KamienieNaturalne olejki zapachowe eteryczne Ancient Wisdom

JAK CHRONIĆ WŁOSY PRZED CHLOREM

Jeśli uwielbiasz korzystać z basenu, to wiesz dobrze o tym, że w wodzie znajduje się chlor, którego zadaniem jest niszczenie bakterii chorobotwórczych, wirusów i grzybów, niestety wpływa on również niekorzystnie na nasz organizm, na naszą skórę, która po kąpieli w chlorowanej wodzie zostaje pozbawiona ochronnej warstwy lipidowej, po czym staje się sucha, szorstka i podrażniona. Chlor podrażnia również błony śluzowe oczu, a przypadkowe połykanie go może mieć negatywny wpływ na drogi oddechowe przez co może powodować objawy astmy, wywiera również szczególnie negatywny wpływ na nasze włosy. Chlor działa na nasze włosy podobnie jak amoniak oraz inne płyny. Włosy zbudowane są z kilku warstw komórek, które są ułożone podobnie do dachówek, włos musi oddychać, dlatego też tego skutkiem jest otwieranie się łuski włosa, odchylanie się łusek pozwala chlorowi wniknąć głęboko w rdzeń włosa. Chlor wyparowuje po dłuższym okresie czasu przez co ma więc czas na to, aby zniszczyć strukturę włosa. W pewnym stopniu możemy zapobiec całkowitemu zniszczeniu przez chlor naszych włosów – warto więc zastosować się do kilku rad, ale o tym za chwilę.

JAK CHLOR WPŁYWA NA WŁOSY

Chlor, wnikając we włókna włosów, wypłukuje olejki naturalne zawarte w strukturze włosa, przez co zmienia on ich strukturę, osłabiając przy tym kondycję włosa. W efekcie włosy stają się suche i łamliwe, tracą swój kolor, a w przypadku włosów farbowanych czy słabych, po wysuszeniu wyglądają jak siano. Pod wpływem chloru kolor włosów może płowieć, a ciemne włosy mogą stracić swój blask. Chlor może też być powodem rozdwajania się końcówek włosów. Zmiany w wewnętrznej strukturze włosa mogą doprowadzić do ich nadmiernego wypadania. Chlor szczególnie negatywnie działa na pasma włosów, na których były przeprowadzane zabiegi upiększające, takie jak farbowanie czy trwała.

WPŁYW CHLORU NA WŁOSY FARBOWANE

Chlor znajdujący się w basenie może wchodzić w reakcję ze składnikami, które znajdują się w niektórych farbach do włosów, a szczególnie w tych sporządzonych na bazie odcienia niebieskiego, niebiesko-fioletowego lub fioletowego. W takim przypadku włosy w kontakcie z chlorem mogą przybierać barwę odcienia zieleni. Najbardziej na ten kolor narażone są osoby mające jasne włosy oraz te z rozjaśnionymi pasemkami. Jasne barwy posiadają szczególną skłonność do przebarwień na zielony odcień. Do tego włosy mogą zacząć nieładnie pachnieć. Zastosowanie lakieru lub innego środka do stylizacji może jeszcze bardziej pogłębić efekt zielonego odcienia.

JAK CHRONIĆ WŁOSY NA BASENIE

  • Zmocz włosy – przede wszystkim przed wejściem na basen zmocz włosy wodą z kranu, gdyż wtedy nasiąkną one zwykłą wodą, a nie wodą z chlorem z basenu.

  • Czepek – nie każda z nas go lubi, ale jest on niezbędny jeśli zależy Ci na kondycji Twoich włosów. Najgorsze czepki to te gumowe, gdyż bardzo wyrywają włosy przy zakładaniu i zdejmowaniu, są też bardzo nieszczelne, przez co woda z basenu dostaje się do włosów. Dobrym wyborem będzie czepek silikonowy, który jest bardzo szczelny i dopasuje się do naszej głowy. Jeśli zaś masz zamiar nie nurkować, lecz pływać z głową nad wodą, wybierz czepek materiałowy, gdyż w nim włosy oddychają, dzięki czemu nasza głowa się nie przegrzewa.
  • Zabezpieczenie włosów – czyli nałożenie odżywki przed wyjściem na basen, najlepiej aby zawierała silikony. Dzięki temu zabiegowi na włosy będzie łatwiej nałożyć czepek, a chlor będzie je mniej niszczył. Włosy pod czepkiem najlepiej jest upiąć na czubku głowy, dzięki czemu nie będą wystawać z pod czepka. Kiedy włosy są pokryte odżywką, chlor nie ma możliwości wniknięcia w głąb włosa, będzie się jedynie gromadzić na jego powierzchni. Na włosy zamiast odżywki możesz nałożyć także dowolny olej, który także ochroni Twoje włosy przed chlorem.
  • Umyj włosy – zaraz po wyjściu z basenu, nawet jeśli miałaś zabezpieczone włosy oraz czepek, powinnaś natychmiast umyć włosy, po to by spłukać z nich chlor, gdyż nie wolno zostawiać go na włosach, a szczególnie suszyć tak nie spłukanych chloru włosów. Należy to zrobić po to aby chlor nie miał szansy wniknąć w strukturę włosa i jej uszkodzić. Do mycia włosów użyj delikatnego szamponu, najlepiej aby był bez SLS, a po umyciu nałóż odżywkę bez spłukiwania. Jeśli nie masz szamponu, nie rezygnuj z szybkiego umycia włosów, przepłucz je za pomocą ciepłej wody, będzie to lepsze niż pozostawienie chloru na włosach.

  • Suszenie – czyli kolejna zmora włosowa na basenie, zaraz po chlorze, gdyż jak wiemy suszarki basenowe mają tylko nawiew gorący, więc cała ochrona naszych włosów idzie wtedy w zapomnienie. Najlepszy rozwiązaniem w tej sytuacji jest zabranie ze sobą swojej suszarki i wysuszenie włosów poza bramkami pływalni, dzięki temu zaoszczędzimy przede wszystkim nasze włosy, jak i czas spędzany na basenie. Ale niestety nie każda z nas ma taką możliwość aby brać własną suszarkę, więc co wtedy? Najważniejsze jest zabezpieczenie włosów przed gorącym strumieniem powietrza, najlepiej za pomocą serum lub mgiełki silikonowej, nałożonych na końcówki włosów. Dobrze jest mieć też ze sobą ręcznik z mikrofibry, który szybciej wchłonie większą ilość wody z naszych włosów dzięki czemu będziemy je krócej suszyć.

JAK DBAĆ O WŁOSY PO KONTAKCIE Z CHLOREM

Pamiętać należy o tym, że włosy trzeba ochronić przed działaniem chloru jeszcze przed wejściem do basenu, ponieważ kiedy chlor wejdzie w kontakt z włosami, wówczas będzie już za późno na ochronę. W przypadku kontaktu niezabezpieczonych włosów z chlorem, jego szkodliwe działanie możesz ograniczyć przez dokładne spłukanie włosów zaraz po wyjściu z basenu oraz nałożenie na włosy kosmetyków nawilżających i natłuszczających. Po przyjściu do domu warto nałożyć maskę regenerującą na włosy i trzymać ją na włosach minimum pół godziny. Warto też zrobić włosom zabieg olejowania.

Źródło: anwen.pl, kobiety.pl

Posted by Ola

Udostępnij!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »