KamienieNaturalne olejki zapachowe eteryczne Ancient Wisdom

JAK PRAWIDŁOWO MYĆ WŁOSY METODY MYCIA WŁOSÓW RODZAJE SZAMPONÓW

Mycie włosów dla każdego z nas może wydawać się bardzo prostą i zwykłą czynnością, ale nie jest ono takie oczywiste i nieskomplikowane jak może nam się wydawać. Sam proces mycia włosów budzi wiele wątpliwości i stwarza wiele pytań – w jaki sposób myć włosy i jak często to robić? Wszystko zależy od tego jakie włosy posiadasz i czego one potrzebują.

PRAWIDŁOWE MYCIE WŁOSÓW – JAK POWINNO WYGLĄDAĆ

Zanim przystąpisz do procesu mycia włosów, przede wszystkim rozczesz je bardzo delikatnie. Oczywiście jeśli jesteś posiadaczką włosów kręconych, ten etap można, a wręcz powinno się ominąć. Następnie namocz włosy ciepłą wodą, zimna oraz gorąca woda może osłabić cebulki włosów. W zależności od metody jaką użyjesz do mycia włosów, nałóż  małą porcję wybranego produktu- odżywki lub szamponu- na włosy i delikatnie, a przy tym bardzo starannie masuj skórę głowy opuszkami palców przez 3 minuty. Pamiętaj, żeby wykonywać masaż tylko opuszkami palców, bez żadnego drapania, pocierania czy szarpania głowy, gdyż możesz w ten sposób podrażnić skórę głowy i zniszczyć łuskę włosa, która w momencie mycia jest wrażliwa na fizyczne uszkodzenia. Włosy na długości wystarczy umyć spływającą pianą ze skóry głowy, która w zupełności powinna wystarczyć. Następnie bardzo delikatnie spłucz pianę ciepłą wodą. Jeśli Twoje włosy są bardzo zanieczyszczone czynność możesz powtórzyć. Dwukrotne mycie włosów zwykle nie jest tak bardzo konieczne jak zalecają producenci szamponów, dwukrotne mycie włosów może zaszkodzić włosom zniszczonym oraz delikatnym.

METODY MYCIA WŁOSÓW

 • mycie tradycyjne – jest najprostszą metodą  mycia włosów samym szamponem.  Ważny jest tutaj oczywiście dobór odpowiedniego szamponu, a także to aby myć włosy delikatnie. Po takim myciu ważne jest także odżywienie włosów.
 • mycie OMO – jest to metoda mycia odżywką na przemian z szamponem, gdyż rozwijając skrót omo powstaje nam – O- odżywka, M-mycie, O – odżywka. Metoda ta jest bardzo popularna wśród osób dbających o włosy i polega na nałożeniu na mokre włosy odżywki, przed umyciem ich szamponem, po czym ponownie nakładamy odżywkę. Dzięki tej metodzie chronimy włosy przed wysuszającym działaniem szamponu. Jako pierwszą odżywkę użyj tą słabszą z mniejszą ilością składników odżywczych, albo taką która się nie sprawdziła na Twoich włosach i szkoda jej wyrzucać. Oleje i maski, które nadmiernie obciążają Twoje włosy i nie nadają się do nakładania po myciu, mogą posłużyć jako pierwsze mycie odżywką. Drugą odżywka powinna być silnie nawilżająca i odżywcza. Możesz ją trzymać na włosach nawet pół godziny. Proces mycia włosów metodą OMO polega na nałożeniu odżywki na same włosy omijając nasadę skóry głowy, następnie umyciu skalpu szamponem, nie spłukując uprzednio nałożonej odżywki. Po wymyciu szamponem można spłukać całość z włosów, po czym jeszcze raz nałożyć na włosy odżywkę lub maskę. Jeśli jesteś posiadaczką przetłuszczających się włosów, powinnaś tylko zmienić kolejność nakładania odżywek, czyli tą silnie nawilżającą nałożyć przed myciem, a tą słabszą po myciu, lecz tylko w formie mgiełek lub odżywek bez spłukiwania.
 • mycie odżywką – metoda ta polega na myciu włosów samą odżywką i jest to metoda przeznaczona głównie do włosów kręconych. Najważniejsza przy tym jest dobrze dobrana odżywka oraz regularne oczyszczanie włosów najlepiej szamponem z mocniejszym detergentem, który pozwoli oczyścić je z zanieczyszczań, które uzbierały się na włosach i głowie, a których odżywka nie jest w stanie domyć. Takie oczyszczanie włosów przy tej metodzie mycia włosów powinno się robić raz na 2 tygodnie. Podczas mycia włosów należy nałożyć odżywkę na skórę głowy i włosy po uprzednim ich namoczeniu, następnie wykonywać bardzo dokładny i delikatny masaż, po czym zostawić odżywkę na kilka minut na głowie. Następnie bardzo dokładnie mocnym strumieniem wody należy spłukać odżywkę z włosów. Po takim myciu włosy są nawilżone, sprężyste i miękkie, a skręt włosów kręconych podkreślony. Włosy po umyciu odżywką mniej się puszą, łatwiej je zdyscyplinować, a skóra głowy jest odżywiona. Nie należy się martwić, że odżywka nie domyje naszych włosów, pomimo braku piany, gdyż odżywka potrzebuje więcej czasu na skuteczniejsze oczyszczenie włosów, dlatego powinno się ją zostawić na kilka minut po masażu, aby mogła zadziałać.
 • metoda kubeczkowa – metoda ta polega na mycie włosów szamponem rozcieńczonym z wodą, hydrolantem, naparem ziołowym lub sokiem aloesowym w kubeczku lub butelce tworzącej pianę. Metoda ta jest idealna w przypadku szamponów, które słabo się pienią, przez co plączą włosy. Dzięki tak rozcieńczonemu szamponowi łatwiej jest go nałożyć na skórę głowy, przy czym jest on o wiele delikatniejszy dla włosów. Dodatkowo rozcieńczając go z wymienionymi składnikami (poza wodą) wzmacniamy działanie nawilżające szamponu.

JAK WYBRAĆ ODPOWIEDNI SZAMPON DO WŁOSÓW

Na wstępie chcę zaznaczyć, że główną funkcją szamponu jest przede wszystkim oczyszczenie skóry głowy z zanieczyszczeń znajdujących się na niej. Lecz źle dobrany szampon może nam jednak zaszkodzić, gdyż  jest on jednym z produktów wpływających na kondycję i wygląd włosów. Wybierając szampon powinno się kierować głównie tym, jaką mamy skórę głowy, a nie włosy, gdyż to właśnie przy myciu, najwięcej czasu poświęcamy skórze głowy a nie włosom. Przy wyborze odpowiedniego szamponu  ważne jest to, aby szampon nie podrażniał skalpu, nie szkodził włosom i nie wysuszał ich nadmiernie. Jednak to nie wystarczy, warto jednak wybrać szampon, który będzie odpowiedni dla naszych włosów i skóry głowy.

RODZAJE SZAMPONÓW

 • szampony łagodne – zawierają mniej niż inne szampony substancji powierzchniowo czynnych. Są idealne dla osób o wrażliwej skórze głowy, skłonnej do podrażnień. Dodatkowo nie powinny zawierać SLS, SLES oraz ich pochodnych. Takie szampony możemy znaleźć głównie w dziale ekologicznym oraz w dziale dla dzieci. Nie wysuszają włosów, więc idealnie nadają się do ich codziennego mycia. Używając takich szamponów, warto mieć pod ręką drugi szampon nie należący do grupy łagodnych, gdyż sam szampon łagodny nie oczyści nam włosów z wszystkich substancji, dlatego co jakiś czas należy umyć włosy mocniejszym szamponem.
 • szampony oczyszczające – takie szampony posiadają w swoim składzie więcej detergentów w porównaniu z szamponami łagodnymi. Takie szampony są idealne dla osób z przetłuszczającą się skórą głowy, gdyż lepiej ją oczyszczą z łoju. Mogą mieć w składzie zioła, które także odświeżają włosy. Dobrze aby nie miały w sobie olei, ani substancji filmotwórczych, dzięki czemu świeżość włosów zostanie przedłużona.
 • szampony przeciwłupieżowe – należą do szamponów specjalistycznych, a takie szampony najlepiej kupować w aptece. Pamiętaj jednak, że takie szampony mogą przesuszać nam włosy, ze względu na mocne detergenty, które będą skutecznie oczyszczały skórę głowy. Wybierając taki szampon, myj włosy metodą OMO. Więcej o walce z łupieżem przeczytasz w tym poście https://blessyou.pl/lupiez-przyczyny-zapobieganie/
 • szampony zwiększające objętość – szampony te mają za zadanie unieść nasze włosy od nasady. Nie powinniśmy spodziewać się jednak efektu jak z reklam, gdyż tu działa magia telewizji, ale jednak włosy po takim szamponie zostaną delikatne odbite od nasady, dzięki polimerom, które usztywnią włosy. Są one idealne dla osób z cienkimi, rzadkimi i prostymi włosami.
 • szampony przeciw wypadaniu włosów – taki szampon oczywiście nie zwalczy problemu z wypadaniem włosów, ale będzie idealnym uzupełnieniem kuracji. Najlepiej szukać go w aptekach, dzięki temu szybciej znajdziemy te z odpowiednimi dla naszych włosów składnikami. Warto taki szampon przotrzymać na głowie trochę dłużej, aby składniki w nim zawarte mogły w pełni zadziałać. W składzie takich szamponów powinny się znaleźć zioła takie jak skrzyp, brzoza, żeń-szeń, łopian, tatarak, zioła indyjskie, a także witaminy B6, PP oraz biotyna. Więcej o walce z wypadającymi włosami przeczytasz tutaj https://blessyou.pl/przyczyny-wypadania-wlosow-zapobieganie/
 • szampony z silikonami – są to szampony przeznaczone głównie dla osób mających zniszczone włosy, gdyż inne szampony mogłyby powodować plątanie, a co za tym idzie łamanie i rozdwajanie się włosów. Silikony zawarte w szamponach ułatwiają rozczesywanie, wygładzają włosy oraz nadają im blasku. Co jakiś czas należy jednak mocniej oczyścić włosy, gdyż takie szampony, tak samo jak w przypadku szamponów łagodnych, posiadają słabsze detergenty, które w pełni nie doczyszczają włosów.
 • szampony do włosów farbowanych/ dopasowane do koloru włosów – takie szampony mają w swoim składzie barwniki, które pogłębią kolor lub go ochłodzą – tak jak w przypadku włosów blond. W swoim składzie mogą mieć składniki sztuczne takie jak fiolety, błękity i srebra oraz składniki naturalne takie jak henna. Szampony do włosów blond mogą przesuszać włosy, dlatego należy stosować je na zmianę z innym szamponem oraz odżywką.
 • mydła do włosów – są to szampony w formie kostki lub gęstej pasty. Takie mydła oczyszczają włosy mocniej od szamponów oraz delikatnie je usztywniają, przez co dodają włosom objętości. Ograniczają także produkcję sebum, więc mogą być dobrym rozwiązaniem dla osób z przetłuszczającymi się włosami.
 • odżywki myjące – czyli produkty przeznaczone do mycia włosów metodą odżywki. Idealne dla osób z kręconymi włosami i suchą skórą głowy. Oczywiście na sklepowych półkach nie znajdziesz odżywek, które będą miały w opisie to, że są przeznaczone do mycia włosów, ale możesz je znaleźć szukając w ich składzie odpowiednich substancji powierzchniowo czynnych. Powinny one znaleźć się w składzie na maksymalnie czwartej pozycji od początku oraz nie powinno się obok nich znaleźć żadnych silikonów, olei, protein oraz parafin w składzie.

SUBSTANCJE POWIERZCHNIOWO CZYNNE, KTÓRE POWINNY ZNALEŹĆ SIĘ W ODŻYWCE DO MYCIA WŁOSÓW

 • Behentrimonium
 • Benzalkonium chloride
 • Chloride
 • Cetrimonium Chloride
 • Methosulfates
 • Tricetylodimonium chloride
 • Quaternium-15
 • Quaternium-18 bentonite
 • Quaternium-18 hectonite
 • Quaternium-22

Źródło: Anna Kołomycew ”Jak dbać o włosy”

Posted by Ola

Udostępnij!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »