KamienieNaturalne olejki zapachowe eteryczne Ancient Wisdom

JAK CHRONIĆ WŁOSY W SAUNIE

Wizyta w saunie to dla większości z nas prawdziwe panaceum na wszelkie dolegliwości, gdyż sauna ma dobroczynny wpływ na zdrowie, oczyszcza z toksyn, poprawia kondycję organizmu, stymuluje organizm do regeneracji, wygładza skórę, poprawiając jej koloryt, przyspiesza krążenie, a nawet delikatnie spala tkankę tłuszczową. A do tego odpręża, wprowadzając nas w stan rozluźnienia, wyciszenia i relaksu. Ale czy ktoś z nas zastanawiał się jak wysoka temperatura panująca w saunie wpływa na włosy? Warto wiedzieć, że wysoka temperatura panująca w saunie powoduje rozchylanie się łusek włosów i szybsze ich wysuszanie, a utrata przez włosy naturalnej wilgotności uszkadza je powodując, że stają się suche i łamliwe.

JAK SAUNA WPŁYWA NA WŁOSY

Jak ogólnie wiadomo, w saunach panuje zazwyczaj temperatura na poziomie 50-90 stopni Celsjusza. W takiej temperaturze nasze włosy narażone są na negatywne czynniki. Łuska włosa bardzo mocno się rozchyla, a z kolei skóra głowy nagrzewa się i poci. Szczególnie zła dla włosów jest sauna sucha, w której panuje bardzo wysoka temperatura oraz skrajnie niska wilgotność, a w takich warunkach włosy błyskawicznie tracą naturalną wilgoć, przez co robią się przesuszone, co pogarsza ich wygląd. Szczególnie zauważą to posiadaczki włosów z tendencją do przesuszania. Natomiast posiadaczki włosów przetłuszczających się, przebywając w saunie, spowodują na swojej skórze głowy wzmożony proces produkcji sebum. Gruczoły łojowe są bardzo wrażliwe na wysoką temperaturę, a zbyt częste korzystanie z sauny, szczególnie suchej, może też prowadzić do zwiększonej łamliwości włosów oraz do ich wypadania.

RODZAJE SAUN

 • Sucha sauna -są najbardziej niebezpieczne dla prawidłowej kondycji włosów, gdyż panuje w nich temperatura sięgająca 100 stopni Celsjusza, a wilgotność nie przekracza poziomu 15%, przez co dochodzi do wyparowania wody, która naturalnie znajduje się we włosach. W rezultacie włosy pozbawione są naturalnie występujących nawilżających olejków, które odpowiedzialne są za nadanie im blasku i miękkości. Głównie osoby często korzystające z sauny suchej skarżą się na brak połysku włosów, utratę ich elastyczności oraz ich łamanie się. Z kolei posiadacze włosów przetłuszczających najczęściej skarżą się na wzmożoną produkcję tłuszczu przez gruczoły łojowe. Dłuższe poddawanie naszych włosów tak wysokiej temperaturze może spowodować łamliwość węzłową, która ostatecznie doprowadzi do całkowitej utraty włosów.
 • Fińska sauna – jest rodzajem sauny suchej, w której panuje bardzo wysoka temperatura. Im bardziej suche staje się powietrze, w jakim przebywamy, tym włosy tracą więcej wilgoci. W efekcie pasma stają się matowe i bardziej się elektryzują.
 • Parowa sauna – temperatura w tej saunie jest już o wiele niższa niż w poprzednich – osiąga około 60 stopni C. Jednak w tej saunie panuje bardzo duża wilgotność powietrza, która może wynosić nawet 100%, a niestety duża wilgotność nie jest polecana włosom, gdyż odpowiada za ich przesuszenie oraz puszenie, w szczególności dotyczy to włosów kręconych.

JAK CHRONIĆ WŁOSY W SAUNIE

 • Nałóż na głowę ręcznik lub bawełniany czepek –  pomoże to ochronić włosy, przed wysoką temperaturą.
 • Nie wchodź do sauny w mokrych włosach – gdy włosy są mokre, ich łuski się otwierają, a wtedy bardzo łatwo o zniszczenie kosmyków. Woda spłukuje hydrolipidową powłokę ochronną włosów, przez co suche powietrze i para wodna działają mocniej, uruchamiając reakcję utleniania. Wolne rodniki, biorące udział w tym procesie, uszkadzają wewnętrzną strukturę włosów i niszczą wiązania między łańcuchami keratynowymi.
 • Nałóż na włosy maskę lub olej – jest to dobry sposób na zabezpieczenie włosów, ograniczy to nagrzewanie się włosów, a dodatkowo odżywi je, a im gładsze otoczki włosów, tym mniejszy jest wpływ wilgoci i suchego powietrza na wygląd włosów.
 • Staraj się nie przebywać w saunie zbyt długo – aby poprawić samopoczucie oraz krążenie, 20 minutowy seans w  zupełności wystarczy, wówczas Twoje włosy nie poniosą dużych strat.
 • Nie związuj włosów metalowymi spinkami i gumkami z metalowymi lub plastikowymi elementami, gdyż elementy te nagrzewają się do bardzo wysokich temperatur i mogą powodować przypalanie się włosów. To samo tyczy się przyciskania ich do nagrzanych ścian czy siedzeń sauny.

 • Po wyjściu  z sauny spłucz włosy – pozwoli to domknąć łuski włosów, dzięki czemu składniki odżywcze będą dłużej penetrować wnętrze kosmyków oraz  ograniczy to puszczenie się i łamliwość włosów.

JAK DBAĆ O WŁOSY PO WYJŚCIU Z SAUNY

Po powrocie z sauny umyj włosy oczyszczającym szamponem i użyj odżywki. Tego typu kosmetyki działają jak mleczko regenerujące suchą skórę. Warto wypróbować także jedną z domowych maczek regenerujących, które odżywią zniszczone sauną włosy.

DOMOWA MASECZKA REGENERUJĄCA

 • 3 łyżki jogurtu naturalnego
 • kilka kropel olejku z kiełków pszenicy
 • łyżeczka soku z cytryny
Jogurt naturalny zmieszaj z olejkiem z kiełków pszenicy i sokiem z cytryny. Przygotowaną maseczkę wmasuj we włosy i pozostaw ją na 30 minut. Po tym czasie dokładnie ją spłucz. Olej z kiełków pszenicy ma właściwości regenerujące, wygładzające i wzmacniające, a nawet odmładzające. Z kolei jogurt naturalny jest bogatym źródłem witamin z grupy B, odpowiedzialnych za utrzymywanie dobrej kondycji włosów.
Źródło: handsome-men.pl, polki.pl
Posted by Ola

Udostępnij!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »