KamienieNaturalne olejki zapachowe eteryczne Ancient Wisdom

HALITOZA CZYLI NIEŚWIEŻY ODDECH PRZYCZYNY ZAPOBIEGANIE

Nieświeży oddech z ust, czyli halitoza, to dość powszechna i nieprzyjemna dla otoczenia dolegliwość towarzysząca wielu z nas. Halitoza jest odczuwalna szczególnie rano lub wieczorem. Niestety, ale tutaj nie wystarczy miętowy cukierek czy guma do żucia. Ważne jest to, aby znaleźć przyczynę odpowiedzialną na nieświeży oddech i rozwiązać ją jak najszybciej. Choć czasami przyczyna problemu może wydawać się błaha, może być też ona problemem związanym z poważną chorobą. Ważne jest tutaj także zapobieganie, tak aby nie doprowadzić zawczasu do tejj przykrej sytuacji.

OBJAWY POJAWIAJĄCE SIĘ PRZY SCHORZENIU

 • Metaliczny zapach z ust – odczuwają go przeważnie kobiety w ciąży, ze względu na przyjmowanie witamin, a także poprzez zmiany hormonalne. Inną przyczyną może być zatrucie chromem.
 • Zapach acetonu z ust – jest określany jako kwaśny zapach i zazwyczaj świadczy o cukrzycy niewykrytej, bądź nieprawidłowo leczonej.
 • Słodki, lekko zgniły zapach z ust – ten rodzaj zapachu świadczy głównie o chorej wątrobie.
 • Inny nieprzyjemny zapach wydobywający się z ust, który może świadczyć o innym dolegającym nam schorzeniu.
 • Biały nalot na języku
 • Suche usta

JAK SPRAWDZIĆ CZY PROBLEM DOTYCZY TEŻ NAS CZYLI TEST ZAPACHU

Po pierwsze i najprostsze co może być, to zapytajmy kogoś bliskiego, lecz jeśli się wstydzimy, możemy sprawdzić to samodzielnie, przez wybrane sposoby:
 • Szeroko otwórz usta i maksymalnie wysuń język. Tylną część języka kilka razy potrzyj palcami, a następnie powąchaj palce. Po zapachu pozostawionym na palcach, poznasz nieprzyjemny zapach.
 • Suchą szczotką do zębów przez trzy minuty szoruj zęby tak, jak przy każdym myciu. Nie używaj ani wody, ani pasty. Po szorowaniu nie płucz szczotki, gdy upłynie pół minuty powąchaj szczotkę.
 • Niewoskowaną i nieperfumowaną nicią dentystyczną wyczyść przestrzenie między zębami, po pół minucie powąchaj nitkę. Testy wykonujemy 2-3 godziny po posiłku i wypiciu płynu. Nie myjemy wcześniej zębów, nie używamy środków odświeżających oddech (płyny, gumy do żucia, cukierki miętowe itp.).

Przyjmuje się, że zapach utrzymujący się na nitce lub szczoteczce jest identyczny z tym, który wydziela się z ust.

CHOROBY KTÓRE POWODUJĄ POJAWIENIE SIĘ PRZYKREGO ZAPACHU Z UST

 • przewlekłe zapalenie zatok
 • ropne zapalenie migdałków
 • nowotwory
 • ropnie
 • zapalenie oskrzeli
 • helicobacter pylori
 • marskość wątroby
 • cukrzyca

PRZYCZYNY PRZYKREGO ZAPACHU Z UST

 • Nieprawidłowa higiena jamy ustnej – na niedomytych zębach bardzo szybko gromadzi się kamień nazębny, a nieusunięte resztki jedzenia stanowią idealną pożywkę dla bakterii i grzybów, przez co zaczyna rozwijać się próchnica, choroby dziąseł i śluzówki, a schorzeniom tym zwykle towarzyszy nieprzyjemny zapach. Niewłaściwa higiena dotyczyć również protez. Na powierzchni akrylu, z którego wykonane są protezy, rozwijają się szczepy bakterii, które także są źródłem nieprzyjemnego zapachu. Winę za brzydki zapach z ust ponosi również język, gdyż w nalocie, który pokrywa jego tylną część, mnożą się bakterie beztlenowe, a jednym z produktów metabolizmu tych drobnoustrojów są przykre dla węchu lotne związki siarki.
 • Schorzenia laryngologiczne – są bardzo prawdopodobne  u osób, które często miewają anginy, alergiczny nieżyt nosa lub zapalenia zatok, ze względu na to, że po nawracających anginach w migdałkach tworzą się nisze, w których lubią zalegać resztki jedzenia. Podczas procesu rozkładania pozostałego w niszach jedzenia, bakterie beztlenowe wytwarzają duże ilości związków siarki, zaś w niszach migdałkowych może również gromadzić się cuchnąca wydzielina,  która spływa z chorych zatok i nosa. Problem zaczyna narastać, gdy dojdą do tego zaburzenia w pracy ślinianek. Normalnie ślina wypłukuje bakterie nie tylko z jamy ustnej, ale przemywa także gardło i migdałki,a gdy jej wydzielanie maleje, bakterie robią swoje.

 • Kłopoty żołądkowe -bywają przyczyną nieświeżego oddechu i są związane z chorobą wrzodową lub zapaleniem błony śluzowej żołądka, nieżytem przewodu pokarmowego albo jego grzybicą, zespołem złego wchłaniania czy też ze zbyt małą ilością enzymów trawiennych wydzielanych przez trzustkę i wątrobę. Dlatego gdy problemy dentystyczne i laryngologiczne zostaną wykluczone, trzeba przyjrzeć się ewentualnym dolegliwościom gastrycznym.
 • Zaburzenia hormonalne – podczas miesiączki i menopauzy wydziela się mniej śliny, co prowadzi do zachwiania flory bakteryjnej w ustach i zwiększonego wydzielania związków siarki.
 • Zła dieta, szczególnie o niskiej zawartości węglowodanów – przy spożywaniu pokarmów o niskiej zawartości węglowodanów organizm spala przede wszystkim tłuszcze, będące podstawowym źródłem energii, przez co uwalnia się przy tym keton, który wywołuje wydobywanie się silnego zapachu acetonu z ust nazywanego również zapachem ketonów. W tym przypadku nieświeży oddech można bardzo łatwo wyleczyć spożywając produkty z większą zawartością błonnika. Błonnik wspomaga trawienie i usuwa nieświeży oddech.
 • Stres – w sytuacjach ciągłego narażenia na stres obniża się wydzielanie śliny, przez co w jamie ustnej następuje zaburzenie równowagi flory bakteryjnej i wydziela się więcej lotnych związków siarki.
 • Niektóre leki – ponad 400 różnych leków może powodować suchość jamy ustnej, a są to m. in. leki o działaniu moczopędnym, przeciwdepresyjne, leczące alergie, neuroleptyczne (w leczeniu chorób psychicznych), atropina czy podnoszące odporność.

 • Objaw chorób dróg oddechowych – gruźlicy lub grzybicy oraz jedzenie- wystarczy zjeść cebulę lub czosnek, aby pojawił się nieświeży oddech, gdyż zawarte w nich lotne związki siarki lub allicyna przenikają wraz z krwią z przewodu pokarmowego do płuc, a stąd do cząsteczek wydychanego powietrza. I nie pomoże szorowanie zębów ani żucie miętowej gumy – zapach cebuli i czosnku jest wyczuwalny wiele godzin po jedzeniu. Halitoza może być też skutkiem zapalenia zatok i polipów, a także astmy.
 • Zepsute zęby –  w ustach osoby z nieleczonymi zębami lub osoby cierpiącej na choroby dziąseł stale znajduje się duża ilość bakterii, które są odpowiedzialne za nieświeży oddech i mogą powodować dalszy rozwój próchnicy. Regularnie, co najmniej raz na pół roku, należy odbyć wizytę kontrolną u stomatologa. Konieczne jest też leczenie zębów. Jeśli nieświeży oddech był spowodowany przez próchnicę, przyczyny znikną po wyleczeniu zębów.
 • Suchość w ustach – przyczyną może być zmniejszone wydzielanie śliny, co powoduje nieświeży oddech. Zbyt mała ilość śliny uniemożliwia wypłukiwanie bakterii zgromadzonych w jamie ustnej. Ale suchość w ustach może też być objawem odwodnienia organizmu, któremu można przeciwdziałać zwiększając ilość przyjmowanych płynów. Przyczyną zmniejszenia wydzielania śliny mogą być zmiany czynności miąższu gruczołu ślinowego lub skutki uboczne przyjmowanych leków. Zdarza się często, że nieświeży oddech jest spowodowany przez ciągłe oddychanie przez usta.

ZAPOBIEGANIE

 • Przede wszystkim zadbaj o prawidłową i regularną higienę jamy ustnej, nitkuj zęby, dokładnie je szczotkuj wraz z okolicą języka, stosuj wszelkie płukanki mające właściwości antyseptyczne, wzmacniające szkliwo oraz działające kojąco i regeneracyjnie na dziąsła. Uzębienie sztuczne i protezy czyść tak samo dokładnie jak prawdziwe zęby, czyli pastą i szczoteczką do zębów. Po każdym posiłku, w miarę możliwości, protezy wyjmij z ust oraz przepłucz wodą. Ponadto tutaj także wskazane są płukanki do jamy ustnej, a w przypadku osób użytkujących ruchome uzupełnienia protetyczne dodatkowo specjalne tabletki do protez.
 • Jeśli masz problemy z żołądkiem, staraj się patrzeć na to co jesz, a także nie przejadać. Unikaj wszelkich produktów wzdymających, ciężkostrawnych, ostrych przypraw oraz napojów gazowanych. Staraj się pić w tym mniej kawy lub tymczasowo ją odstawić. Wskazane jest picie naparu z mięty i rumianku.

 • Pij duże ilości wody minimum od 1,5-2 litrów dziennie.W ten sposób nawilżysz błony śluzowe i wypłuczesz bakterie z jamy ustnej. Najlepiej abyś wybrał wodę bogatą w jony wodorowęglanowe, gdyż zobojętni ona kwaśne środowisko jamy ustnej, co utrudni rozwój mikrobów. Pozbądź się toksyn i resztek zalegających w jelitach, pijąc tym celu co rano na 10 minut przed śniadaniem szklankę wody. To pobudzi perystaltykę i pracę nerek.
 • Stosuj odpowiednią dietę, dostosowaną do Twoich potrzeb i bogatą we wszelkie niezbędne mikro i makro elementy oraz witaminy.
 • Najlepiej rzucić palenie, jeśli jednak jesteśmy tak bardzo uzależnieni od tytoniu to po każdorazowym wypaleniu papierosa należy umyć dokładnie zęby. Jeżeli jest to nam utrudnione należy w miarę możliwości przepłukać usta wodą. Wskazane jest również stosowanie antyseptyków w postaci płukanek na bazie chlorheksydyny.
 • Zażywaj regularnie probiotyk Lactobacillus acidophilus, dostępny w sklepach ze zdrową żywnością lub spożywaj produkty, które go zawierają, np. kefir, pomogą one prawidłowo pracować Twoim jelitom, dzięki czemu zapobiegniesz powstawaniu przykrego zapachu.
 • Stosuj preparaty miętowe tj. świeżą miętę, herbatę lub olejek, gdyż mięta ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, dzięki czemu skutecznie odświeża oddech. Możesz żuć świeże listki, wypić miętową herbatkę albo zrobić sobie płukankę – w tym celu liście trzeba zalać wrzątkiem i odstawić do wystygnięcia. Listki mięty możesz wrzucać też do wody lub herbaty.
 • Pij napar z lukrecji, gdyż zapobiega on powstawaniu nieświeżego zapachu, ponieważ łagodzi stany zapalne błony śluzowej żołądka. Aby przygotować herbatkę z lukrecji i mniszka lekarskiego wsyp do garnuszka pół łyżeczki rozdrobnionego korzenia lukrecji i pół łyżeczki mniszka lekarskiego. Zalej szklanką wody, zagotuj i trzymaj pod przykryciem na małym ogniu jeszcze pół godziny. Przecedź.

 • Jedz cytrusy oraz stosuj płukankę z cytryny. Obecny w cytrusach kwas askorbinowy hamuje rozwój bakterii, dzięki czemu chroni przed powstawaniem przykrego zapachu. Stosuj raz dziennie mieszankę wody z cytrynowym sokiem i przepłucz nią jamę ustną. Według kilkukrotnie przeprowadzonych badań zjedzenie pomarańczy lub dwóch mandarynek odświeży oddech na dłużej niż guma do żucia.
 • stosuj wywar z kminku, hamuje on rozwój szkodliwych bakterii układu pokarmowego Dwie łyżeczki ziaren kminku zalej wrzątkiem. Po wystudzeniu płucz usta kilka razy dziennie.

LECZENIE

 • W przypadku schorzenia laryngologicznego zaleca się kurację antybiotykiem oraz płukanie gardła płynami antybakteryjnym, lecz gdy w migdałkach są bardzo głębokie nisze po ropnych czopach anginowych, konieczne może być usuniecie migdałków. Operację taką wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Jeśli zapach z ust wiąże się z niewielką infekcją lub zapaleniem błony śluzowej gardła, dobre efekty daje ssanie cynku organicznego, który neutralizuje zapach związków siarki i pozwala na kilka godzin zachować świeży oddech. Doraźnie można rozgryźć i trzymać w ustach goździki.

 • W przypadku próchnicy i nieodpowiedniej higieny jamy ustnej należy wyleczyć uszkodzone przez próchnicę zęby, dziąsła, usunąć pozostałe w ustach korzenie, zlikwidować przetoki. Konieczna jest także wizyta u protetyka, który sprawdzi czy protezy lub pojedyncze sztuczne zęby, nie wytarły się lub w inny sposób nie są uszkodzone. Jeżeli mają wytartą, porowatą powierzchnię, mogą być powodem nieprzyjemnego zapachu i należy dokładnie usunąć bakterie gromadzące się w zakamarkach.
 • W przypadku kłopotów żołądkowych – przyjmuj suplementy zawierające naturalny chlorofil, gdyż skutecznie zwalczają przykry zapach z ust. Gryź natkę pietruszki, która neutralizuje zapachy. Jeśli to możliwe, powinniśmy odgazować żołądek. Należy jeść mniej i nie pić gazowanych napojów. Z diety trzeba wykluczyć pokarmy ciężkostrawne i wzdymające oraz kawę.

Źródło: oczyszczanie-organizmu.com, mowimyjak.se.pl

Posted by Ola

Udostępnij!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »