KamienieNaturalne olejki zapachowe eteryczne Ancient Wisdom

JAK CHRONIĆ WŁOSY PODCZAS SUSZENIA I PROSTOWANIA TERMOOCHRONA ZABEZPIECZANIE KOŃCÓWEK WŁOSÓW

Zarówno odżywianie jak i pielęgnacja włosów to bardzo ważny proces, tak samo ochrona i zabezpieczanie jest niezmiernie ważnym etapem, jeśli zależy nam na zdrowym wyglądzie włosów. Włosy należy zabezpieczać przed różnymi niszczącymi czynnikami, takimi jak uszkodzenia mechaniczne, wysoka i niska temperatura czy promieniowanie UV. Oczywiście nie jesteśmy w stanie zabezpieczyć w stu procentach włosów, przed wszystkimi szkodliwymi czynnikami, lecz odpowiednim działaniem możemy zminimalizować wpływ negatywnych czynników.

ZABEZPIECZANIE KOŃCÓWEK WŁOSÓW

 • Silikony -czyli oleiste, ale nietłuste substancje, które dobrze chronią włosy przed urazami mechanicznymi czy temperaturą wysoką oraz niską. Ich głównym zadaniem jest wygładzenie i nadanie blasku włosom, lecz nie ich odżywienie. Należy pamiętać o tym, aby wybierać te silikony, które nie mają w sobie alkoholu, gdyż w przeciwnym razie, produkt nam nie pomoże, a wręcz zaszkodzi. Do silikonów należą głównie sera czy jedwabie. Serum należy nakładać podobnie jak oleje, czyli na jeszcze wilgotne włosy, w minimalnej ilości, zaś jedwabie można nakładać na włosy suche, dzięki czemu ochronią końcówki przed temperaturą czy uszkodzeniami.

 • Oleje – tutaj należy wybrać taki olej, który jest przede wszystkim lekki i nie obciąży włosów. Nakładanie olejku zaczynamy od nałożenia jednej kropelki olejku na nasze dłonie i roztarciu go w nich, następnie natłuszczonymi rękoma, aplikujemy olejek. Jeśli okaże się to niewystarczające dla Twoich włosów, czynność należy powtórzyć. Jeśli jesteś posiadaczką włosów suchych czy kręconych, możesz zaaplikować troszkę więcej olejku na końcówki, gdyż zostanie on wchłonięty przez włosy. Olejek najlepiej jest nakładać na włosy wilgotne, lecz odciśnięte z wody, nawet po lekkim podeschnięciu, dzięki czemu olejek zatrzyma we włosach wodę, co sprawi, że będą one lepiej nawilżone, elastyczne i wizualnie zdrowsze.
 • Olej+silikon – ta metoda polecana jest głównie dla posiadaczek włosów mocno przesuszonych, osłabionych oraz zniszczonych, polega na nałożeniu naraz olejku i silikonu na końcówki. Najpierw należy nałożyć olej w minimalnej ilości, na jeszcze wilgotne włosy, następnie nałożyć warstwę silikonowego serum. Takie zabezpieczenie końcówek, jest skuteczniejsze, a włosy są po nim będą bardziej nawilżone i odżywione.

JAKI ZAKRES TEMPERATURY SZKODZI WŁOSOM

 • Jeśli chodzi o suszarkę, jej bezpieczna temperatura to taka, która nie przekracza 60-70 stopni Celsjusza, gdyż ta powyżej powoduje zmianę stanu skupienia wody znajdującej się we włosach, przez co zaczyna parować. Ze względu na to, że para szuka ujścia we włosach, a nie może go znaleźć, przerywa łuskę, co kończy się trwałym uszkodzeniem włosa. Jeśli chcesz sprawdzić czy Twoja suszarka emituje odpowiednią temperaturę dla Twoich włosów, nakieruj strumień powietrza z suszarki na rękę i jeśli będziesz w stanie tak wytrzymać około minuty to znaczy, że temperatura nie jest za wysoka dla Twoich włosów.
 • W przypadku prostownic i lokówek najlepiej by było jakbyśmy ich w ogóle nie używały. Jednorazowe użycie prostownicy i lokówki nie od razu zniszczy nam włosy, lecz jednak codzienne ich stosowanie może zepsuć nasze marzenia o pięknych włosach. Jeśli już więc stosujesz do stylizacji prostownicę czy lokówkę, warto ustawić temperaturę na możliwie jak najniższą. Prostownice do włosów nagrzewają się do temperatur w przedziale 100-230°C, lokówki zaś w nieco mniejszym zakresie, gdyż od 100°C do 200°C, lecz niestety te temperatury to prawdziwe zło i katorga dla naszych włosów.

JAK SUSZYĆ WŁOSY TAK, ABY ICH NIE USZKODZIĆ

 • najlepszy sposobem jest oczywiście pozostawienie włosów do ich samodzielnego wyschnięcia, dzięki czemu nasze włosy nie będą narażone na działanie szkodliwego dla włosów powietrza emitującego przez suszrkę, lecz nie zawsze mamy na to czas.
 • po wymyciu włosów nie trzyj ich zwykłym ręcznikiem, lecz użyj do tego papierowego ręcznika lub tego z mikrofibry, ponieważ takie ręczniki lepiej wchłoną wodę i nie szarpią łuski włosa, dodatkowo etap suszenia będzie krótszy.
 • pozwól włosom delikatnie podeschnąć, a potem podsusz je letnim strumieniem suszarki ustawionej na środkową prędkość.
 • polecane jest, aby nie suszyć włosów do końca i pozostawić je delikatnie niedosuszone, dzięki czemu włosy będą się mniej puszyć – ale to w przypadku jeśli nie planujesz przez dłuższą chwilę wychodzić na zewnątrz, jeśli jednak Ci się spieszy, warto wysuszyć włosy do końca, pamiętając o domknięciu łusek włosa za pomocą zimnego nawiewu pod sam koniec suszenia.
 • ważnym czynnikiem jest czas suszenia włosów, prawidłowe suszenie trwa zaledwie kilka minut. Dasz radę tak wysuszyć włosy, jeśli kupisz profesjonalną suszarkę o dużej mocy, która zapewni Ci suche włosy w niedługim czasie. Taka suszarka kosztuje nieco więcej niż słabsze suszarki, ale nie zepsuje się tak szybko i oszczędzi Ci sporo czasu.

JAK PROSTOWAĆ WŁOSY TAK ABY SIĘ AŻ TAK NIE NISZCZYŁY

 • nie przeciągajcie pasm włosów prostownicą więcej niż 2 razy. Jeśli nie są one zaś dostatecznie proste, tak jakbyśmy chciały – zmniejsz grubość pasma lub przeciągaj płytkami po nich odrobinę wolniej, lecz bez przesady.
 • nigdy nie prostuj włosów, które są wilgotne, gdyż proces ten działa podobnie tak jak w przypadku zbyt wysokiej temperatury suszarki, kiedy to woda zaczyna parować i rozrywać łuskę włosa. Wyjątkiem są prostownice odpowiednio do tego przystosowane, czyli tak zwane pielęgnice.
 • przed prostowaniem zastosuj preparat, który ochroni Twoje włosy przed wysoką temperaturą. Nie ochroni ich oczywiście w 100%, ale w pewnych stopniu uchroni je przed zniszczeniami.
 • jednym z często stosowanych trików jest popsikanie włosów lakierem przed prostowaniem, lecz jest to trik powodujący szybką katastrofę na naszych włosach, gdyż mieszanina lakieru robionego na bazie alkoholu i działania prostownicy działa podobnie do procesu smażenia i zamiast idealnej, prostej i zwiewnej fryzury może powstać dziwna tafla przypominająca zniekształcony hełm.

SPOSOBY ZABEZPIECZANIA WŁOSÓW PRZED WYSOKĄ TEMPERATURĄ

Termoochrona – czyli ochrona w przypadku stosowania suszarki, prostownicy czy lokówki. Niestety żaden produkt nie ochroni naszych włosów przed wysoką temperaturą w 100 procentach. Jedyne co można zrobić, aby zabezpieczyć dobrze włosy, co trochę opóźni zniszczenia, które są nie do uniknięcia przy nieodpowiednim i długotrwałym stosowaniu tych sprzętów. Warto zabezpieczyć włosy produktami, które mają w sobie silikon, lecz ważne jest aby nie miały w składzie alkoholu, gdyż ten będzie wysuszał nam włosy.

Ważna jest także odpowiednia pielęgnacja włosów w tym przypadku, gdyż włosy, które regularnie traktowane są suszarką, prostownicą lub lokówką, potrzebują czegoś więcej niż tylko 5 minut z odżywką. Aby utrzymać włosy w dobrej formie należy je regularnie olejować, nawilżać maskami i chronić kosmetykami termoochronnymi. Ważna będzie w tym przypadku tylko i wyłącznie pielęgnacja silikonowa. Unikaj produktów, które mają w swoim składzie Alcohol Denat, Alcohol, Ethyl i Isopropyl Alcohol, gdyż to głównie te składniki działają bardzo wysuszająco dla naszych i tak już zniszczonych włosów.

Źródło: Anna Kołomycew ”Jak dbać o włosy”, dbaj-o-wlosy.com

Posted by Ola

Udostępnij!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »