KamienieNaturalne olejki zapachowe eteryczne Ancient Wisdom

HEMOLIZA ERYTROCYTÓW PRZYCZYNY ZAPOBIEGANIE

Hemoliza erytrocytów to rozpad krwinek czerwonych (erytrocytów), który prowadzi do uwalniania się hemoglobiny do krwi. Hemoglobina (Hb) jest białkiem złożonym z globiny i hemu, zdolna do odwracalnego łączenia się z tlenem i dzięki temu pełniąca funkcje przenoszenia tlenu w organizmie. Erytrocyty są produkowane w szpiku kostnym, żyją około 120 dni, po upływie tego czasu dochodzi do ich rozpadu, są niszczone w śledzionie a w ich miejsce produkowane są nowe krwinki czerwone. Jeśli dochodzi do zwiększonego rozpadu erytrocytów wówczas mówimy o hemolizie.

Przy hemolizie krwinki czerwone żyją krócej niż 50 dni, a długotrwale utrzymujący się stan hemolizy prowadzi do niedokrwistości hemolitycznej (anemii hemolitycznej), wówczas krwinki czerwone żyją kilka dni. Niedokrwistości hemolitycznej towarzyszą takie objawy jak osłabienie organizmu, omdlenia, żółtaczka, bóle brzucha, bladość, przyspieszona akcja serca. Na skutek przedwczesnego obumierania krwinek czerwonych spada zaopatrzenie tkanek w tlen, w skrajnych przypadkach anemia hemolityczna może prowadzić do uszkodzenia nerek lub nawet do śmierci.

JAKIE FUNKCJE W ORGANIZMIE PEŁNIĄ ERYTROCYTY

Erytrocyty RBC (czerwone krwinki), to im krew zawdzięcza czerwoną barwę. Czerwona barwa krwinek czerwonych to białko, które nosi nazwę hemoglobina, która je wypełnia.

 • Transport tlenu do każdej komórki z płuc do wszystkich tkanek i narządów.
 • Usuwanie z płuc dwutlenku węgla, z tkanek i narządów do płuc, dwutlenek węgla powstaje jako uboczny produkt przemiany materii, zostaje wydalony z organizmu wraz z wydychanym powietrzem.

JAKIE OBJAWY ŚWIADCZĄ O HEMOLIZIE

 • Wzrost stężenia bilirubiny w krwi obwodowej. Zwiększone stężenie bilirubiny we krwi będzie skutkowało zażółceniem białek oczu, a w przypadku większego stężenia zażółcenie skóry (żółtaczka).
 • Zwiększenie poziomu żelaza we krwi. Nadmiar żelaza w organizmie gromadzi się w tkankach głównie w wątrobie, co może skutkować jej uszkodzeniem, często wdrożenie suplementacji witaminy C oraz kwasu foliowego wpływa korzystnie na wchłanianie żelaza i możliwość uzyskania pożądanych parametrów tego pierwiastka we krwi.
 • Wzrost stężenia niedojrzałych erytrocytów (RBC) we krwi. Niski poziom erytrocytów w krwioobiegu, które uległy rozpadowi, wysyła sygnał do szpiku kostnego o zwiększonym zapotrzebowaniu na erytrocyty, których produkcja zostaje zwiększona, wówczas w osoczu obserwuje się wzrost stężenia erytrocytów, które są niedojrzałe i niezdolne do pełnienia swych funkcji.
 • Wzrost stężenia hemoglobiny w osoczu. Na skutek rozpadu krwinek czerwonych, hemoglobina zostaje uwolniona do krwi.
 • Spadek stężenia neutrufilów (NEU). Do spadku stężenia neutrofilów w osoczu krwi dochodzi (po wykluczeniu zakażeń bakteryjnych i wirusowych) na skutek niedoboru witaminy B12 i kwasu foliowego, co jest charakterystyczne przy rozpadzie krwinek czerwonych.
 • Wzrost stężenia kwasu mlekowego we krwi. Podwyższony poziom mleczanów świadczy o niedokrwieniu tkanek obwodowych. Kwas mlekowy powstaje w procesie glikolizy beztlenowej (spalania glukozy), na wzrost stężenia kwasu mlekowego we krwi wpływa również stosowanie leków przeciwcukrzycowych, wysiłek fizyczny, spożycie alkoholu etylowego.

PRZYCZYNY HEMOLIZY ERYTROCYTÓW

Do hemolizy dochodzi na skutek niedoboru witaminy E (tokoferolu) oraz niedoboru witaminy B12 (metylokobalaminy), która wpływa na dojrzewanie krwinek czerwonych i aktywacje folianów, do hemolizy dochodzi również na skutek:

 • nadużywania leków: antybiotyków (penicyliny, cefalosporyny) inne leki jak ibuprofen, interferon, rybawiryna.
 • zakażenia bakteriami np. gronkowca, paciorkowca – odpowiedzialnego za czynnik chorobotwórczy anginy lub pneumoniae – wywołujący np. zapalenie płuc, zapalenie ucha środkowego
 • zakażenia wirusami np. mononukleoza
 • zatrucie ołowiem
 • ukąszenia owadów i węży

Tempo rozpadu erytrocytów może być tak duże, że produkcja nowych krwinek może okazać się niewystarczająca, co może objawiać się anemią hemolityczną. Wówczas hemolizie towarzyszy niedokrwistość oraz inne objawy takie, jak : zwiększony poziomu żelaza we krwi, podwyższony poziom bilirubiny we krwi.

JAK ZAPOBIEGAĆ HEMOLIZIE

 • Niedobór witaminy E wpływa na zwiększenie tendencji erytrocytów do hemolizy. Witamina E wpływa korzystnie na odpowiedz immunologiczną (aktywacja limfocytów pomocniczych Th i komórek NK), zwiększa płynność i elastyczność błony komórkowej erytrocytów, wpływa na oddychanie komórkowe (mikrokrążenie). Witamina E ma działanie przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe, zmniejsza syntezę białka CRP.
 • Niedobór kwasów omega 3. Kwasy omega 3 mają silne działanie przeciwzapalne, przeciwmiażdżycowe, przeciwzakrzepowe i obniżające stężenie triglicerydów we krwi. Kwasy omega 3 (EPA i DHA) rozszerzają naczynia krwionośne i zmniejszają agregacje płytek. Niedobór przyczynia się do zaburzeń gospodarki lipidowej, zwiększa zachorowalność i śmiertelność na choroby układu krążenia np. choroba niedokrwienna serca, arytmia, nadciśnienie, choroba wieńcowa, hipertrójglicerydemia.
 • Niedobór witaminy B12. Witamina B12 (metylokobalamina) jest niezbędna do prawidłowo funkcjonowania układu krwionośnego, zapobiega  anemii, jej niedobór chroni przed rozpadem krwinek czerwonych, jej niedobór ma związek z syntezą dużych ilości niedojrzałej hemoglobiny związanej z powstawaniem patologicznych krwinek czerwonych ubogich w hemoglobinę. Niedobór B12 wpływa również niekorzystnie na układ immunologiczny poprzez upośledzony rozwój i różnicowanie krwinek białych (leukocytów).
 • Niedobór folianów. Kwas foliowy jest niezbędny do powielania liczby komórek tych szybko rosnących i dzielących się, które są wytwarzane w szpiku kostnym: erytrocyty i komórki skóry. Kwas foliowy ma związek z metabolizmem żelaza i witaminy B12.
 • Niedobór witaminy C. Witamina C wraz z kwasem foliowym i witaminą B12 pobudza dojrzewanie krwinek czerwonych, to jej niedobór w diecie często jest objawem anemii.
 • Nadużywanie antybiotyków i leków wpływa niekorzystnie na stan krwi, często jest przyczyną przedwczesnego rozpadu erytrocytów (hemolizy). Pozostałości niewchłoniętych leków krążą w ustroju przez klika miesięcy często nawet lat, trafiają do wątroby po czym się odrywają  i znów trafiają do obiegu i krążą dlatego ważne jest przeprowadzanie regularnie oczyszczania krwi oraz wątroby.
 • Niedobór selenu – niedobór tego pierwiastka przyczynia się do hemolizy, syntezy methemohlobiny i spadku aktywności GSH (spadek GSH oznacza, że organizm nie radzi sobie z usuwaniem wolnych rodników, które uszkadzają komórki mózgu i innych narządów, znacznie dochodzi do spadku odporności oraz do stanów chorobowych).

W PRZYPADKU CHORÓB KRWI NALEŻY PRZEPROWADZIĆ NIEZWŁOCZNIE OCZYSZCZANIE KRWI I LIMFY

Krew, to w niej zalegają i krążą pozostałości po lekach, toksyny, wirusy, grzyby i bakterie. Długotrwałe zanieczyszczenie, nieprawidłowa dieta (głównie śmieciowe jedzenie, cukier), niedobór mikroskładników przez lata skutkuje złym stanem krwi, co sprzyja podatności na infekcje, trudnym gojeniem się ran, powstawaniem stanów zapalnych w obrębie skóry, czyraków, tłuszczaków, wrzodów, bolących ropnych pryszczy. Na dłoniach można zauważyć widoczne poszerzone żyły, przez które “z trudnością tłoczy krew”, z morfologii można zaobserwować zaniżone lub podwyższone poszczególne parametry krwi, które pociągają za sobą nieprawidłowości i dysfunkcje w organizmie. Złych parametrów krwi nie należy bagatelizować, badania należy wykonywać 1 x w roku profilaktycznie, a w przypadku nieprawidłowości częściej, do skutku do poprawy parametrów krwi.

OCZYSZCZANIE KRWI ZIELONĄ HERBATĄ

Oczyszczanie krwi za pomocą zielonej herbaty nie wymaga dużego nakładu pracy. Wystarczy zalać zieloną herbatę wodą w temperaturze około 80 stopni Celsjusza i odczekać minimum 5 minut aż się zaparzy. Herbatę należy pić rano ze szczyptą soli morskiej lub himalajskiej, a wieczorem z pełnotłustym mlekiem (tak zwaną bawarkę). Czynność tę należy powtarzać przez około 14 dni.

Oczyszczanie krwi i limfy według Michała Tombaka to bardziej pracochłonny proces oczyszczania krwi ale przynosi bardzo korzystny wpływ na poprawę parametrów krwi. Oczyszczona krew, wolna od toksyn i szkodliwych substancji lepiej wykonuje swe funkcje.

OCZYSZCZANIE KRWI I LIMFY WEDŁUG MICHAŁA TOMBAKA

Przeprowadzanie procesu oczyszczania krwi i limfy zaleca się nie tylko w przypadku złych parametrów krwi, kurację oczyszczania zaleca się również przeprowadzać w okresie wczesnej wiosny i jesienią w okresie zwiększonej zachorowalności na choroby wirusowe, bakteryjne przy czym kuracja ta pozwoli zabić bakterie bez użycia antybiotyków.

SKŁADNIKI PORCJA NA 1 DZIEŃ OCZYSZCZANIA

 • 800 ml świeżo wyciśniętego soku z grejprfruta
 • 800 ml świeżo wyciśniętego soku z pomarańczy
 • 200 ml świeżo wyciśniętego soku z cytryny
 • 200 ml wody destylowanej

oraz

 • 1 łyżeczka soli gorzkiej do kupienia w aptece
 • 1 szklanka ciepłej przegotowanej wody

JAK PRZEPROWADZIĆ OCZYSZCZANIE KRWI I LIMFY

Oczyszczanie najlepiej wykonać w weekend lub w wolne dni od pracy, należy ubrać się ciepło

Rano na czczo należy wypić szklankę ciepłej wody z solą gorzką. Przygotuj mieszankę soków z wyciśniętych owoców i wody destylowanej, z których wyjdzie około 2 l soku, który należy wypić przez cały dzień, pić co 30 minut po około 100 ml. Podczas oczyszczania nie należy nic jeść prócz pomarańczy i grejpfrutów obranych ze skóry wraz z białą błoną. Podczas oczyszczania może występować osłabienie i mogą występować wzmożone poty, dlatego warto te 3 dni oczyszczania spędzić na odpoczynku.

2 i 3 dzień powtarzamy tę samą czynność

Po oczyszczaniu warto rozpocząć dzień od diety łatwostrawnej, więcej o diecie łatwostrawnej znajdziesz tutaj: https://blessyou.pl/dieta-latwostrawna-z-ograniczeniem-tluszczu-na-czym-polega/

NIEZBĘDNE JEST RÓWNIEŻ RZEPROWADZENIE OCZYSZCZANIA WĄTROBY

OCZYSZCZANIE WĄTROBY KORĄ KRUSZYNY I MNISZKIEM LEKARSKIM

Oczyszczanie wątroby za pomocą kory kruszyny i mniszka lekarskiego przynosi bardzo pozytywne efekty. Słabo funkcjonująca wątroba daje wiele oznak dolegliwości, nie tylko w profilu lipidowym, podwyższonym poziomie bilirubiny ale także w problemach suchej skóry, łuszczycy, przebarwień, plam piegów. Warto przeprowadzić oczyszczanie wątroby w pierwszej kolejności przed przeprowadzeniem oczyszczania krwi i limfy.

SKŁADNIKI

 • 1 łyżka kory kruszyny
 • 2 łyżki mniszka lekarskiego
 • słoik litrowy z zakrętką
 • gorąca woda

PRZYGOTOWANIE

Wieczorem należy przygotować napar, wystarczy wsypać do słoja 1 łyżkę kory kruszyny oraz 2 łyżki mniszka lekarskiego, zalać gorąca wodą i zakręcić. Napar należy pić 2 x dziennie rano na czczo należy wypić 3/4 szklanki odcedzonego naparu 20 minut przed posiłkiem oraz wieczorem 20 min przed posiłkiem. Kurację należy stosować przez 2 tyg. Jeśli nastąpi taka potrzeba czynność należy powtórzyć po około 14 dniach.

Pamiętaj zdrowa krew to zdrowy organizm, nie bagatelizuj niepoprawnych parametrów z krwi obwodowej. Każdy odchył od normy w jedną czy druga stronę ma swoją przyczynę, często przyczyna odchyłów jest tak błaha, polega na niedoborach mikroskładników, których uzupełnienie skutkuje poprawą jej stanu. Jednak długotrwale utrzymujący się nieprawidłowy stan skutkuje powstawaniem dysfunkcji, pojawia się zagrożenie powstania zatoru, zawału, udaru czy chorobami krwi, częstymi infekcjami, organizm staje się podatny na wirusy, grzyby lub bakterie, te ostatnie są szczególnie niebezpieczne zwłaszcza jeśli czeka Cię pobyt w szpitalu, i gdzie organizm może być narażony na zainfekowanie bakterią szpitalną podczas pobytu, zabiegu czy operacji wówczas zły wręcz słaby stan krwi może nie poradzić sobie z patogenem, który może wywołać posocznicę (sepsę) czyli zakażenie krwi a w następstwie zakażenie całego organizmu. Możesz temu zapobiec dbając o krew, oczyszczając ją, prawidłowo się odżywiając, uzupełniając niezbędne mikroskładniki odżywcze, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania krwi bo jak wiemy z pustego to i Salomin nie naleje. Dieta dzisiejszych czasów nie jest odpowiednia, brak czasu sprawia, że jemy szybko i byle jak, często monotonnie w kółko jedno i to samo, wydaje nam się, że zdrowo się odżywiamy, że odpowiednio dbamy o zdrowie a często jednak nie do końca jest tak, jak powinno być skoro wyniki krwi nie są dobre. Możesz to zmienić.

Źródło: www.zss.radom.pl/hdk/krewiskladniki.htm, www.encyklopedia.pwn.pl, “Jak Żyć długo i Zdrowo” Michał Tombak, www.wikipedia.pl, “Mikroskładniki Odżywcze” Uwe Ggröber Tuning Metaboliczny – Profilaktyka- Leczenie Słowa wstępne Bruce N. Ames, Abram Hoffer oraz Gerhard Uhlenbruck Redakcja wydania I polskiego Agnieszka Piwowar.

Udostępnij!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »