KamienieNaturalne olejki zapachowe eteryczne Ancient Wisdom

HISTEROSKOPIA WSKAZANIA DO BADANIA W LECZENIU NIEPŁODNOŚCI I PORONIEŃ

Histeroskopia diagnostyczna to badanie ginekologiczne, które wykonuje się w znieczuleniu ogólnym za pomocą endoskopu. Badanie te umożliwia wzrokową ocenę budowy kanału szyjki, jamy macicy, ujść macicznych jajowodów oraz określenie fazowości przemian endometrium, pozwala na zlokalizowanie i usuwanie wad macicy oraz pobieranie wycinków do oceny histopatologicznej. Badanie przeprowadza się przeważnie w warunkach szpitalnych i jest refundowane przez NFZ  po okazaniu skierowania od lekarza prowadzącego. Niektóre kliniki ginekologiczne wykonują taki zabieg odpłatnie (koszt takiego zabiegu to około 1500-2000 zł).

WSKAZANIA DO PRZEPROWADZENIA HISTEROSKOPII W LECZENIU NIEPŁODNOŚCI

 • Trudności z zajściem w ciążę.
 • Poronienia nawracające (nawykowe). Mogą świadczyć o nieprawidłowościach wrodzonych lub nabytych w obrębie jamy macicy.
 • Zaburzenia krwawień miesiączkowych (nieregularne krwawienia miesiączkowe).
 • Kontrola blizn po cięciu cesarskim. Powstałe zrosty na bliznach po cięciu cesarskim mogą mieć wpływ na niepłodność wtórną (niemożność powtórnego zajścia w ciąże).
 • Ocena budowy i funkcja ujść macicznych jajowodów. Badanie histeroskopem pozwoli ocenić drożność lub zarośnięcie jajowodów
 • Ocena ewentualnych wrodzonych nieprawidłowości w obrębie kształtu i wielkości jamy macicy (macica jednorożna, dwurożna, łukowata, przegroda wewnątrzmaciczna).
 • Ocena ewentualnych nabytych nieprawidłowości w obrębie jamy macicy takich jak : mięśniaki, zarośnięcie jamy macicy, polipy.
 • Polipy endometrialne (wewnątrz jamy macicy) mogą być zlokalizowane u ujścia jajowodów wówczas mogą uniemożliwić zapłodnienie lub w dnie macicy wtedy mogą utrudniać zagnieżdżenie się zarodka.
 • Mięśniaki pod błoną śluzową mogą zaburzyć prawidłowy rozwój płodu, doprowadzić do poronienia lub stanowić zagrożenie przedwczesnego porodu.
 • Ocena endometrium (błony śluzowej macicy) połączona z biopsją i badaniem histopatologicznym celowanego wycinka. W leczeniu niepłodności kluczowa jest ocena endometrium w fazie lutealnej (wygląd naczyń endometrium jest odmienny w różnych fazach cyklu miesięcznego), prawidłowy wzrost endometrium jest niezbędny do zagnieżdżenia się zarodka. Największy rozrost błony śluzowej macicy obserwuje się między 23-25 dniem cyklu (około 10 mm).
 • Zrosty wewnątrzmaciczne, które najczęściej zniekształcają wygląd wnętrza macicy są spowodowane stanami zapalnymi lub zabiegami wewnątrzmacicznymi np. łyżeczkowaniem ścian jamy macicy. Zrosty stanowią jeden z czynników uniemożliwiających zagnieżdżenie się zarodka w jamie macicy oraz donoszenie ciąży.

Źródło : Położnictwo i ginekologia podręcznik dla studentów pod redakcją Tadeusza Pisarskiego.

Udostępnij!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »