KamienieNaturalne olejki zapachowe eteryczne Ancient Wisdom

BÓL CZYM JEST JEGO RODZAJE I METODY WALKI Z BÓLEM

Ból jest to coś, co towarzyszy nam przez całe życie, często jego początek sygnalizuje nam problem, który pojawia się w naszym organizmie, na przykład przy bólu zęba, ale utrzymujący się dłużej może być przyczyną do niepokoju, bądź znacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Długotrwały ból jest dziś uznawany za chorobę. Co ciekawe u 50-80 procent pacjentów nawet ból przewlekły nie jest w ogóle leczony lub jest leczony nieprawidłowo, co może znacznie pogorszyć jakość życia i prowadzić nawet do depresji. Ból jest naszym sprzymierzeńcem tylko wtedy, gdy sygnalizuje niebezpieczeństwo np. przed poparzeniem, jeśli zbliżymy rękę do ognia lub informuje o chorobie.

RODZAJE BÓLU

 • ból ostry – jest to rodzaj bólu który trwa krótko i mija wraz z wywołującą go chorobą, przy czym jest pożyteczny i dla nas, i dla lekarza, ponieważ zmusza do szukania jego przyczyny i specjalistycznej pomocy. Gdy boli ząb – idziemy do dentysty, gdy oko – do okulisty. Ostry ból ustępuje po wyleczeniu choroby. Jeśli tak się nie stanie, wtedy z dobrodzieja przeobraża się we wroga.
 • ból przewlekły – to ból, który utrzymuje się ponad 3 miesiące. Może towarzyszyć wielu schorzeniom tj. zmianom zwyrodnieniowym stawów, chorobom reumatycznym, migrenie, neuralgiom, choć najczęściej kojarzony jest z nowotworem. Nie musi być odczuwany bez przerwy, gdyż może pojawić się raz na dzień na kilka godzin lub występować kilka razy w tygodniu czy miesiącu. Zawsze pogarsza jakość życia.

JAK ODCZUWAMY BÓL

Najczęściej mamy do czynienia z tzw. bólem receptorowym, który powstaje w wyniku podrażnienia (zazwyczaj na skutek urazu, a następnie powstającego wokół miejsca urazu stanu zapalnego) rozsianych po naszych tkankach receptorów bólowych. Impuls nerwowy z takiego receptora przesyłany, za pośrednictwem nerwów przewodzących, do rdzenia kręgowego i kory mózgowej, gdzie następuje percepcja, czyli odbieranie bólu. W mechanizmie tym ogromną rolę odgrywają liczne substancje, które są wytwarzane w miejscu urazu i obniżając próg pobudliwości receptorów bólowych, wzmacniają impuls, powodując nasilenie odczuwania bólu.

BÓL PRZEWLEKŁY

Każdy ból należy zwalczać, a w przypadku bólu przewlekłego, który jest chorobą samą w sobie, gdyż stracił funkcję ostrzegawczo-obronną, trzeba walczyć zarówno z przyczyną, jak i samym bólem. Długo utrzymujący się ból rujnuje cały organizm – prowadzi do przewlekłego stresu, który zaburza pracę wszystkich układów. Osoby nękane przewlekłym bólem cierpią na bezsenność, nie mają apetytu, są rozdrażnione lub apatyczne. Cierpiący z bólu tracą radość życia, zamykają się w sobie albo staja się agresywni.

JAK PRZECHODZIMY BÓL

Ból jest złożonym zjawiskiem nie tylko czuciowym, ale i emocjonalnym. Zależy od

 • indywidualnego progu bólu (najniższy poziom intensywności bodźca uznanego za bolesny)
 • tolerancji na ból (górna granica intensywności bólu)
 • wrażliwości na ból (skala natężenia wyznaczona między progiem bólu a jego tolerancją)
 • wcześniejszych doświadczeń w tym zakresie (czy ból powtarzał się często)
 • nastroju, pogody, pory dnia, stresu
 • hormonów – testosteronu i progesteronu

Natężenie bólu jest mierzalne i do tego wykorzystuje się skalę NRS, składającą się z 11 stopni od 0 do 10. Na tej skali 0 oznacza, że nic nas nie boli, a 10, że ból jest nie do zniesienia.

METODY WALKI Z BÓLEM

Chociaż z bólem można walczyć na różne sposoby, najczęściej większość ludzi sięga po najszybszą i najprostszą metodę jaką jest farmakologia. Najczęściej wyboru tabletek przeciwbólowych dokonujemy sami, choć nie zawsze zdajemy sobie sprawę ze skutków ubocznych ich nadużywania jakimi mogą być m.in. krwawienie z przewodu pokarmowego, niewydolność nerek, niewydolność wątroby, dolegliwości ze strony układu krążenia. Tymczasem żeby lek był skuteczny i bezpieczny, trzeba dobrać go indywidualnie. Lekarze wybierając leki o działaniu przeciwbólowym dla swoich pacjentów,  posługują się 3-stopniową drabiną analgetyczną – chodzi tutaj o podawanie odpowiedniego leku we właściwej dawce i w odpowiednim czasie:

 • przy bólu łagodnym (NRS 1-4) stosuje się paracetamol i niesteroidowe leki przeciwzapalne. Działają one przeciwbólowo i przeciwzapalnie m.in. zmniejszając produkcję prostaglandyn, które odpowiadają za uwrażliwienie naszych receptorów bólowych
 • w bólu umiarkowanym (NRS 5-6) podaje się słabe opioidy np. kodeina, DHC, tramadol
 • w bólu silnym (NRS 7-10) silne opioidy np. morfina, fentanyl, buprenorfina, metadon, oksykodon. Działają one na ośrodkowy układ nerwowy (mózg i rdzeń kręgowy)

Metody alternatywne leczenia bólu:

 • termolazja ( wyłączenie na pewien czas za pomocą prądu elektrycznego nerwu przewodzącego ból)
 • fizykoterapia
 • akupunktura
 • akupresura
 • ziołolecznictwo
 • psychoterapia

Źródło: medonet.pl ”ból -rodzaje, mechanizm działania, leczenie”, poradnikzdrowie.pl ”ból – rodzaje bólu i metody walki z bólem”.

Posted by Ola

Udostępnij!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »