KamienieNaturalne olejki zapachowe eteryczne Ancient Wisdom

JAK CHRONIĆ WŁOSY LATEM

Nadszedł właśnie czas na korzystanie z kąpieli słonecznych, kochamy słońce, gdyż jest nam potrzebne do życia i to właśnie w słoneczne dni jesteśmy szczęśliwi, zdrowsi i pełni energii. Jeśli korzystamy ze słońca w sposób rozsądny, daje nam mnóstwo korzyści zdrowotnych i to właśnie za jego sprawą w naszym organizmie powstaje witamina D, której tak bardzo potrzebuje nasz organizm właśnie po to by utrzymać zdrowie i dobrą kondycje. Tak wiele korzyści płynących ze słońca sprawia, że często zapominamy, że zbyt długi czas spędzony na słońcu może przysporzyć wielu kłopotów nie tylko naszej skórze ale także włosom.

Zarówno zimną jak i latem, włosy należy chronić przed słońcem i wysoką temperaturą, więc w tym przypadku, podobnie jak i zimą, będą potrzebne nam nakrycia głowy, wszelkie kapelusze czy chusty, jeśli zaś z pewnych względów nie chcesz nosić czapki, warto spiąć włosy, dzięki czemu mniejsza powierzchnia włosów narażona jest na szkodliwe czynniki słońca, wody czy wiatru. Włos jasny jest o wiele bardziej narażony na destrukcyjne działanie słońca, a jeśli jest dodatkowo farbowany i przez to głęboko przesuszony, to może ulec skruszeniu. Przede wszystkim ważne jest tutaj stosowanie produktów z filtrem UV.

JAK SŁOŃCE NISZCZY NASZE WŁOSY

Tak naprawdę to nieważne jest co robisz latem, czy właśnie leżysz na plaży, wędrujesz po górach lub pływasz w basenie, bo promienie ultrafioletowe w każdej tej sytuacji niszczą twoje włosy. Słońce ”rozszczelnia” powoli osłonkę włosa, która zbudowana jest z zachodzących na siebie łusek,przez co odsłaniają one korę włosa, a promienie UV niszczą wchodzące w jej skład białka, przez cp dochodzi do nieodwracalnych uszkodzeń, a w konsekwencji włos zostaje złamany. Po kilku dniach spędzonych można zauważyć, że kolor naszych włosów staje się jaśniejszy. Taka zmiana koloru może dla niektórych wydawać się ładna, ale niestety jest oznaką uszkodzenia struktury włosa, gdyż szkodliwe promienie UV utleniają melaninę i z brązowej zmienia ona barwę na beżową. Dodatkową szkodliwą działalność słońca potęguje woda morska, także ta z basenu z dodatkiem chloru. Po kąpieli w morzu lub w basenie włosy stają się twarde, szorstkie i trudniej się rozczesują. Jest to efekt działania soli lub chloru, żeby go zlikwidować, należy po każdym wyjściu z wody dokładnie spłukiwać głowę pod prysznicem.

JAK ZABEZPIECZAĆ WŁOSY LATEM

 • nie wychodź na słońce z mokrymi włosami, gdyż woda znajdująca się na naszych włosach działają jak soczewki, skupiając szkodliwe promienie słoneczne, co w skutkach przypomina działanie rozjaśniacza. Najbardziej podatne na uszkodzenia spowodowane promieniowaniem są włosy blond oraz rozjaśniane, zaś włosy brunetek zawierają dużo barwnika, który pochłania część szkodliwego promieniowania.
 • wybierz odpowiedni szampon – obecnie większość marek posiada linie przeznaczone do pielęgnacji słonecznej. Podstawą letniej pielęgnacji włosów jest jednak szampon z filtrem UV. Należy jednak pamiętać o tym, że taki szampon pozostawia na włosach tylko lekki film ochronny, gdyż jego styczność z włosami jest niestety zbyt krótka. W związku z tym istnieje małe prawdopodobieństwo, że filtry zadziałają w pełni.Głównymi zadaniami takich szamponów na lato są przede wszystkim oczyszczanie włosów z preparatów ochronnych, soli morskiej, chloru i cząsteczek brudu. Nie mogą to być szampony mocno oczyszczające włosy,a wręcz przeciwnie, taki szampon powinien oczyszczać włosy delikatnie, regenerując je przy tym.
 • chroń włosy przed szkodliwymi promieniami UV – w tym celu, bardzo przydatne okazać się mogą spraye ochronne, kremy bez spłukiwania oraz mgiełki.  Kosmetyki do włosów bez spłukiwania dają optymalną ochronę przeciwsłoneczną. Tylko tego typu kosmetyki ochronne mają szansę osadzić się dobrze na łusce włosów i zabezpieczyć je przed promieniowaniem UV. Należy pamiętać, że filtry ulegają degradacji i należy co jakiś czas użyć ich ponownie.
 • nawilżaj włosy – nakładając na włosy odżywkę, którą należy trzymać na włosach przynajmniej kilka minut – tylko wtedy filtry i inne cenne substancje mają szanse wniknąć w strukturę włosów lub maskę, którą powinnaś trzymać minimum pół godziny. Rolą takiej odżywki lub maski jest intensywne nawilżenie i odbudowa włosów po pobycie na słońcu.
 • stosuj oleje – szczególnie jeśli większość urlopu spędzasz na nurkowaniu i pływaniu. Najlepiej sprawdzi się olejowanie włosów olejem arganowym, kokosowym, sezamowym lub masłem shea, które mają w swym składzie naturalny filtr UV. Niestety włosy pokryte olejem wyglądają dość nieestetycznie, więc najlepiej jest je upinać w koczki lub wiązać w warkocze.

 • noś nakrycia głowy – najlepszą ochroną włosów przed słońcem są właśnie one. Powinnyśmy z nich korzystać zwłaszcza wtedy, gdy planujemy spędzić na słońcu więcej czasu. Pamiętajmy też, żeby zakładać kapelusz czy chustkę nie tylko, gdy jesteśmy na plaży, ale także podczas grilla czy pracy w ogrodzie. Ważne, aby takie nakrycie było w jasnym kolorze, bo ciemne materiały zbytnio się nagrzewają
 • zwiąż włosy – latem podobnie jak i zimą lepiej jest nosić spięte włosy. Im mniejsza ich powierzchnia jest narażona na szkodliwe czynniki, tym dla nich lepiej. Poza tym o wiele wygodniej będzie nam się pływać czy opalać się ze związanymi włosami.
 • odpowiednia dieta -powinniśmy jeść bardzo dużo warzyw i owoców, nie zapominając przy tym o dobroczynnych niezbędnych nienasyconych kwasach tłuszczowych. Wystarczy do każdej sałatki przygotować własny sos na bazie oliwy z oliwek czy oleju lnianego, zaś będąc nad morzem czy w górach starajmy się jeść jak najwięcej świeżych ryb. Możemy też pokusić się o własnoręczne nazbieranie i wysuszenie ziół np. pokrzywy czy skrzypu.

PIELĘGNACJA WŁOSÓW PO POWROCIE Z PLAŻY

Po powrocie z plaży dokładnie umyj włosy i skórę głowy, najlepiej szamponem przeznaczonym do pielęgnacji włosów latem. Następnie nałóż na włosy regenerującą odżywkę, pamiętając aby nie nałożyć jej na skórę głowy, gdyż w ten sposób przyspieszy się produkcję łoju. Do mycia włosów należy użyć ciepłej wody, która łatwiej usuwa tłuszcz i resztki kosmetyków, a do płukania użyj chłodnej wody, gdyż zamknie nam ona łuski włosa.Głowę najlepiej umyć jest dwa razy. Co 2–3 dni warto też użyć specjalnej maski regenerującej włosy. Maski należy używać regularnie, zwłaszcza jeśli mamy długie włosy, bo są one o wiele bardziej podatne na uszkodzenia.

FARBOWANIE WŁOSÓW LATEM

Tuż przed wyjazdem na urlop lepiej jest nie farbować i nie rozjaśniać włosów, gdyż taki zabieg zawsze w pewnym stopniu przesuszy nam włosy, a więc będą się one słabiej broniły przed działaniem słońca. Poza tym, jeśli zamierzasz spędzać całe dnie na plaży, to kolor i tak lekko wyblaknie, więc szkoda będzie naszego czasu, naszych pieniędzy i naszych włosów. Jednak gdy już zafarbowałaś na plażę absolutnie zabieraj  kosmetyki z filtrami UV.

DOMOWY OCHRONNY SPRAY Z FILTREM DO WŁOSÓW

 • olejek zawierający dowolny filtr chroniący kolor włosów np. olejek z pestek malin (28-50 SPF), olejek z kiełków pszenicy (20 SPF), olej sojowy (10 SPF), oliwa z oliwek (8 SPF)
 • sok z aloesu bez miąższu
 • butelka z atomizerem

Aby uzyskać mgiełkę ochronną do włosów należy zmieszać wybrany olejek z filtrem ochronnym lub kilka olejków (np. olejek z kiełków pszenicy i oliwę z oliwek) z sokiem z aloesu (aloes można kupić aptece lub w sklepach internetowych). Proporcje nie muszą być aż tak dokładne ważne jest jednak by zachować zasadę : większa część aloesu i mniejsza część olejku. Jeśli chcemy uzyskać np. 50 ml mgiełki należy dobrze zmieszać około 30 – 40 ml soku z aloesu i 10 – 20 ml oliwy (5-10 ml olejku z kiełków pszenicy i 5-10 ml oliwy z oliwek. I spray z filtrem na lato gotowy, należy wstrząsnąć przed użyciem by składniki dokładnie się wymieszały. Olejek z aloesu będzie nawilżał nasze włosy przez co staną się miękkie i mocne a olejki i zawarte w nich naturalne filtry będą chroniły je przez szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Tak przygotowaną mieszanką można pryskać zarówno włosy, skórę głowy a także ciało w ciągu dnia.

Źródło: estyl.pl, alinarose.pl, anwen.pl

Posted by Ola

Udostępnij!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »