniu czapkę należy wypłukać w płynie do płukania tkanin, aby materiał zapobiegał elektryzowaniu się włosów, podczas ściągania czy ubierania czapki. Czapkę można spryskać także w środku, płynem antystatycznym w sprayu.
 • Mycie włosów – idealnym sposobem na mycie włosów zimą jest naprzemienne mycie ich szamponem i odżywką. To znaczy, że jednego dnia myjesz je szamponem, a następnego jedynie odżywką. Zimą skóra głowy może mieć tendencje do przetłuszczania się (tak samo jak skóra twarzy często w okresie zimy fiksuje) a włosy pozostają suche. Do mycia włosów warto wybrać łagodny szampon. Jeśli czujesz, że włosy są obciążone możesz sięgnąć co jakiś czas po mocniejszy szampon z sls czy innym siarczanem.
 • Suszenie – zimą nasze włosy są cały czas narażone na bardzo suche i gorące powietrze, szczególnie w pomieszczeniach i samochodach. Starajmy się więc nie wysuszać ich dodatkowo suszarką. Jeżeli nie możesz pozwolić sobie aby wyschły naturalnie, postaraj się przede wszystkim suszyć je jedynie chłodnym nawiewem, a najlepiej suszarką z jonizacją.

 • Odżywianie – zima to najlepszy okres na wprowadzenie do pielęgnacji włosów olejów, a także wszelkiego rodzaju masek i odżywek. Warto wybierać te bardziej emolientowe niż humektantowe. Unikaj gliceryny, natomiast kieruj się w stronę parafiny czy silikonów. Pamiętaj o nawilżaniu włosów, warto więc mieć przy sobie odżywkę w sprayu, którą warto spryskać włosy gdy są suche, szczególnie w ciepłych pomieszczeniach.
 • Silikony – będą idealne zimą, szczególnie te w odżywkach bez spłukiwania oraz serach. Silikony zimą są świetnym sposobem na ochronę włosów zarówno przed niską jak i wysoką temperaturą, a także uszkodzeniami mechanicznymi.
 • Czesanie – zimą warto nosić upięte włosy niż rozpuszczone, po zdjęciu czapki włosy nie wyglądają wtedy źle, a końcówki włosów nie niszczą się aż tak jak przy ciągłym ocieraniu o płaszcze, kurtki, szaliki i inne  części garderoby. Jeśli chodzi o czesanie włosów to w zimie najlepiej wybierać szczotki z naturalnego włosia, gdyż zapobiegają one elektryzowaniu się włosów (np. z włosia dzika).
 • Dieta – zimą warto jeść przede wszystkim owoce i warzywa, warto także wzbogacić dietę o kiełki pszenicy, słonecznika, rzodkiewki czy brokułów. Warto także zjadać na śniadanie owsiankę, gdzie można dodać orzechy czy pestki dyni. Należy też nawadniać organizm od wewnątrz, także pamiętaj o piciu wody mineralnej.

 • Otoczenie – suche, gorące powietrze, które często panuje w naszych domach, ma niestety druzgocący wpływ na nasze włosy. Należałoby więc zadbać o właściwą wilgotność pomieszczeń, w których przebywamy. Pomieszczenia należy więc często wietrzyć, na kaloryferach można zawiesić specjalne pojemniki z wodą lub wilgotne ręczniki. Jadąc zaś samochodem nie włączaj maksymalnego ogrzewania i nawiewu.

PIELĘGNACJA WŁOSÓW PRZETŁUSZCZAJĄCYCH SIĘ ZIMĄ

Zimą osoby zmagające się z włosami przetłuszczającymi się mają dodatkowy czynnik powodujący ich przetłuszczanie, gdyż pod czapką skóra się przegrzewa i gruczoły łojowe pracują intensywniej. Jeśli jesteś posiadaczką takich włosów staraj się nosić czapki w miarę przewiewne, aby skóra mogła oddychać. Włosy przetłuszczające się myj tak często, jak tego potrzebują, a nawet codziennie, gdyż to naprawdę im nie szkodzi. Do mycia włosów używaj szamponu do włosów delikatnych lub przetłuszczających się, nawilży on skórę głowy, nie przesuszy jej i nie sprowokuje zwiększonego wydzielania łoju. Odżywki i balsamy – wybieraj te o lekkiej konsystencji. Na zakończenie polej głowę chłodną wodą, dzięki temu “ostudzisz”gruczoły łojowe i włosy będą dłużej wyglądały świeżo.

PIELĘGNACJA WŁOSÓW ELEKTRYZUJĄCYCH SIĘ ZIMĄ

Jeśli masz włosy elektryzujące, Twoje włosy zimą elektryzują się jeszcze bardziej, gdyż pocierane o sztuczne włókna ubrań, takich jak czapka czy szalik, wytwarzają duże ilości naładowanych ujemnie cząsteczek, które wzajemnie się odpychają. Dodatkowo włosy zniszczone i suche są bardziej podatne na elektryzowanie się i stroszenie.

Jak poprawić kondycję włosów elektryzujących się

 • Jeden raz w tygodniu nałóż na włosy maskę, która odżywi, zamknie łuski oraz nawilży skórę głowy
 • Do czesania używaj szczotki z naturalnego włosia albo metalowego grzebienia (np. z włosia dzika)
 • Po każdym myciu używaj odżywek z jedwabiem
 • Nie noś czapek z włókien sztucznych, lecz z naturalnej wełny lub bawełny, gdyż te wykonane z naturalnych materiałów elektryzują włosy znacznie mniej.
 • Do suszenia włosów używaj suszarki z jonizacją lub pozostaw włosy do naturalnego wyschnięcia

PIELĘGNACJA WŁOSÓW OKLAPNIĘTYCH ZIMĄ

Zimą nasze włosy są jeszcze bardziej oklapnięte, bo czapka przygniata włosy do głowy, co szczególnie się zdarza wtedy, gdy włosy są niedokładnie wysuszone. Dlatego nigdy nie wychodź z włosami choćby lekko wilgotnymi. Do mycia i stylizacji używaj kosmetyków dodających objętości, które podnoszą włosy u nasady. Włosy susz chłodnym strumieniem powietrza, przeczesując pasma palcami i szczotką. Susz włosy pochylając głowę do dołu, taki zabieg spowoduje, że włosy odbiją od skóry głowy. Po zdjęciu czapki najlepiej jest kilka razy przeczesać włosy szczotką i spryskać lakierem lub suchym szamponem.

PIELĘGNACJA WŁOSÓW Z ŁUPIEŻEM ZIMĄ

Łupież nasila się zimą szczególnie, gdyż na skórze ogrzanej czapką panują warunki sprzyjające rozmnażaniu się grzyba odpowiedzialnego za łupież. Co więc powinnaś robić z włosami zimą jeśli masz łupież?
 • Do mycia głowy używaj szamponu przeciwłupieżowego, np. ze związkami cynku czy dziegciem, które hamują mnożenie się drożdżaków oraz regulują pracę gruczołów łojowych.
 • Do pielęgnacji skóry głowy wybieraj kosmetyki nawilżające, o lekkiej konsystencji, nieblokujące porów i ujść mieszków włosowych.
 • Ogranicz stosowanie farb i kosmetyków do stylizacji – pianek, żeli, lakierów – bo mogą podrażniać skórę głowy i nasilać łupież.

Źródło: alinarose.pl, anwen.pl

Posted by Ola

Udostępnij!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »